Arama

Gezegenlerin yörüngelerinin eliptik olmadığı iddiası doğru mudur?

Güncelleme: 31 Mart 2011 Gösterim: 1.806 Cevap: 2
NECAT TASDELEN - avatarı
NECAT TASDELEN
Ziyaretçi
22 Kasım 2009       Mesaj #1
NECAT TASDELEN - avatarı
Ziyaretçi
Merhaba,

Sponsorlu Bağlantılar
Planetlerin yörüngelerinin eliptik olmadığı iddiası var.Eşit zamanda eşit alanlar taranır kanunu da yok deniyor.Doğru olabilir mi?
TASDELEN - avatarı
TASDELEN
Ziyaretçi
27 Ocak 2011       Mesaj #2
TASDELEN - avatarı
Ziyaretçi
Merhaba,

Sponsorlu Bağlantılar
Yörüngeler elips olamıyor. Newton'un mekanik kanunu (F*dt=m*dv) denkleminin çözümü yörüngelerin denkleminin (r=-a*t^2+a*t*Tmax) olduğunu gösteriyor.Burada (r) Güneş-Planet arası mesafedir.Bu denklemin grafik görüntüsü bir sarmaldır.Yörünge işte o sarmaldır.Bunda Güneş bir elipsin odağındadır,
dünya güneşe bir yaklaşır bir uzaklaşır,güneşi planete bağlayan bir ışın eşit zamanda eşit alan tarar diyen Kepler kanunlarının bir zandan ibaret olduğu çıkıyor.Size bu matematiği anlatan bir makaleyi (ingilizce)gönderebilirim. Zira iddia bana ait.Arzu ederseniz adresim: necattasdelen@ttmail.com
Diğer taraftan,sitelerdeki ilgili sorulara ancak rastlarsam cevap yazabiliyorum.Saygılarımla
Necat Taşdelen - avatarı
Necat Taşdelen
Ziyaretçi
31 Mart 2011       Mesaj #3
Necat Taşdelen - avatarı
Ziyaretçi
İddia bana ait.Gezegen yörüngeleri,Newton'un mekanik kanunlarından hesaplanır.F*dt=m*dv denklemi çözülürse,Kepler'in alanlar kanunun olmadığı bulunur.Enerji sakınımı denklemi de çözülürse,yörüngelerin önce açılan sonra da,tepe noktasını aşınca, kapanan sarmallar olduğu bulunur.Hiçbir şekilde eliptik yörünge yoktur. Zaten mantıkla da olamazdı.O cisimler o eliptik denen yörüngeye yaratılışta mı kondu?Hep o yörüngede yüzün,Güneşe bir yaklaşın bir uzaklaşın diye bir ilahi kanun mu var?Hayır.Bizler 400 yıldan beri yanlışa yönlendirilmiş "koyunlar" durumunda kalmışız.Bu konuda öz hesaplarını yapmayıp,onun bunun sözde ilmi ezberletmeleriyle hocalık yapmış olan gerek matematikçileri gerekse astronomi hocalarını kınarım.necattasdelen@ttmail.com