Arama

Esrarın zararları nelerdir? - Sayfa 5

En İyi Cevap Var Güncelleme: 12 Aralık 2015 Gösterim: 233.057 Cevap: 87
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Ekim 2012       Mesaj #41
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar içmeyin pistir
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Kasım 2012       Mesaj #42
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
15 Yaşında Başladım, 18 Yaşındayım Halen Kullanıyorum
İradem Çok Güçlüdür, Bıraktım Diyorum Fakat Ortama Düşünce Dayanamayıp Yine İçiyorum.
Sponsorlu Bağlantılar
Yine Triplere Giriyorum, Yine Geçmişe Bakıp Şöyle Bir Gülüyorum. Gelecek İçin İse Elimden Hiçbirşey Gelmiyor
Lütfen Arkadaşlar, Allah Rızası İçin Sakın Ola Bulaşmayın. " 1 Duman Al Birşey Olmaz Keke, Tadına Bak " Diyen Arkadaslarınızlada Selamı Sohbeti Kesin
Bir Zamandan Sonra Kafa Yapmaz Oluyor, Gerçekten İnanın.
Bugün Bir 10Lu Götürüyorsunuz. Ertesi Gün 20Li Paket. Bir Zamandan Sonra Kesmez Oluyor, Kafanıza Birtürlü Girmiyor Bişeyler Eksik Kalıyor
Bu Eksiğide Xanax, RoJ, Smokson, Captagon Gibi Haplar kapatmak Zorunda Kalıyor. Onlarıda Deniyorsunuz, Günden Güne Ölüyorsunuz Farkında Olmadan

