Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 21 Ekim 2014  Gösterim: 42.086  Cevap: 12

Cehalet ne demektir?

Misafir
26 Ekim 2009 19:51       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yrd edin dostlar cehalet ne????????????????
EN İYİ CEVABI Daisy-BT verdi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

yrd edin dostlar cehalet ne????????????????

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

cehaletin tanımı toplumun cahaleti nedir


Cehalet: Cahillik, cahil olma durumu, ileri derecede bilgisizlik,kendisine ve topluma zarar verecek derecede bilgisizlik, eğitimle üstesinden gelinecek durum, toplumları geriye götüren durum.

Sponsorlu Bağlantılar
  • Dinler ateşböcekleri gibidir: Parlayabilmek için karanlığa gereksinim duyarlar. Tüm dinlerin koşulu yaygın olan belirli bir derecede cehalettir. Ki sadece bu havada yaşayabilirler ancak. - Arthur Schopenhauer
  • Hiçbir acı cehaletten daha fazla zahmet verici değildir. - Hz. Ali
  • Bilgi kadar zenginlik yoktur. Cehalet kadar yoksulluk yoktur. - Hz. Ali
  • Dil bir ölçüdür; cehalet onu hafiflettiği gibi akıl da onu ağırlaştırır. - Hz. Ali
  • İnsanoğlu, her şeyden daha çok terazinin (kefelerine) benzer; ya cehaletiyle hafif veya ilmiyle ağır olur. - Hz. Ali
  • Cahil olanların merhameti ve lütfu azdır. - Mevlana
  • Cahil kimsenin yanında kitap gibi sessiz ol. - MevlanaMisafir
26 Ekim 2009 19:53       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
cehaletin tanımı toplumun cahaleti nedir
Daisy-BT tarafından gönderilmiş olan #3 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
20 Ekim 2011 19:45       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
CEHÂLET:
Bilmeme, bilgisizlik. Din bilgilerini bilmeme. Câhillik.
Allahü teâlâ, Kur'ân-ı kerîmde meâlen buyurdu ki:
Âyetlerimize îmân edenler sana geldiği zaman şöyle de: "Allah'ın selâmı üzerinize olsun. Rabbiniz, size rahmet ve merhamet vaad buyurdu. Öyle ki, içinizden kim cehâletle bir fenâlık yapmış da arkasından tövbe edip (hâlini) düzeltmişse (Allah'ın ona mağfireti vardır.) Muhakkak ki Allah, Gafûr'dur, Rahîm'dir. (En'âm sûresi: 54)
Cehâletten daha şiddetli bir fakîrlik yoktur. (Hadîs-i şerîf-Nisâb-ül-Ahbâr)
Bilmediklerinizi sorunuz. Cehâletin ilâcı süâldir (yâni soru sorup öğrenmektir). (Hadîs-i şerîf-Sünen-i Ebû Dâvûd)
Dârü'l-İslâm'da, İslâm memleketinde bulunan bir kimsenin meselâ namazın ve orucun farz, içki, kumar ve zinânın haram olduğu konusundaki cehâleti mâzeret kabul edilmez. (İbn-i Âbidîn)
Câhil, cehâletinden dolayı mâzur sayılsaydı, cehâlet ilimden üstün olurdu. (İmâm-ı Şâfiî)
On şey insanın varlığını öldürür: 1) Terbiye azlığı, 2)Cehâlet çokluğu, 3) Halktan nîmet beklemek, 4)Şehvet azgınlığı, nefis kudurganlığı, 5) Baş olma sevdası, 6)Dünyâya düşkün olmak, 7) Nefisle dostluk kurmak, 8)Çok yemek, 9) Çok uyumak, 10) Kabalık sertlik yapmak. (Bâyezîd-i Bistâmî)
Kişiye ilim olarak Allahü teâlâdan korkması, cehâlet olarak ucub, kendini, yaptığı ibâdetleri, iyilikleri beğenerek bunlarla övünmesi yetişir. Ucb artınca ahmaklık hâlini alır. İnsanın kendi ayıplarını görmesine mâni olur. (Mâcid-ül-Kürdî)
gdheuvncmxkdjeu
23 Aralık 2011 19:53       Mesaj #5
gdheuvncmxkdjeu - avatarı
Ziyaretçi
cehaletin ne olduğunu söylermisiniz !!!!!!!!
Son düzenleyen SaKLI; 24 Aralık 2011 01:44
Misafir
24 Aralık 2011 09:09       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
BİLGİSİZLİK, BİLMEME, YANILMA.
Misafir
31 Aralık 2011 22:41       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Cehalet bilgisizlik durumudur. Aynı zamanda bilmediğini bilmemektir. çeşitli reçeteler önerilebilir. bunun yanında en kesin çözüm bir adet silah bir şakak bir el ve o ele ait bir parmak yardımıyla silahın tetiğine dokunmak suretiyle kesin çözüme ulaşılabilir. sağ baştan say.. Msn Tongue
Misafir
21 Ekim 2012 20:27       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
cehalet ne demektir nolr bana cevap verin Msn Sad
Misafir05
29 Ekim 2012 11:13       Mesaj #9
Misafir05 - avatarı
Ziyaretçi
Dostum cehalet bilmeme değildir genel olarak.Cehalet öğrenmemedir.Yani araştırmamadır.Pekala tahsil görmüş biride cahil olabileceği gibi onun karşısında bulunan ve o nkadar tahsil görmemiş biride cahil olabilir.Hiç bir insan hiç bir zaman herşeyi tam olarak bilemez.Örneğin bir doktor bir elektrik teknisyeninin bilgisine sahip değildir.Bir elk teknisyeni bir uçağı uçuramaz,bir pilot genler hakkında pek bilgi sahibi değildir.Bir genetik mühendisi;bir marangoz gibi örneğin bir kapı yapamaz ve monte edemez vs.vs.DEmek ki hiç bir şahıs herşeyi bilemeyeceğine göre cehaletin tanımı bu değildir.
Peki nedir cehalet ve cahil toplum?
Cahillik kuşku ve bunun sonucunda sorgulama ve tabiki sorgulama nın sonucunda da araştırma yetisinin olmadığı insanlar ve bu tarz insanların çoğunlukta olduğu bir toplumdur.Genel olarak bireysel gibi tanımlarsak da toplumu bireyler meydana getirdiği için ağırlılı olarak bu insanların çoğunluğunun teşkil ettiği toplumlara da cahil toplum diyebiliriz.(her ne kadar acımasız bir benzetme olsa dahi)Ne yapar bu toplumlar?Kendisine dikte ettirilen bilgileri öğrenirler.Kolaylıkla başka kişi,kişiler ve aynı ortak çıkarlara sahip kurumlar ve o kurumların baskı altında tuttuğu kişi ve kişiler tarafından yönlendirilirler.Daha somut bir örnek verilirse hep aynı gazetelrin hep aynı tvlerin aynı basın yayın kuruluşlarının haberleri ve küçüklükten beri beynine kazınmış hep aynı dogmaların ışığı(veya karanlığı) altında yürürler.Farklı kaynaklara bakmazlar.Zaten bu toplumlarda demokrasi,insan hakları bağımsız hukuk sistemi gibi kavramlar ya gelişmemiştir ya da dünyaya öyle gösterilmek için çakma ve teorik kavramlardır.İş pratiğe gelince uygulanmaz.Böyle olunca da hak dağılımı adil değildir.Ekonomi bozukluk arz eder;üretim azve tüketim çoktur.Cari açık fazladır vs,vs(hep birbirine bağlı olarak yıllarboyu süreç içinde gelişir)Tabi ki bundan bunalan insanlar,zaten gündelik hayatın içinde sıkıntıdayken ,kafalarını yormamak anlamında kendilerine verileni alırlar.Ekstrdan bir şeyleri araştırma ve öğrenme yoluna gidecek kladar zamanı ve takati kendilerinde bulmazlar.Onlar için eğitim sadece okulda verilen veya çeşi,tli kurslarda para karşılığı elde edilendir.Bu yüzden deeğitimsiz kalırlar.Bu bir kısır döngüdür.Ayrıca eğitimsizliğin sonucu cehalet değildir.Cehaletin(Sorgulama yeteneği olmayan insan zihniyetinin) sonudur:cehalet...Ve cahil insanlar çoğu konuyu bilirler;herkes tarihçi,herkes hukukçu,herkes spor yazarı,herkes ilahiyatçi ve herkes politikacıdır bu toplımlarda .Bu da mantıklı düşünsene kişi zaten bu konularda kendini eksik görse ve kibiri olmasa zaten bu konularda fikir yürüteceğine az da olsa tarih okur,felsefe okur vs.Aslında bu kavram sosyolojik ve tarihsel bir süreç olup,ciltlerle kitap yazılabilir elbette;ben kendi fikrimce cevap verebildim.
nevzat mngldr
20 Eylül 2013 08:54       Mesaj #10
nevzat mngldr - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

cehaletin tanımı toplumun cahaleti nedir

cehalet=cahillikDaha fazla sonuç:
Cehalet ne demektir?

Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç