Arama

Estetiğin ortaya çıkış nedenleri nedir?

Güncelleme: 8 Kasım 2009 Gösterim: 1.937 Cevap: 1
Misafir75 - avatarı
Misafir75
Ziyaretçi
7 Kasım 2009       Mesaj #1
Misafir75 - avatarı
Ziyaretçi
estetiğin bir bilim olarak ortaya çıkısının nedenleri neler olabilir?
Sponsorlu Bağlantılar
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
8 Kasım 2009       Mesaj #2
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir75 adlı kullanıcıdan alıntı

estetiğin bir bilim olarak ortaya çıkısının nedenleri neler olabilir?


Estetik Nedir?
Sponsorlu Bağlantılar

Güzeli ve güzel sanatların doğasını inceleyen felsefe dalı. Estetiği bağımsız bir bilim olarak ilk ileri süren ve adlandıran Alman düşünürü Alexander Baumgarten’dir. Baumgarten’in verdiği anlamda estetik, duyusal bilginin bilimidir, konusu duyusal yetkinliktir. Gerçekleştirmek istediği de güzel üstünde düşünme sanatıdır. Bununla beraber estetik bir felsefe kolu olarak Alman düşünürü Kant ile önem kazanmıştır.

Estetik, insanın dış dünyaya gösterdiği, “güzel” ve “çirkin” sözcükleriyle dile gelen tepkileriyle ilgilidir. Ama “güzel” ve “çirkin” terimlerinin kapsamları belirsiz, anlamları da öznel ve görelidir. Üstelik, etkileyici bir doğa görünümüyle ilgili gözlemlerde ya da sanat eleştirilerinde kullanılan nitelemeler yalnızca güzel ve çirkinle sınırlı değildir; anlamlı, dengeli, uyumlu, ürpertici, yüce gibi bir dizi başka kavram da değerlendirmeye girer.estetik kuramı, bir yandan güzelin yalnızca öznel olmayan, nesnel bir içerik de taşıyan bir tanımını yapmaya, bir yandan da bu değişik terimler arasındaki bağıntıları belirlemeye çalışır. Temel sorunları ise estetiğin öznesine, estetiğin nesnesine ve estetik yaşantıya ilişkindir.

Estetik alımlayıcı(özne): estetik alımlayıcı sanat yapıtından ya da bir doğa görünümünden haz duyan, estetik tat alan bir varlıktır. Estetik tat almak, sanat yapıtı üretmek ve değerlendirmek, güzel ve çirkin gibi yargılarda bulunmak ancak belirli varlıklara özgü bir yetidir.Benzer Konular

9 Nisan 2013 / Misafir Taslak Konular
26 Ekim 2012 / Ziyaretçi Soru-Cevap
7 Kasım 2010 / Ziyaretçi Soru-Cevap
30 Ekim 2009 / Misafir Soru-Cevap
17 Nisan 2014 / Misafir Cevaplanmış