Kendinize İyi Bakın
Allaha Emanet Olun
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Kasım 2012       Mesaj #43
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
esrar içtikten sonra onsuzz yapamaz hale gelirsin ona bulaştıgın zaman seni alır götürür gözünü açtıgında çevren arkdaşların gece hayatın hep bi köşede esrar geçmekle geçer . yapacagın tek şey wardır ya ondan uzak durucaksın yada onun verdiği hayata devam ediceksin bu bir gerçektir yazıkkk hayata neden geldiğimiz nereye gitiğimizii unutukk ****
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Kasım 2012       Mesaj #44
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Evet zamanonunla birlikteyken daha zararsız ve masum.Gölgeler içinde kalan ruhun kaybolmak için seçtigi zararlı yolculuk.Bevnin zaman yolculugudur esrar.Bazen geçmişe bazende çok yönlü bir şekilde gelecege yolculuktur.Kasların gevşemesi ve duraganlık halidir esrar.İçimizden biri olarak çıkar karşımıza onunla harmanlanan her düşünce yeni bir kapıyı ve yeni dünya insanlarınıda bir arada getirir.Başkalarının görmedigi bazen farketmedigi gerçekleri taşır beynimize bu yolculugun başını hatırlamssın sadece bitişindeki buhranı taşır bedenin.Nefes almak diger gazlarla birlikte o esrar olmadan tat vermez gibi olur.Durup düşünecek zaman bulamazsın ve herşeyi hayatında ertelemeye başlarsın,diger zeklerin anahatarını taşır elinde gizli bir bahçenin anahtarıdır elimizde tuttugumuz kimi zaman sınırları zorlarız cve gizli bahçemize her zevkten bir tohum ekmeye başlarız süresiz.artık bildiniz bir dünyanın insanı olmaktan çok uzak bir yerde esrarlı dünyanın birer centilmenlerine dönüşürüz.her şeye bir parça esrar serpiştiririz.ve herşeyle denemek isteriz bazen bu sex bazen içki bazende zamanda duraganlık haline dönüşebilir.Öyle çok şeyle bir arada yürütmeye çalışırız ki dünyaya göz altları mosmor birşekilde bakarız.insanların sessizligi bizi aldatır.sanki hiç birşey olmamışcasına yaşamaya devam ederizve bu bizim bütün hayatımızı ele geçiriverir birdenve biz bunla yaşamasını ögrendik deriz oysa hayatı ötekileştirmekten ve herşeyin cevabını askıya almaktan başka hiç bir işe yaramadıgını farketmemiz bazen senelerimizi alır olmadık iinsanlara boun eyer olmadık insanların ortamına girer agız birligi yapmışcasına aynı notayla sanki hayatınbestesini beraberce yaparız ...ve öyle vazgeçmesi kolay degildir bu süslü motifiye edilmiş anlık hayattan...Bunları yazarken bu sayfaya yazdıgımı unutacagımı bildigimhalde yarın kaldıgım zaman hatırlamamak en büyük kayıptır hayatımızda herşeyi silen unutturan bir arkadaşlıgı vardır esrarın.Bence gerçek nedir diye bana sorarsanız gerçek diye birşey yoktur gerçek yaşayanla yaşamayanın arasında habersizce nefes alan insanlıgın hiç birşey olmamışcasına var olmaya devam etmeye çalışmasıdır.isteyen istedigini yapabilir ama her güzelligin bir bedeli oldugunu unutmadan..hayatı ve kendinizi sevin .herşeyin tadına bakın ..ama baktınız tadın esiri olmayınn.....
Suskun - avatarı
Suskun
Ziyaretçi
19 Kasım 2012       Mesaj #45
Suskun - avatarı
Ziyaretçi
Selam kesler Ben 10 yıllık esrar Keşim Halada Devam ediyorum Ben buna mahkum olmusum Artık Farklı bir insan olmusum 3 yıla yakın oldu farklı duygular ıcındeyım bazen olmadık yerde düsüncelere giriyorum farklı farklı tiripler icindeyim kendime karsı bir güvensizligim oldu korkmayan biriydim ama simdi korkak biriyim neden oldugunu cözemedim ama bu site cıktı karsma esrarın etkilerini okudum o etkılerın hepsınıde buldum kendımde yakında tedaviye baslıyorum bu cıqaradan hayır gelmedi gelmezde sonunu düsünemedik bizi bitirdi Bu Saatten Sonra Ben onu Bıtırecem Msn HappyMsn Happy Rojbas
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Kasım 2012       Mesaj #46
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
pardon ben çok merak ettim bi kere kullansam bağımlılık yapar mı?...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Kasım 2012       Mesaj #47
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Uzun zamandır esrar kullanıyorum. kimseye önermiyorum. artıları olduug gibi eksileride vardır. ben çoğu zaman kritik iş görüşmelerim olacağı zaman kullanıyorum. veya piskolojik baskı altında kaldığım zaman. gergin bi ortama gireceğim zaman. aşırı kullanımda ayık bi şekilde bayılırsınız bu en kötü durumdur.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Aralık 2012       Mesaj #48
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaşlar bu esrar denilen şey gerçekten arkadaş ortamında başlıyor,eğer kullanan bir arkadaşanız varsa ve sizi esrara teşvik ettiğini hissederseniz o kişi hayırlı bir arkadaş değildir,sizide kendi batağına çekmeye çalışıyordur.

Ben lise zamanlarında bir kere içtim,tabi arkadaşlarla,sinsice çektiler benide,esrarın ne kadar keyif verici birşey olduğunu söylediler,tabi bunların farkına o zamanlar varamıyorsunuz, her neyse ben bu pislik şeyi içtim inanın resmen ölüyorum hissettim 100 metrelik mesafeyi nasıl eve geldiğimi bilmiyorum,inanılmaz bir uyku ama uyuyamama ,bu çok kotü bir işkencedir,kalp atışının sesleri sanki kulağının dibinde davul çalınıyormuşçasına fazla, ve inanılmaz hızla kalp atışları,ayrıca gözlerimi kapatır kapatmaz inanılmayacak şekilde yüksek bir ses duyarak uyanıyorsunuz,ve bu hep böyle sürüyor,bu o kadar korkunç birşeyki anlatamam yaşamak lazım ama yaşamayın tabi, şöyle düşünün 3 gün uyumadınız çok fazla uykunuz var ama gözünüzü kapatır kapatmaz kulağınıza ağzını dayamış biri son ses çığlık atıyo offf çok kötü bir şey , arkadaşlar bu uyku durumu bende sanıldığı gibi bir gün sürmedi senelerce sıkıntısını çektim ,ilk ay hep böyle bir şey yaşadım yatarken çok uykum gelince yatağa giriyordum ve neredeyse 50 kere gözümü kapatıyodum çığlık sesiyle uyanıyodum ,tabi en sonunda bayılırcasına istemdışı uyuyordum,bu durum böyle ,bütün sosyal hayat mahvoldu hergün uykusuzluk çok kötü. ilk aydan sonra bu durum yine geçmedi böyle sık olmasada her yatağa yatışımda muhakkak 2-3 kere oluyodu bu durum ve bu 2-3 sene kadar hep sürdü tab etkisi zamanla azalarak ama bazı zamanlar etkisinin arttığıda oluyordu.Arkadaşlar buraya dikkat edelim bu anlattıklarımın olması bende sadece bir kere esrar içmemle oluştu,sürekli içici biri değilim,etkileri süründürüyo.

Bir başa etkiside esrar içtikten sonra bir notaya dalıyodum orası öyle oluyoduki sanki mercekle bakıyor gibi oluyorsunuz, mesela bir bardağa bakıyosunuz ona o kadar yakınlaşıyorsunuzki o bardak artık pixel pixel oluyor,tabi bu olay sanki çok yukarda bardağın baktığınız o parçasınız üzerine hızla düşüyormuşsunuz gibi ,ondan sonra ise ani bir hızla o noktadan yukarı doğru uçuyorsunuz ama öyle böyle değil gökyüzüne kadar artık dünya küçüçük kalıyor, ben bunu şöyle yorumluyorum sanırım bilen bilir esrar etkisiyle o esnada astral seyahate geçtim,çünkü gerçek zamanlı olarak yukarı çekiliyordum.Tabi bu etki esrarı içtiğim gün oldu sadece ,daha sonra bu olmadı ,ama diğer uyku etkisi çok fena birşeydi benim yaşamımda ,bütün düzenlerimi alt üst etti.

