Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 10 Eylül 2013  Gösterim: 149.240  Cevap: 19

Komünist ne demektir?

Misafir
26 Ekim 2009 21:45       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kominist ne demektir?
EN İYİ CEVABI SüPeRsiN verdi
"Onu giymiş" "Bunu çıkarmış", "Sakalı şöyleymiş", "İmaji böyleymiş" gibi asri imaj algılamaları ötesinde;toplumsal eşitlik ve mutluluğun sağlanmasi için: Kapitalizmden kaynaklanan aşırı servet birikimi ve toplumsal refahın adaletsiz dağılımına karşı çıkan
toplumun büyük bir bölümü sürekli yoksullaşırken, bazılarının hiç de haketmeden çok çok zengin olması nedeni ile içleri acıyan ve bu nedenle planlı ekonomiyi savunmakta olan kişi ve kurumlardır. :)

Sponsorlu Bağlantılar


Daisy-BT
26 Ekim 2009 21:50       Mesaj #2
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

kominist ne demektir?

Komünizm, komünistlik veya ortakçılık, sosyal örgütlenme üzerine bir kuramsal sistem ve üretim araçlarının ortak mülkiyetine dayalı bir politik harekettir. Komünizm sınıfsız bir toplum yaratma amacındadır. 20. yüzyılın başından beri dünya siyasetindeki büyük güçlerden biri olarak modern komünizm, genellikle Karl Marx'ın ve Friedrich Engels’in kaleme aldığı Komünist Parti Manifestosu ile birlikte anılır. Buna göre özel mülkiyete dayalı kapitalist toplumun yerine meta üretiminin son bulduğu komünist toplum geçecektir.

(Vikipedi)

SüPeRsiN tarafından gönderilmiş olan #3 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
misafir
1 Kasım 2012 16:22       Mesaj #4
misafir - avatarı
Ziyaretçi
Komünizm nedir, sosyalizmden ne farkı vardır?

Bu iki kavram da çeşitli açılardan çeşitli anlamlar ifade ediyor olmakla beraber, burada kastedilen, insan toplumunun gelişmesindeki basamaklar olarak bunların ne anlama geldiği ve bu açıdan aralarındaki farkın ne olduğudur. Marksizme göre kapitalizmin yıkılmasıyla birlikte bir geçiş dönemi başlar ve bu dönemin bitimiyle komünist topluma ulaşılır ki, bu toplum da kendi gelişimi bakımından iki temel evreye ayrılır. Marx bu evreleri komünizmin alt ve üst evreleri olarak adlandırır. İşte komünizmin alt evresine aynı zamanda sosyalizm denir. Bu alt evreye sosyalizm denmesi dolayısıyla, üst evreyi anlatmak için de yine komünizm kavramı kullanılmıştır. Böylece komünizm kavramı hem komünist toplumun alt ve üst evresiyle birlikte tamamını anlatmak için, hem de bu toplumun yalnızca üst evresini anlatmak üzere iki ayrı kapsamda kullanılagelmiştir.
Sınıfsız toplumun bu iki aşaması arasındaki farkı şöyle açıklayabiliriz. Sınıfsız toplumun ilk evresine, sosyalizme varıldığında insanoğlunun binlerce yıllık sınıflı toplum döneminin miras bırakmış olduğu tüm sorunlar henüz tamamen çözülmüş durumda olamaz. Bunlar arasında yalnızca en temel nitelikte olanları, yani sınıflar ve devlet ortadan kaldırılmış durumdadır. İnsanoğlunun genel gelişimi sınıfsız topluma varıldığında da devam edecektir. Temelde üretici güçlerin daha yüksek bir atılımı ve buna eşlik eden bir kültürel dönüşüm sayesinde sınıfsız toplumun daha yüksek aşaması olan komünizme ilerlenecektir. Bu aşamada üretici güçler o denli gelişmiş olacaktır ki, bunun doğuracağı muazzam bolluk sayesinde çalışma bir zorunluluk olmaktan çıkarak artık sadece bir zevk halini alacaktır. İnsanlar büyük oranda zamanlarını ve enerjilerini, kendilerini ve nesillerini özgürce geliştirmeye ve daha yüksek arayışlara adayacaklardır. İşte ancak bu aşamada, insanların toplumdan aldığının ona verdiğiyle orantılı olması ilkesi son bulacak, insanlar topluma verdiği emekten bağımsız olarak tüm ihtiyaçlarını ondan alabilecektir. Böylece, herkesten yeteneğine göre, herkese ihtiyacına göre hedefi yaşama geçirilmiş olacaktır. Komünist toplumun ilk aşaması sosyalizmde ise üretici güçlerin bolluk düzeyi henüz bunu mümkün kılamadığı için bölüşüm ancak herkese çalışmasına göre ilkesi temelinde yapılabilir. Bir başka deyişle sosyalizmde orantılılık ilkesi henüz hüküm sürer. Sosyalizmde, çalışabilir durumdaki herkes çalışmak zorunda olacak ve herkes toplumdan çalışmasıyla orantılı olarak alacaktır. Şüphesiz buradaki çalışma, kapitalizmdekinden sonsuz ölçüde farklı bir nitelik taşır. Hem sömürücüler ve hem de onlarla birlikte onların pahalı devleti, bürokrasisi, kapitalizmdeki muazzam israf artık olmadığı için, üretim planlı ve tamamen insanların gerçek ihtiyaçlarına dönük olarak yapıldığı için, sosyalizm üretici güçleri çok daha yüksek düzeyde geliştirir. Böylece sosyalizmde hem ortalama zorunlu çalışma süresi muazzam ölçüde azalır hem de çalışanlara düşen ortalama refah muazzam ölçüde artar.
Misafir
13 Kasım 2012 17:47       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
CHP'liler komünist midir peki?
Misafir
28 Aralık 2012 21:17       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
aslında kominst i iyi yönde kulananlarda var bence herkesin gercekten eşit olması gerekir ve artık insanların gözlerini acması lazım....cünkü hicbir insan diğe r insandan değerli değildir herkes eitir sizde bölemi düşünüyosunuz
29 Aralık 2012 00:13       Mesaj #7
biruni - avatarı
VIP Önce Sağlık
bir sandalye düşünelim;
demiri 10 tl
süngeri 10 tl
naylonu 10 tl.
toplamda 30 tl masraf var. ama satışı 50 tl. kâr 20 tl.

normal bir sistemde 20 ile olan kâr; patronun veya başka deyişle fabrika sahibinin cebine gitmesine kimse bişe demez. (fabrika kurma masrafı var ya)
markist leninist ve de komunizm sistemlerinde; bu 20 tl kârında işçilere kalması gerektiği savunulur.
Misafir
15 Şubat 2013 20:45       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben babamla eşitmiyim yani? mesela babam tarih öğretmeni senin dediğine göre babam iyi yapıyorsa benimde iyi yapmam gerekmez mi?
Misafir
10 Nisan 2013 14:50       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

kominist ne demektir?


kısacası kominist dinsiz allaha inanmayan müşrik demektir. allah öyle olmaktan sakındırsın
Misafir
17 Nisan 2013 19:29       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

kısacası kominist dinsiz allaha inanmayan müşrik demektir. allah öyle olmaktan sakındırsın

bence sen yanlis biliyorsun koministler de insandir ve allaha inanmayan bir suru insan war sen tek bunu koministler allaha inanmaz diye acikliyamazsinDaha fazla sonuç:
Komünist ne demektir?

Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç