Arama

Esrarın zararları nelerdir? - Sayfa 4

En İyi Cevap Var Güncelleme: 12 Aralık 2015 Gösterim: 237.276 Cevap: 87
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
18 Şubat 2012       Mesaj #31
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Sıkıntı yok yola devam.... 10 sene oldu 10 sende hayatım kurtuldu t,caret hayatımda fikirler sunumlar yaratıcılıklar bunları ayık kafayla yapmak imkansız. içip içip sokaklarda taklırsan ve kendini ortamlara kaptırır baskalarının fikireriyle hareket edersen işde ozaman esrarın zararları etkin olur. günde 1 sigara iç ama sağlam iç. Bay: SpeeDy Msn Happy
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Mart 2012       Mesaj #32
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Siz ne içiyonuz. Birisi ordan demiş yok esrarı niye bırakamıyorum.

Sponsorlu Bağlantılar
20 yıllık içiciyim bu 20 yıllık süre zarfında içmek istemediğim zaman bırakıyorum ve bu 20 yıllık süre zarfında toplasan 15 yıl içmişimdir. Bırakmak istesem bırakırım hatta bırakıp 2 3 yıl hiç içmediğimde oldu ama ne kriz ne başka birşey.

Tüm dünya aydınlanıyo esrarı serbest bırakıyo , artık beyinleriniz nasıl yıkanmışsa bu esrarı uyuşturucu kapsamına koymaktan
Yani neyse araştırın siz
Bu neyin nesi böyle cidden şok oldum acaba yazan arkadaşlar esrar içiyorum diye başka birşeymi içiyorlar acep
pess
woltka1001 - avatarı
woltka1001
Ziyaretçi
4 Mart 2012       Mesaj #33
woltka1001 - avatarı
Ziyaretçi
* ESRAR (Marijuana), kenevir bitkisi Cannabis Sativa’nın çiçek ve yapraklarının kurutulup doğranması ile oluşan yeşil ya da gri bir karışımdır.
* Torba içinde ya da preslenmiş bir şekilde satılır
* Haşiş kenevir bitkisinin reçinesinden yapılır.
* Reçine, bitkiyi ısı ve kuruluktan koruduğu için Latin Amerika ve Orta Doğu gibi tropikal bölgelerde yetişen bitkilerde daha fazla vardır.
Haş yağı
Haşiş ya da marijuananın yağlı bir ekstresinden yapılır
Argoda “ot” denilir (grass, pot, herb, weed, boom, Mary Jane, gangster, chronic)
Kullanım şekli
* Sigara olarak (cigaralık ya da joint adı verilir) ya da pipo, çubuk içinde içilir.
* Son yıllarda sigaraların içi boşaltılıp ***** gibi başka bir madde ile karıştırılmış halde esrar doldurularak hazır satılmaktadır.
* Bazıları, esrarı yiyeceklere (kurabiye vs) karıştırır ya da demlemek için çaya karıştırır
Esrarın etkisinin başlaması
* Sigara ile içilince etkisi 10-20 dk’da başlar, 2-3 saat sürer. Ağızdan alındığında etki gücü 1/3’dür ama etkisi 12 saat sürer.
* Esrar sakızımsı ve suda çözünemez olduğu için enjekte edilebilen bir preperata dönüştürülemez ve dolayısıyla damardan alınamaz.
Tarihçe
* Çin ve Hindistan’da İÖ 3. binden beri kullanılmaktadır. Geçmişte lifleri giysi, yay, kağıt yapımında kullanılmıştır.
* Taoizm’de zevk almak için kullanımı yasaklanmıştır.
* Dinsel ve büyü törenlerinde kullanılmıştır.
* Hindu Veda’larında tanrı Siva’nın esrarı bulduğu söylenmektedir.
* 11. yy’da Orta Doğu’da Sufiler vecd için kullanıyordu.
* Orta Doğu’da Sabbahiler denilen grup esrarı yoğun biçimde kullanıyordu. Devrin büyüklerüne yaptıkları suikastlarla ünlü olan bu grup verilen “Ashishin” adı, haçlılar vasıtasıyla batı dillerine “assassin” yani suikastçi olarak geçti.
* Doğuda esrar, binlerce yıldır batıda alkolün bulunduğu sosyal rolde olmuştur
* Afrika tarihinde de popülerdir. Napolyon’un Mısır’ı almasından sonra esrar Fransa’ya yayıldı.
* 19. yy’ın ortasında Paris’teki “Club des Hachichins” üyeleri arasında Victor Hugo, Alexandre Dumas, Theopile Gautier vardı.
* 18. yy’da ABD’de lifleri için yetiştirildi.
* 19. yy’da ilaç rehberinde nevralji, gut, tetanoz, hidrofobi, kolera, epilepsi, kore, depresyon, histeri, delilik ve uterus kanaması için tavsiye ediliyordu. Migren ve morfin bağımlılığı için de öneriliyordu.
* Amerika’da 1920’lerde yasaklandı. Meksikalılar ve cazcı zenciler (Louis Armstrong vs) yoluyla popularize olması yasaklanmasında ırkçılığın etkili olduğu iddalarını doğurdu.
Aktif içerik

* Esrardaki temel aktif içerik THC (tetrahidrokanabinol).
* Birçok kanabinoid bileşiği (kanabinoller) içinde aktif olanı delta-9-tetrahidrokanabinol’dür.
Beyindeki biyolojik etkisi
* Bazı sinir hücrelerinin zarında THC’ü bağlayan reseptörler vardır.
* Norepinefrin ve Dopaminin sentezini, alımını ve depolanmasını arttırır.
* D2 reseptörlerinin Dopamin agonistlerine afinitesini arttırır.
* ß-adr reseptörlerin adenil siklaza bağlanmasını arttırır.
* Ödül Yolağı adı verilen ve bağımlılıktan sorumlu tutulan beyin bölgesindeki Dopamin iletisini arttırır.
Epidemiyoloji
* Esrar, ABD’de en sık kullanılan yasadışı maddedir.
* ABD’de lise son sınıfta esrar kullanım (deneme) oranı 1979’da %60.4’lük en yüksek noktadan 1992’de %32.62’ya düştü. 1989’da beyazlarda %40, siyahlarda %30 sıklıktaydı. Ancak sonra yeniden yükselişe geçti: 1997’de %49.6’ya ulaştı.
Etki
* Esrarın kısa vadeli etkisi verdiği haz etkisi (high) yanında bellek ve öğrenme güçlükleri, algı bozukluğu, düşünme ve problem çözmede zorluk, koordinasyon kaybı, kalp hızında artış, anksiyete ve panik ataktır.
* Esrar hayvanlarda “popcorn” etkisine neden olur. Yani kobaylar önce flasid bir şekilde yere serilirler daha sonra tek tek spazm oluşarak yerlerinden havaya sıçrayıp geri düşerler.
Esrar: akut etkileri
Anksiyete, huzursuzluk, paranoya
Öfori (neşe hali), gevşeme, şakacılık
Depersonalizasyon
Zaman akışında subjektif yavaşlama
Sersemlik, boşlukta yüzme hissi
Bellek ve problem çözmede bozulma
Denge bozukluğu
Gözlerde kızarma
Salivasyonda (salya salgısında) azalma, sık idrara çıkma, kalp hızında artış
Sistolik hipertansiyon (büyük tansiyonda yükselme),
Postural hipotansiyon (ayağa kalkınca tansiyon düşmesi)
İştah ve susuzlukta artış, intraokular (göz içi) basınçta azalma,

Analjezi (ağrı hissinde azalma)
İllüzyon, hallusinasyon, psikotik eksitasyon, depresyon, panik
Ters etki
Bazı kişiler, başka intoksikasyon belirtisi olmadan, ters etki gösterebilir. Yoğun duygusal çöküntü, paranoya, hezeyanlar, depresyon, panik olur. Saatler, günler sürer. Nadirdir, genellikle ilk kez kullananlarda olur. Ağızdan kullanımda joint içildiği zaman olandan fazla görülür.
Anksiyete ya da psikoza yatkın olan kişilerde daha fazla ters etki görülür.
Flash-back (madde alındığında yaşanan duyguların madde kullanımı olmaksızın yeniden yaşanması) görülebilir.
Duyarlılık
Esrarın, olumlu ya da olumsuz etki yapması herediteye bağlıdır. Tek yumurta ikizlerinin üzerindeki etki diğer ikizlerden daha fazla birbirine benzer. Maddenin ulaşılablirliği, beklentiler, arkadaş etkisi, sosyal bağlar gibi çevresel faktörler de bu etkide önemlidir. Diğer taraftan, 18 yaş öncesi aile çevresinin esrarın kişiye etkisinde rolü olmadığını gösteren çalışmalar da vardır.
Esrarın İnsan Vücuduna Etkileri
Beyne etkisi
Esrar, algısal bilgilerin hipokampusa girişini ve işlenmesini baskılar. Böylece öğrenme, bellek, ve algıların duygu ve motivasyonla entegre olmasını sağlayan limbik sistem etkilenir. Ayrıca hipokampusa bağlı olan öğrenilmiş davranışlar bozulur.
Esrarın uzun süreli kullanımı beyinde diğer maddelerinkine benzer değişiklikler yapar.
Akciğere etkisi
Düzenli olarak esrar kullananlar, sigara tiryakileriyle aynı solunum problemlerini yaşar: Kr öksürük, balgam, kr bronşit.
Kr kullanım AC dokusunu tahrip eder.
THC içeriğinden bağımsız olarak, esrar ile alınan katran ve CO miktarı sigaradan 3-5 kat fazladır. Bu durum esrarın derin çekilmesine ve akciğerde tutulmasına bağlı olabilir.
Kalp hızı ve kan basıncına etkisi
Esrar, kalp hızı ve kan basıncını arttırır. Kokainle birlikte kullanıldığında bu etki çok daha belirgindir.
Öğrenme ve sosyal davranışa etkisi
Bir çalışmada yoğun esrar kullanan üniversite öğrencilerinde dikkat, bellek, öğrenme yetileri, esrarı bıraktıktan en 24 saat sonra bile bozuktu.
Esrar kullanan liselilerin başarısı daha düşük, aykırı davranışları daha çok; suç işleme oranları, agresyon ve isyankarlıkları fazla; ebeveyn ilişkileri daha kötü, suç işleyen ve madde bağımlısı kişilerle arkadaşlıkları fazladır.
Esrarın kendisinin agresyona ya da “amotivational syndrome” denilen isteksizlik ve uyuşuklukla giden bir hale neden olup olmadığı tartışmalıdır.
Kanabis intoksikasyonu tedavisi
Panik durumu ve toksik psikoz sakin bir şekilde konuşup ikna edilerek geçirilebilir.
Benzodiyazepinler ve Haloperidol şiddetli belirtileri kaldırır.
Kan ve İdrar düzeyleri
Sigara ile içilince kanda bir kaç dakikada zirve yapar, saatler içinde hızla düşer. Oysa atılma yarı ömrü 30-50 saattir. Kanda hızlı düşüş dokulara yayılmaya bağlıdır.
Ara sıra kullananlarda idrarda günlerce atılır. Kronik kullanıcılarda 1 haftadan fazla idrarda saptanabilir.
Kanabis yoksunluğu
* Tartışmalıdır.
* Emosyonel labilite (duygusal değişkenlik), anksiyete, huzursuzluk, uykusuzluk, anoreksi (iştahsızlık), bulantı, kusma, ishal, tremor (titreme), hiperrefleksi (refleks artışı), terleme, salivasyon (salya artışı) görülür.
* Aş erme (craving), yeniden esrar kullanmak için ani ve çok güçlü bir arzu sıktır.
Tıbbi kullanımları
- Antikonvülzan: epilepsi nöbetlerini azaltır.
- Antiemetik: bulantıyı giderir
- Analjezik: ağrı kesicidir
- Kanserli hastalarda öforizan (neşe verici)
- Astımda brokodilatör (solunum yollarını açıcı)
- Glokom teavisinde göz içi basıncını azaltır.
* Dronabinol (delta-9-THC) ağızdan alınır, diğer antiemetiklerden ve sigara olarak içilen esrardan daha az etkilidir.
Esrar bağımlılığının tedavisi
* Spesifik tıbbi tedavisi yoktur.
* Bağımlılıkta kullanılan genel sosyal ve psikolojik yaklaşımlar geçerlidir.
* Tedavi yararlıdır.
Mitler ve Gerçekler
1. Esrar bitki olduğu için güvenlidir.
Gerçek: Birçok bitki insan için zehirlidir.
2. Esrar kullanıcıları diğer uyuşturuculara geçmez.
Gerçek: Esrar diğer uyuşturuculara başlangıç noktasıdır.
3. Esrarın etkisi birkaç saatte geçer.
Gerçek: Esrar vücutta depolandığı için etkisi günlerce, haftalarca sürebilir.
4. Esrar stresi giderir.
Gerçek: Diğer uyuşturucularda olduğu gibi esrar sadece problemlerle yüzleşmeyi geciktirir. Depresyon yapabilir.
5. Esrar alkolden güvenlidir.
Gerçek: Esrar karsinojen bileşikler içerir ve diğer maddelere güvenli bir altenatif olarak düşünülmemelidir.
6. Esrar zihni açar.
Gerçek: Esrar zihni sisli hale getirir; bellek, konuşma, anlama, ve karar verme yeteneğini bozar.
7. Bugün esrar eskiden olduğundan daha daha güvenlidir.
Gerçek: Zirai gelişmeler esrarın potansını arttırmış ve başka tehlikeli bileşikler eklemiştir.
Esrar yanlısı lobilerin iddaları ve cevaplar:
Dekriminalizasyon (esrarın suç sayılmaması) kullanımı arttırmaz
Esrar yanlıları, yasal kısıtlamaların kaldırılmasının kullanımı arttırmayacağını idda etmektedirler. Tarih ve sağ duyu tersini söylemektedir. Halen esrar kullananlar yasayı saymamasına rağmen yasak olduğu için esrar kullanmayan pek çok sayıda vatandaş da vardır. Yasal kısıtlamaların kaldırılması ve bunun sonucu kaçınılmaz olarak ürünün pazarlanması ve reklam bazı kişilerin kullanmasına yol açacaktır. 1970’lerin sonunda ABD eyaletlerinin yarısında esrar kullanımını yasaklayan kanunlar kaldırıldıktan sonra Amerika’da esrar kullanımı hiç olmadığı kadar arttı. 1980’lerin sonunda bu esrarın tekrar yasaklanmasıyla kullanım önceki düzeyinin üçte birinin altına düştü.
2. Esrar içmek risksizdir.
Dumanı çekilerek içilen herşey sağlığa zararlıdır. İntoksike edici tüm maddeler zihni bulandırır ve kaza riski doğurur. Bunun tersini söylemek gerçeği inkardır. Son çalışmalar esrar kullanımı ile akciğer kanseri arasında güçlü bir bağ olduğunu ortaya koymuştur (Sridhar KS et al., Journal of Psychoactive Drugs26: 285-289, 1994).
Esrar kullanımının kronik bronşit, düşük hormon seviyeleri, vücüdün savunmasını sağlayan imün sistemin aktivitesinde azalma, ve daha başka ciddi sağlık sorunlarına yol açabildiği bilinmektedir.