Kısaca şunu söyleyeyim Allah aşkına şu esrara hiç başlamayın, herkezde etkisi farklı farklıdır kimisinde belkide hoşuna gidebileceği etkiler olabilir,bizdede böyle anlatıyorlardı çok gülüyoruz maymun görüyoruz içince sürekli gülme krizleri oluyo felan çok eğlenceli bak diyorlardı ama bende ki etkisi yaşamımın 2-3 senesini aldı. 3 sene boyunca uykudan hiç zevk almadığınızı bir düşünün, hele birde gece bir uyandığınızı düşünün bu durumda sabaha kadar bir daha uyuyamazdım ben,günde 2 saatlik uykuyla okula giderdim çoğu zaman,şuan bunları yazarken bile içim bi ötü oluyo Allaha şükrediyorum bu durumdan kurtulduğum için. Ben yaşadığım sorunları yaşadım eğer bunları göze alıyorsanız siz bilirsiniz ama sakın sakın sakın yapmayın.
_EKSELANS_ - avatarı
_EKSELANS_
Kayıtlı Üye
13 Aralık 2012       Mesaj #49
_EKSELANS_ - avatarı
Kayıtlı Üye
* ESRAR (Marijuana), kenevir bitkisi Cannabis Sativa’nın çiçek ve yapraklarının kurutulup doğranması ile oluşan yeşil ya da gri bir karışımdır.
* Torba içinde ya da preslenmiş bir şekilde satılır
* Haşiş kenevir bitkisinin reçinesinden yapılır.
* Reçine, bitkiyi ısı ve kuruluktan koruduğu için Latin Amerika ve Orta Doğu gibi tropikal bölgelerde yetişen bitkilerde daha fazla vardır.
Haş yağı
Haşiş ya da marijuananın yağlı bir ekstresinden yapılır
Argoda “ot” denilir (grass, pot, herb, weed, boom, Mary Jane, gangster, chronic)
Kullanım şekli
* Sigara olarak (cigaralık ya da joint adı verilir) ya da pipo, çubuk içinde içilir.
* Son yıllarda sigaraların içi boşaltılıp ***** gibi başka bir madde ile karıştırılmış halde esrar doldurularak hazır satılmaktadır.
* Bazıları, esrarı yiyeceklere (kurabiye vs) karıştırır ya da demlemek için çaya karıştırır
Esrarın etkisinin başlaması
* Sigara ile içilince etkisi 10-20 dk’da başlar, 2-3 saat sürer. Ağızdan alındığında etki gücü 1/3’dür ama etkisi 12 saat sürer.
* Esrar sakızımsı ve suda çözünemez olduğu için enjekte edilebilen bir preperata dönüştürülemez ve dolayısıyla damardan alınamaz.
Tarihçe
* Çin ve Hindistan’da İÖ 3. binden beri kullanılmaktadır. Geçmişte lifleri giysi, yay, kağıt yapımında kullanılmıştır.
* Taoizm’de zevk almak için kullanımı yasaklanmıştır.
* Dinsel ve büyü törenlerinde kullanılmıştır.
* Hindu Veda’larında tanrı Siva’nın esrarı bulduğu söylenmektedir.
* 11. yy’da Orta Doğu’da Sufiler vecd için kullanıyordu.
* Orta Doğu’da Sabbahiler denilen grup esrarı yoğun biçimde kullanıyordu. Devrin büyüklerüne yaptıkları suikastlarla ünlü olan bu grup verilen “Ashishin” adı, haçlılar vasıtasıyla batı dillerine “assassin” yani suikastçi olarak geçti.
* Doğuda esrar, binlerce yıldır batıda alkolün bulunduğu sosyal rolde olmuştur
* Afrika tarihinde de popülerdir. Napolyon’un Mısır’ı almasından sonra esrar Fransa’ya yayıldı.
* 19. yy’ın ortasında Paris’teki “Club des Hachichins” üyeleri arasında Victor Hugo, Alexandre Dumas, Theopile Gautier vardı.
* 18. yy’da ABD’de lifleri için yetiştirildi.
* 19. yy’da ilaç rehberinde nevralji, gut, tetanoz, hidrofobi, kolera, epilepsi, kore, depresyon, histeri, delilik ve uterus kanaması için tavsiye ediliyordu. Migren ve morfin bağımlılığı için de öneriliyordu.
* Amerika’da 1920’lerde yasaklandı. Meksikalılar ve cazcı zenciler (Louis Armstrong vs) yoluyla popularize olması yasaklanmasında ırkçılığın etkili olduğu iddalarını doğurdu.

