Arama

Atatürk Türk milletine hangi konu ve alanlarda liderlik yapmıştır? - Sayfa 2

En İyi Cevap Var Güncelleme: 9 Mayıs 2013 Gösterim: 104.519 Cevap: 19
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Kasım 2011       Mesaj #11
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yarım sayfalık yok mu ?
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Kasım 2011       Mesaj #12
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bence en anlamlısı ve en iyisii bu ARKADAŞLAR

Sponsorlu Bağlantılar
O dönemlerde, Türkiye Cumhuriyetinin çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşabilmesi ve kültürel açıdan gelişmiş toplumların aktif bir üyesi olabilmesi için, modernize edilmesi çok önemli idi. Mustafa Kemal ülkesindeki yaşamı modernize etmiştir. Atatürk 1924 ile 1938 yılları arasında, insanlarının kurtuluşları ve hayatta kalabilmeleri için yaşamsal öneme sahip olan devrimleri hayata geçirmiştir. Tüm bu devrimler, Türk halkı tarafından büyük bir coşku ile karşılanmıştı. Atatürk birçok kanun getirmmiiştir bunlardan bazılar şunlardır;
1)HARF DEVRİMİ
2)KIYAFET DEVRİMİ
3)HUKUK SİSTEMİNİN LAİKLEŞTİRİLMESİ
5)Öğrenimin Laikleştirilmesi
6)Kadınlara Sağlanan Medeni Haklar
7)GÜZEL SANATLAR VB GİBİ ÖRNEKLER VEREBİLİRİZ
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
25 Kasım 2011       Mesaj #13
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

turk milletinin insanliga katkilari ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum

özetini
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Kasım 2011       Mesaj #14
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaş biraz kısa yazarmısınızzzzzzzzzz çok acil bizim öğretmen yoksa bana eksiyi basar lütfen biraz kısa yazında bende pekimi sizin sayenizde alayımmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Şubat 2012       Mesaj #15
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben ilayda web cam da sohbet için ponpon8@hotmail.com atesli erkekleri bekliyorm Yeni Devletin Kuruluşu olan 1923 yılında kişi başına düşen milli gelir 50 $’dır. Bu dönemde (1920-1933) devlet, müteşebbis olarak iktisadi hayata katılmamış olmakla beraber geniş ölçüde ekonomiye müdahalede bulunduğundan, klasik devlet hizmetleri ötesinde, ekonomik, sosyal ve kültürel alanda hizmet gördüğünden, mutedil devletçilik, devletin sıfatını, niteliğini, özelliğini teşkil etmiştir.
1933-1938 Yılları Türkiye’nin Ekonomik Durumu : İlk beş yıllık kalkınma planı 1933’de hazırlanmış, 1934’de yürürlüğe girmiştir. Çok başarılı bu planın ardından hazırlanan II. Beş yıllık kalkınma planı II. Dünya Savaşı’nın çıkışı nedeniyle uygulanamamıştır.
Bu dönemde devletin ekonomik hayata müteşebbis olarak katılması yanı sıra fevkalade önemli millileştirme (devletleştirme) girişimlerinde de bulunulmuştur.
1933-1938 yılları arasındaki döneme Türk Sanayii’nin ilk ve planlı kuruluş safhası olarak bakılabilir.
Bu devrede yapılan yatırımlar hep devletçilik ilkesi adı altında yapılmıştır. Programın finansmanı geniş ölçüde vergiler, iç istikraz ve devlet bankalarının kredileri tarafından karşılanmıştır. Bu dönemde sadece iki dış yardımdan faydalanılmış, 1934 yılında Rusya’dan 8 milyon dolar, 1938’de de İngiltere’den 13 milyon sterlin borç sağlanmıştır.
Cumhuriyetin ilk yıllarında nüfusun % 80’i tarımla uğraşıyor ve milli gelirin yaklaşık yarısı tarımdan sağlanıyordu. 1925 yılında aşar kaldırıldı ve köylüye bedeli 20 yılda ödenmek üzere toprak dağıtıldı.
1927 yılında sanayi kuruluşlarını teşvik ve koruma amacıyla Teşvik-i Sanayi Kanunu çıkartıldı. 1933 yılında SÜMERBANK kurulmuştur. 1935’te MTA kuruldu.
Karayollarındaki asıl gelişmeler 1948 ve onu izleyen yıllarda olmuştur. Bunun nedeni ise demiryolu politikasına önem verilmiş olmasıdır. Lozan ile Türk karasularında gemi işletme hakkı Türklere bırakılmıştır. Yolcu taşıma devlet tekelin bırakılmış, yük taşıma ise devlet ve özel teşebbüs tarafından gerçekleştirilmiştir. 1938’de Denizbank, 1939’da Devlet Denizyolları Umum Müdürlüğü ve daha sonra da Denizcilik Bankası kurulmuştur.
Cumhuriyet döneminde ilk açılan Hemşire Okulu (1925) Kızılay Hemşire Okulu’dur.

Mustafa Kemal Atatürk her açıdan büyük bir liderdir. Gerek Askeri, gerek sivil ve siyasi anlamda. Askeri hayatında görevli olduğu yerlerde gördüğü eksiklikleri kafasına not etmiş, değerlendirmiş ve gerektiğinde üslerine var olan yanlışlıkları belirterek düzeltilmesi hususunda fikirlerini beyan etmekten çekinmemiştir. Yok olmaya yüz tutmuş bir milletide kurtarırken bu gördüğü yanlışlardan ve uygulamalardan ders çıkarmıştır. Atatürk, Cumhuriyet'in kurulması esnasında emir ve talimatlar vermenin dışında yapılması gerekenler için bizzat çaba gösterdiği, liderlik yaptığı görülmüştür. Bunlardan en bilinmeyeni ve en önemlilerinden biriside Türkçe'nin milli dil ilan edilmesinden sonra gördüğü matematiksel terimlerin karşılıklarının olmaması üzerine yazdığı Geometri kitabıdır. Sahip olduğu Fransızca'nın yardımıyla bir başka Fransızca kaynaktan yararlanarak yazdığı bu kitap günümüz matematiğinde kullandığımız matematiksel terimlerin hepsini bizzat Atatürk'e borçluyuz. Atatürk'ün liderlik yaptığı çalışmaları tek tek belirtecek olursak;

Milli mücadele dönemi (siyasi ve askeri açıdan)

Halk Fırkası (Cumhuriyet Halk Partisi)

Kaynak: Atatürk Türk milletine hangi konu ve alanlarda liderlik yapmıştır?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
18 Şubat 2012       Mesaj #16
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
çok satılı yazmıştınız şöyle yaza bilirdiniz atatürk ve asker diye bir şey yazsaydınız bence ama geri d sayfa önüş yok bide diyer mesaj yazanlarıda okudum en çok ben yazdım naber okuyanlar şaşırmasın kitab özetini büyük defterde 9sayfada kitap sayısıda 68 dir he bide ben kızım bei ziyaret etmek isterseniz adresimi veriyorum esenler nene hatun mah. horasan cad. daire 6 binayı söylemem
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Nisan 2012       Mesaj #17
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Atatürk Türk Milletine hangi konu alanlarda liderlik yapmıştır?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Mayıs 2012       Mesaj #18
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
benim ödevim 1945 sonrası insan hak ve özgürlükleri ile demokratik anlayışın gelişimine yönelik uygulamalar ve örnekler lütfen yardımcı olurmusunuz
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Ekim 2012       Mesaj #19
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
benim ödevim bu ama biraz kısa yazarmısınız acaba???
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Mayıs 2013       Mesaj #20
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yârdim cı olurmusunuz