Esrara bağlı tek bir ölüm bildirilmemiştir
Esrarın aktif maddesi olan THC ölüme sebep olabilecek akut yüksek dozlar oluşturmasa da, esrarın kimseyi öldürmediğini idda edenler esrar kullanımının neden olduğu trafik kazalarına ve akciğer kanserine bağlı ölümleri göz ardı etmektedirler. Üstelik esrar kullandıktan sonra suç işleyerek ölenler ya da bunların öldürdükleri de cabası. Uyuşturucu satışı ile ilgili suçlar bir yana bırakılsa da, ABD’de işlenen suçların yarısında suçluların o sırada bir madde etkisinde olduğu (ki bunun en azından bazısı esrar ile) bildirilmektedir. Esrar, belki sigara ve alkol gibi insanları öldürmemektedir ama kesinlikle ölümlere neden olmaktadır.
Esrar mucize bir ilaçtır
Esrar kullanımını yasal hale getirmeye çalışanlar, son zamanlarda, esrarınn aktif maddesi olan THC’nin sözde “tıbbi yararları” üstünde duruyorlar; örneğin bazı kemoterapi hastalarında bulantının kontrol edilmesi, glokom tedavisi gibi. THC’nin, başka ilaçlarla elde edilemeyen bazı tıbbi yararlarının olduğunu ve esrarlı sigaraların reçete ile satılan bir ilaç olması gerektiğini öne sürmekteler.
‘THC’nin tıbbi kullanımı’ iddasını çürütmeye geçmeden önce herhangi bir ilacı alma yolu olarak sigara kullanımını sorgulamalıyız. Bu yolla alınan ilacın yarısından fazlası yanma ile yok olur, geriye kalanı da dumanın içindeki toksik katran ve partiküllerle karışır. Başımız ağrıdığında aspirinli sigara ya da iltahap için penisilinli sigara içmiyoruz. Her türlü dumanı içine çekmek sağlığa zararlıdır. Duman olarak çekme, ilacı almak için etkisiz ve potansiyel olarak öldürücü bir yoldur.
Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün düzenlediği ortak karar panelinde esrarın potansiyel tıbbi kullanımı ele alındı ve şu sonuçlara varıldı:
‘Mevcut preklinik ve insan çalışmaları dikkatle incelenmesi sonucunda sigara olarak kullanılan esrarın glokom terapisi,AİDS ile birlikte görülen kilo kaybı, kanser kemoterapisinin neden olduğu bulantı ve kusma, Multiple Sklerozdaki spastisite ya da dirençli ağrıda mevcut tedavilere üstün olabileceğini düşümdüren bir delil bulunmamıştır’ (Voth EA, Marihuana and its reviews. JAMA: Journal of the American Medical Association 332:274, 1995).
Bilim adamlarının bu ortak kararına rağmen esrarın aktif içeriği olan THC’yi tablet olarak hastalarına yazmak isteyen Amerikalı doktorlar için, bu ülkede, Marinol (dronabinol) isimli yutularak alınan bir ilaç mevcuttur. Bu seçenek, THC’nin daha etkin olarak emilmesini sağlar ve dumanı içe çekmekle ilgili sağlık problemlerini önler. Esrar kullanımı destekçileri bu seçeneği sevmezler çünkü tablet alımı pek zevk vermez, duygudurumunu yükseltmez.
Esrarın, idda edildiği gibi, astım tedavisinde kullanılması ise mantığa aykırıdır. Dumanın içe çekilmesi astım hastalarında ciddi problem doğurur.
Kenevir: dünyayı kurtaracak ürün
Esrar yanlılarının son taktiklerinden biri de kenevir bitkisinin giysi ve kağıt yapımında gerekli liflerin üretimi ya da protein, bitkisel yağ kaynağı olarak ekimi gibi ekonomik nedenlerle yetiştirilmesini savunmaktır. Çevrecilerin de desteğini almak için bunun ekolojik denge için de yararlı olduğunu öne sürerler.
Anlamlı bir gayret ve kimyasal muameleye tabi tutmakla kenevir bitkisinin liflerinden kumaş üretilebileceği doğrudur. Bu lifler doğal olarak oldukça kabadır ve kimyasal ya da fiziksel olarak yumuşatılması gerekir. Orta çağlarda günah işleyenler kendilerini bir tür cezalandırma amacıyla kenevirden yapılmış kaba giysiler giyerlerdi. Bu hafif bir işkence yoluydu. Kenevirden elde edilen bu kaba, kahverengi liflerin beyaz yumuşak pamuk ya da yüne üstün olduğunu savunmak saçmadır. Bu lifleri toplumda herkesin kabul edebileceği bir kumaş haline getirmek ekonomik olarak pratik değildir.
Benzer şekilde, belli bir çabayla bu liflerden kağıt yapmak mümkündür. Ancak kağıt yapmak için elli yılda bir ormanları kesmek bile yıllık bir ürünü ekmek, gübrelemek, ilaçlamak ve biçmekden çevreye daha az zarar verir.
Esrarın üretildiği kenevir bitkisi, metrekare başına mısırdan çok daha az ürün verir. Bu nedenle yiyecek ve bitkisel yağ kaynağı olarak kullanıımı.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
27 Mayıs 2012       Mesaj #34
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
merhaba arkadaşlar şu an yaşım 31
14 yaşımda esrarı tanıdım
ve 24 yaşına kadar bali + tiner + taş + bazen cocain + afgan + extasy bunlar la devam ettim
ve 24 yaşında evlendim ve babam cinayete kurban gittiği de üstüne eklenince bıraktım her şeyi
ve 3 seneden beri normal sigarayıda bıraktım halen içmiyorum
şu an 3 tane kızım var ve geçen sene halsizlik şikayeti ile gittiğim bir doktor kan testlerinden sonra bana HEPATİT C YE YAKANLIDIĞIMI SÖYLEDİ
evet yanlış duymadınız arkadaşlar. 14 yaşımda başkasının eroin iğnesini paylaştığım anda bulaşmış
nerden biliyorsun derseniz o adamı aradım ve buldum ondada varmış bu hastalık
ve 1 sene tedavi gördüm yüzde 20 iyileşme söz konusu olan bu hastalığa bağışıklık kazanmışım
ŞİMDİ BURADAN YAŞI KÜÇÜK KARDEŞLERİME SESLENİYORUM
HERKES EKTİĞİNİ BİÇECEK BANA BİŞEY OLMAZ DEMEYİN
ŞİMDİYE KADAR 13 TANE ARKADAŞIMI BU YOLDA KAYBETTİM
ŞİMDİDEN BIRAKINIZ HER ŞEYİ
ŞU AN WEB YAZILIM TASARIM İŞLERİ İLE UĞRAŞIYORUM
BENİ KİMSE TANIYAMIYO

OKUMAYA VAKİT AYITDIĞINIZ İÇİN
TEŞEKKÜRLER
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Haziran 2012       Mesaj #35
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaslar bende 3 senedir kullanıyorum bu mereti unutkanlık yapıyo cinsel yaşamı olumsuz etkiliyo cok zararlı bisy kullanmayalım lütfen .
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
13 Temmuz 2012       Mesaj #36
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar ben henüz 17 yaşındayım ama bu dalgayı 1buçuk yıldır kullanıyorum. zararları büyük bence de başlamayın ama başlarsanız sakın bırakmayın çünkü bırakmaya çalıştığınız ilk 2 hafta uyurken bile o kafayı yaşıyorsunuz rüyanızda ve iyice dengeniz bozuluyor. ben kendimden memnunum kullanıyorum ama kimseye alıştırmadım kendim içip kendim kafamı yaşıyorum mariuhana değil ama jamaika takılıyoruz biz kovafan alınca en az 3 saat kafası var ve o 3 saat her şeyi unutup sadece mutlu oluyorsunuz bence denenmeli ve buna bakılırsa yurt dışında çoğu ülkede bu devlet tarafından satılıyor sadece bizim ülkemiz ve bazı ülkelerde yasak. ilaçlarda bile kullanılan şeyin ne zararı olabilir olsa olsa sigara kadar o da akciğerlere geri fasa fiso inanmayın. sadece ot değil kimyasal da güzel ve otun cinselliğe bi zararı yok kimyasalın var biz kimyasala şeker diyoruz onuda deneyin kafası bambaşka ama onu fazla kullanmayın gerçekten ottan daha zararlı. saygılar sevgiler. herkes kendi kafasını yaşasın mutlu olun.