Aktif içerik

* Esrardaki temel aktif içerik THC (tetrahidrokanabinol).
* Birçok kanabinoid bileşiği (kanabinoller) içinde aktif olanı delta-9-tetrahidrokanabinol’dür.
Beyindeki biyolojik etkisi
* Bazı sinir hücrelerinin zarında THC’ü bağlayan reseptörler vardır.
* Norepinefrin ve Dopaminin sentezini, alımını ve depolanmasını arttırır.
* D2 reseptörlerinin Dopamin agonistlerine afinitesini arttırır.
* ß-adr reseptörlerin adenil siklaza bağlanmasını arttırır.
* Ödül Yolağı adı verilen ve bağımlılıktan sorumlu tutulan beyin bölgesindeki Dopamin iletisini arttırır.
Epidemiyoloji
* Esrar, ABD’de en sık kullanılan yasadışı maddedir.
* ABD’de lise son sınıfta esrar kullanım (deneme) oranı 1979’da %60.4’lük en yüksek noktadan 1992’de %32.62’ya düştü. 1989’da beyazlarda %40, siyahlarda %30 sıklıktaydı. Ancak sonra yeniden yükselişe geçti: 1997’de %49.6’ya ulaştı.
Etki
* Esrarın kısa vadeli etkisi verdiği haz etkisi (high) yanında bellek ve öğrenme güçlükleri, algı bozukluğu, düşünme ve problem çözmede zorluk, koordinasyon kaybı, kalp hızında artış, anksiyete ve panik ataktır.
* Esrar hayvanlarda “popcorn” etkisine neden olur. Yani kobaylar önce flasid bir şekilde yere serilirler daha sonra tek tek spazm oluşarak yerlerinden havaya sıçrayıp geri düşerler.
Esrar: akut etkileri
Anksiyete, huzursuzluk, paranoya
Öfori (neşe hali), gevşeme, şakacılık
Depersonalizasyon
Zaman akışında subjektif yavaşlama
Sersemlik, boşlukta yüzme hissi
Bellek ve problem çözmede bozulma
Denge bozukluğu
Gözlerde kızarma
Salivasyonda (salya salgısında) azalma, sık idrara çıkma, kalp hızında artış
Sistolik hipertansiyon (büyük tansiyonda yükselme),
Postural hipotansiyon (ayağa kalkınca tansiyon düşmesi)
İştah ve susuzlukta artış, intraokular (göz içi) basınçta azalma,
Analjezi (ağrı hissinde azalma)
İllüzyon, hallusinasyon, psikotik eksitasyon, depresyon, panik
Ters etki
Bazı kişiler, başka intoksikasyon belirtisi olmadan, ters etki gösterebilir. Yoğun duygusal çöküntü, paranoya, hezeyanlar, depresyon, panik olur. Saatler, günler sürer. Nadirdir, genellikle ilk kez kullananlarda olur. Ağızdan kullanımda joint içildiği zaman olandan fazla görülür.
Anksiyete ya da psikoza yatkın olan kişilerde daha fazla ters etki görülür.
Flash-back (madde alındığında yaşanan duyguların madde kullanımı olmaksızın yeniden yaşanması) görülebilir.

Duyarlılık
Esrarın, olumlu ya da olumsuz etki yapması herediteye bağlıdır. Tek yumurta ikizlerinin üzerindeki etki diğer ikizlerden daha fazla birbirine benzer. Maddenin ulaşılablirliği, beklentiler, arkadaş etkisi, sosyal bağlar gibi çevresel faktörler de bu etkide önemlidir. Diğer taraftan, 18 yaş öncesi aile çevresinin esrarın kişiye etkisinde rolü olmadığını gösteren çalışmalar da vardır.
Esrarın İnsan Vücuduna Etkileri
Beyne etkisi
Esrar, algısal bilgilerin hipokampusa girişini ve işlenmesini baskılar. Böylece öğrenme, bellek, ve algıların duygu ve motivasyonla entegre olmasını sağlayan limbik sistem etkilenir. Ayrıca hipokampusa bağlı olan öğrenilmiş davranışlar bozulur.
Esrarın uzun süreli kullanımı beyinde diğer maddelerinkine benzer değişiklikler yapar.
Akciğere etkisi
Düzenli olarak esrar kullananlar, sigara tiryakileriyle aynı solunum problemlerini yaşar: Kr öksürük, balgam, kr bronşit.
Kr kullanım AC dokusunu tahrip eder.
THC içeriğinden bağımsız olarak, esrar ile alınan katran ve CO miktarı sigaradan 3-5 kat fazladır. Bu durum esrarın derin çekilmesine ve akciğerde tutulmasına bağlı olabilir.
Kalp hızı ve kan basıncına etkisi
Esrar, kalp hızı ve kan basıncını arttırır. Kokainle birlikte kullanıldığında bu etki çok daha belirgindir.
Öğrenme ve sosyal davranışa etkisi
Bir çalışmada yoğun esrar kullanan üniversite öğrencilerinde dikkat, bellek, öğrenme yetileri, esrarı bıraktıktan en 24 saat sonra bile bozuktu.
Esrar kullanan liselilerin başarısı daha düşük, aykırı davranışları daha çok; suç işleme oranları, agresyon ve isyankarlıkları fazla; ebeveyn ilişkileri daha kötü, suç işleyen ve madde bağımlısı kişilerle arkadaşlıkları fazladır.
Esrarın kendisinin agresyona ya da “amotivational syndrome” denilen isteksizlik ve uyuşuklukla giden bir hale neden olup olmadığı tartışmalıdır.
Kanabis intoksikasyonu tedavisi
Panik durumu ve toksik psikoz sakin bir şekilde konuşup ikna edilerek geçirilebilir.
Benzodiyazepinler ve Haloperidol şiddetli belirtileri kaldırır.
Kan ve İdrar düzeyleri
Sigara ile içilince kanda bir kaç dakikada zirve yapar, saatler içinde hızla düşer. Oysa atılma yarı ömrü 30-50 saattir. Kanda hızlı düşüş dokulara yayılmaya bağlıdır.
Ara sıra kullananlarda idrarda günlerce atılır. Kronik kullanıcılarda 1 haftadan fazla idrarda saptanabilir.
Kanabis yoksunluğu
* Tartışmalıdır.
* Emosyonel labilite (duygusal değişkenlik), anksiyete, huzursuzluk, uykusuzluk, anoreksi (iştahsızlık), bulantı, kusma, ishal, tremor (titreme), hiperrefleksi (refleks artışı), terleme, salivasyon (salya artışı) görülür.
* Aş erme (craving), yeniden esrar kullanmak için ani ve çok güçlü bir arzu sıktır.
Tıbbi kullanımları
- Antikonvülzan: epilepsi nöbetlerini azaltır.
- Antiemetik: bulantıyı giderir
- Analjezik: ağrı kesicidir
- Kanserli hastalarda öforizan (neşe verici)
- Astımda brokodilatör (solunum yollarını açıcı)
- Glokom teavisinde göz içi basıncını azaltır.
* Dronabinol (delta-9-THC) ağızdan alınır, diğer antiemetiklerden ve sigara olarak içilen esrardan daha az etkilidir.