Son düzenleyen buz perisi; 13 Temmuz 2012 10:01
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Eylül 2012       Mesaj #37
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
esrar şeytanın ikizi gibidirr arkadaşlarr ateşten yaratılanı içinize çekersiniz size nekadr iyi gelebilir bilmiyorum ama nezaman esrar içsem 8 yıldır her içtiğimde şeytan içime giriyor bununn farkında olduğum halde brakamıyorum amaa herkezin bi sonu olmalııı bence zararın neresinden dönerseniz sizin için okadr karr... bir hastası olarak ben bunları sözlüyorsam durun dediklerimi birdğa düşünnünn!!!
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Ekim 2012       Mesaj #38
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bende arkadaşlara bilgi sunmak için yazma ihtiyacı duydum.2 sene önce izmir narlıderede yakalandım.Normal olarak denetimli serbestlik aldım.Kağıdım gelmesi 9-10 ayı buldu.kağıt geldi danışmanla görüştüm oda amateme yolladı .Orada isteğe bağlı hemen idrar ve kan verebiliyorsun veyahut 3 ay sonraya gün veriyorlar.Ben günde 3 ila 8 gr arası hergün içiyordum.amatemin yaptıgı testlerde %50 nin üstünde temiz çıkarsa yasal olarak temiz sayılıyor.bu yüzden 2-3 haftada temiz veren veriyor.Fakat bunlar sizi yanıltmasın hergün beraber takıldıgım arkadasım 37 gün bırakıp pis kan verdi .Bu hangi aralıklarla kullanım miktarıyla, kişinin metabolizma hızıyla, beslenmesiyle ve sarfettigi eforla doğrudan orantılı.Yani 3 sene her gün aralıksız içen biri 20 günde temiz ckma ihtimali cok düşüktür.İmkanı olanlar sauna yapsın.Birde okuduğum kadarıyla herkez zararlarından bahsetmiş bunun , birazda yararlarından bahsedelim lütfen.bu madde doğru kullanıldığında muhtesem bir motivasyon kaynagıdır sadece hayatın her bölümüne sokmamak lazım .(mesela bunu içmeden film izleyemeyen arkadaslarım var).Miğde bulantısına bire birdir 1 dk da keser.Beladan uzak tutar alkol kokain vs gbi degldir.Bunu içtiginde ben kmsenin kavga etmek istedgni yada birine sataşanı görmedim sadece huzur ister bunu içen birde abur juburMsn Happyoğlu veya kardeşi içenlere sesleniyorum para kesmek , eve kapatmak , dövmek kişiyi diğer kimyasal maddelere iter.Zaten esrarın en büyük zararı bence budur geçiş maddesidir.İçen bireyi adam yerine koyup sakince sohbet etmek gerekir ve yine içip içmeyecegine okişi karar vermelidir .Kişiye bir arkadas gibi yaklaşılmalıdır ve destek olunmalıdır.Ve emin olunuz ki bu madde alkolden daha zararlı bi madde degildir.Bronşit yapar bunu düzenli içenlerin %80i kronik bronşittir .Cigere zararlıdır fakat sigaradan fazla degil.Solunum yollarını açtığıda tıbben bilinen bir gerçektir.Ülkemizde buna cok önyargılı yaklasıldıgını ailemden ,burda okuduklarımdan gözlemledim.2 kere amsterdamda bulundum orda bilindiği gibi yasal ,aslında sadece orda degil yurtdışında cogu yerde kmse karısmaz buna ingilterede plajlarda sokaklarda içilir ama kimseye denetimli verilmez .Çünkü adamlar içenle değil satanla uğraşıyorlar bizim ülkemizde herşey gibi buda tersine işliyor.yararları ve zararları ortada , 20 sene snra kişilik bozukluguna varacak psikolojik zararlarıda var bunların hepsini ölcüp tartıp ona göre kullanmak lazım.Her insan yaşamak için kendini bi şekilde hayata motive etmek ister , bu alkololabilir , ot olabilir , hatta dine sarılmak bile olabilir sadece herseyin fazlasının zararlı oldugunu unutmayınız .