Esrar bağımlılığının tedavisi

* Spesifik tıbbi tedavisi yoktur.
* Bağımlılıkta kullanılan genel sosyal ve psikolojik yaklaşımlar geçerlidir.
* Tedavi yararlıdır.
Mitler ve Gerçekler
1. Esrar bitki olduğu için güvenlidir.
Gerçek: Birçok bitki insan için zehirlidir.
2. Esrar kullanıcıları diğer uyuşturuculara geçmez.
Gerçek: Esrar diğer uyuşturuculara başlangıç noktasıdır.
3. Esrarın etkisi birkaç saatte geçer.
Gerçek: Esrar vücutta depolandığı için etkisi günlerce, haftalarca sürebilir.
4. Esrar stresi giderir.
Gerçek: Diğer uyuşturucularda olduğu gibi esrar sadece problemlerle yüzleşmeyi geciktirir. Depresyon yapabilir.
5. Esrar alkolden güvenlidir.
Gerçek: Esrar karsinojen bileşikler içerir ve diğer maddelere güvenli bir altenatif olarak düşünülmemelidir.
6. Esrar zihni açar.
Gerçek: Esrar zihni sisli hale getirir; bellek, konuşma, anlama, ve karar verme yeteneğini bozar.
7. Bugün esrar eskiden olduğundan daha daha güvenlidir.
Gerçek: Zirai gelişmeler esrarın potansını arttırmış ve başka tehlikeli bileşikler eklemiştir.
Esrar yanlısı lobilerin iddaları ve cevaplar:
Dekriminalizasyon (esrarın suç sayılmaması) kullanımı arttırmaz
Esrar yanlıları, yasal kısıtlamaların kaldırılmasının kullanımı arttırmayacağını idda etmektedirler. Tarih ve sağ duyu tersini söylemektedir. Halen esrar kullananlar yasayı saymamasına rağmen yasak olduğu için esrar kullanmayan pek çok sayıda vatandaş da vardır. Yasal kısıtlamaların kaldırılması ve bunun sonucu kaçınılmaz olarak ürünün pazarlanması ve reklam bazı kişilerin kullanmasına yol açacaktır. 1970’lerin sonunda ABD eyaletlerinin yarısında esrar kullanımını yasaklayan kanunlar kaldırıldıktan sonra Amerika’da esrar kullanımı hiç olmadığı kadar arttı. 1980’lerin sonunda bu esrarın tekrar yasaklanmasıyla kullanım önceki düzeyinin üçte birinin altına düştü.
2. Esrar içmek risksizdir.
Dumanı çekilerek içilen herşey sağlığa zararlıdır. İntoksike edici tüm maddeler zihni bulandırır ve kaza riski doğurur. Bunun tersini söylemek gerçeği inkardır. Son çalışmalar esrar kullanımı ile akciğer kanseri arasında güçlü bir bağ olduğunu ortaya koymuştur (Sridhar KS et al., Journal of Psychoactive Drugs26: 285-289, 1994).
Esrar kullanımının kronik bronşit, düşük hormon seviyeleri, vücüdün savunmasını sağlayan imün sistemin aktivitesinde azalma, ve daha başka ciddi sağlık sorunlarına yol açabildiği bilinmektedir.
Esrara bağlı tek bir ölüm bildirilmemiştir
Esrarın aktif maddesi olan THC ölüme sebep olabilecek akut yüksek dozlar oluşturmasa da, esrarın kimseyi öldürmediğini idda edenler esrar kullanımının neden olduğu trafik kazalarına ve akciğer kanserine bağlı ölümleri göz ardı etmektedirler. Üstelik esrar kullandıktan sonra suç işleyerek ölenler ya da bunların öldürdükleri de cabası. Uyuşturucu satışı ile ilgili suçlar bir yana bırakılsa da, ABD’de işlenen suçların yarısında suçluların o sırada bir madde etkisinde olduğu (ki bunun en azından bazısı esrar ile) bildirilmektedir. Esrar, belki sigara ve alkol gibi insanları öldürmemektedir ama kesinlikle ölümlere neden olmaktadır.
Esrar mucize bir ilaçtır
Esrar kullanımını yasal hale getirmeye çalışanlar, son zamanlarda, esrarınn aktif maddesi olan THC’nin sözde “tıbbi yararları” üstünde duruyorlar; örneğin bazı kemoterapi hastalarında bulantının kontrol edilmesi, glokom tedavisi gibi. THC’nin, başka ilaçlarla elde edilemeyen bazı tıbbi yararlarının olduğunu ve esrarlı sigaraların reçete ile satılan bir ilaç olması gerektiğini öne sürmekteler.
‘THC’nin tıbbi kullanımı’ iddasını çürütmeye geçmeden önce herhangi bir ilacı alma yolu olarak sigara kullanımını sorgulamalıyız. Bu yolla alınan ilacın yarısından fazlası yanma ile yok olur, geriye kalanı da dumanın içindeki toksik katran ve partiküllerle karışır. Başımız ağrıdığında aspirinli sigara ya da iltahap için penisilinli sigara içmiyoruz. Her türlü dumanı içine çekmek sağlığa zararlıdır. Duman olarak çekme, ilacı almak için etkisiz ve potansiyel olarak öldürücü bir yoldur.
Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün düzenlediği ortak karar panelinde esrarın potansiyel tıbbi kullanımı ele alındı ve şu sonuçlara varıldı:
‘Mevcut preklinik ve insan çalışmaları dikkatle incelenmesi sonucunda sigara olarak kullanılan esrarın glokom terapisi,AİDS ile birlikte görülen kilo kaybı, kanser kemoterapisinin neden olduğu bulantı ve kusma, Multiple Sklerozdaki spastisite ya da dirençli ağrıda mevcut tedavilere üstün olabileceğini düşümdüren bir delil bulunmamıştır’ (Voth EA, Marihuana and its reviews. JAMA: Journal of the American Medical Association 332:274, 1995).
Bilim adamlarının bu ortak kararına rağmen esrarın aktif içeriği olan THC’yi tablet olarak hastalarına yazmak isteyen Amerikalı doktorlar için, bu ülkede, Marinol (dronabinol) isimli yutularak alınan bir ilaç mevcuttur. Bu seçenek, THC’nin daha etkin olarak emilmesini sağlar ve dumanı içe çekmekle ilgili sağlık problemlerini önler. Esrar kullanımı destekçileri bu seçeneği sevmezler çünkü tablet alımı pek zevk vermez, duygudurumunu yükseltmez.
Esrarın, idda edildiği gibi, astım tedavisinde kullanılması ise mantığa aykırıdır. Dumanın içe çekilmesi astım hastalarında ciddi problem doğurur.
Kenevir: dünyayı kurtaracak ürün
Esrar yanlılarının son taktiklerinden biri de kenevir bitkisinin giysi ve kağıt yapımında gerekli liflerin üretimi ya da protein, bitkisel yağ kaynağı olarak ekimi gibi ekonomik nedenlerle yetiştirilmesini savunmaktır. Çevrecilerin de desteğini almak için bunun ekolojik denge için de yararlı olduğunu öne sürerler.
Anlamlı bir gayret ve kimyasal muameleye tabi tutmakla kenevir bitkisinin liflerinden kumaş üretilebileceği doğrudur. Bu lifler doğal olarak oldukça kabadır ve kimyasal ya da fiziksel olarak yumuşatılması gerekir. Orta çağlarda günah işleyenler kendilerini bir tür cezalandırma amacıyla kenevirden yapılmış kaba giysiler giyerlerdi. Bu hafif bir işkence yoluydu. Kenevirden elde edilen bu kaba, kahverengi liflerin beyaz yumuşak pamuk ya da yüne üstün olduğunu savunmak saçmadır. Bu lifleri toplumda herkesin kabul edebileceği bir kumaş haline getirmek ekonomik olarak pratik değildir.
Benzer şekilde, belli bir çabayla bu liflerden kağıt yapmak mümkündür. Ancak kağıt yapmak için elli yılda bir ormanları kesmek bile yıllık bir ürünü ekmek, gübrelemek, ilaçlamak ve biçmekden çevreye daha az zarar verir.

Esrarın üretildiği kenevir bitkisi, metrekare başına mısırdan çok daha az ürün verir. Bu nedenle yiyecek ve bitkisel yağ kaynağı olarak kullanıımı.


Kaynak : ForumPaylas

_SoNBaHaR_ - avatarı
_SoNBaHaR_
VIP ButterfLy EffeCt
13 Aralık 2012       Mesaj #50
_SoNBaHaR_ - avatarı
VIP ButterfLy EffeCt
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

pardon ben çok merak ettim bi kere kullansam bağımlılık yapar mı?...Bütün bağımlılıklar bir kere deneme ile başlıyor..Bağımlılar bu illetten kurtulmaya çalışıyor.Kesinlikle deneme bile...
..Aşk Hiç Biter mi?...

Benzer Konular

9 Mart 2016 / Ziyaretçi Cevaplanmış
27 Kasım 2013 / Misafir Soru-Cevap
23 Ekim 2011 / Misafir Soru-Cevap