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Ekim 2012       Mesaj #39
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
4 senedir esrar baqımlısıyım , esrara bulaşma nednim çok mutsuz oladuqum için başlamıştım ama zamnala kendimi kayıpetiqimi farkına vardım onun için esrar ne kadar qüldürüyorsa okadarda öldüyor bunu qeç farkına varcanız ama iş işten qeçmişolcak onun içn tedaviolalım ben oldum kurtuldum....Msn Sad
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Ekim 2012       Mesaj #40
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Öncellikle tüm abilerime kardeşlerime saygılar bütün yorumları tek tek okudum Hayatımdan biraz bahsedeyim 12 13 yasında Arkadaş Ortamında İlk Sigarayla başladım ondan soğra bali esrar derken boyle 17 18 yaşına kadar devam ettim bu esrar kadar pis bişey görmedim ben düşüncelerimi farklı yapıyo cok takıntı yapıyodum herşeye örnek vereyim birisi arasın telefonda sen kımsın işte ufak bi tartişma geçsin direk aklımdan 1ooooo türlü şey geçiyodu kim bu bilmem ne vs vs insanlara bi muabbet anlatırken kendimi ifade edemiyorum el kol hareketleri degişik çalişirken işime veremiyorum kendimi kafamda 1oooo ton tilki geziyo hep başka şeyler düşünce içindeyim hayattan bi beklentim yok haylada oylee hep bunu uyuşturcunun zararları 19 yaşımda öle böle derken extazy illetiyle tanıştk onuda bi 5 6 ay kullandım ondan soğra oda etki yapmamaya başladı ilklerdeki gibi kafa yapmıyordu 7 taneden aşşagı kesmiyodu 7 tanede cok kötü yapıyordu böyle giderse intihar edicem o duruma geldim bırakmak en iyisi diyerek düşündüm ilk sigarayı bıraktım ondan soğra extazy' en sonda esrarı bıraktım 7 ay felan oluo suan allaha skrler olsn gayet cok iyi anlatabilrym arkadaşlarıma bi muabbet ederken sıkıtnı çekmıyorum el kol hareketlerim cok düzgün hayata bakış açım olumlu triplerdeyim yine ama düzelcegine inanıyorum arkadaşlar siz siz olun oyle arkadaş ortamları varsa uzak durun gidin spora yazılın gerçekten cok yararını görceksniz ben öyle yaptım allaha şükürler olsn cok iyiym smdi spora gitmedigim günler patlıyorum canım gitmek ıstıyor hep duramıyorm evde cok sıkıntılar çektim cok olaylar geçti başımdan eğer ufakken yaptıgım hataları suan yapsaydım 12 sene içerdeydim allahıma skrler olsn kendimi düzelttim hayata bakış acım olumlu siz siz olun kafanızda bitirin bırakın doktoru bilmem neyi onlar fıss kafada bitireceksiniz ilk once içmicen arkadaş o mu sen mi kendini şartlıcan spora vercen çerez al ona vercegin parayı cig kofte ye bişeyler yap spor yap mesela hem wücüdına yazık hep parana yazıkkkk değer mi neyse allaha emanet olun yazsam hayatımı buraya sığmaz