Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 1 Kasım 2011  Gösterim: 16.589  Cevap: 8

Ağır metaller nelerdir, insan sağlığına ve çevreye olan zararları nedir?

Misafir
2 Aralık 2009 20:27       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ağır metaller ve ağır metallerin insan sağlığına ve çevreye etkileri için bilgi istiyorum bu sitede yer alıyor mu? yada hangi adreslerde bulabilirim bana geniş baya geniş bilgi lazım da.
EN İYİ CEVABI _KleopatrA_ verdi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ağır metaller ve ağır metallerin insan sağlığına ve çevreye etkileri için bilgi istiyorum bu sitede yer alıyor mu? yada hangi adreslerde bulabilirim bana geniş baya geniş bilgi lazım da.

Ağır metal

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sponsorlu Bağlantılar

Git ve: kullan, ara
Ağır metal, metalik özellikler gösteren elementlerden oluşan, açık ve tam bir tanımlaması yapılmamış olan grupta bulunan elementlere verilen addır. Bu grubun içinde geçiş metalleri, bazı yarı metaller, lantanitler ve aktinitler bulunur. Bazıları yoğunluk, bazıları atomik sayı ya da atomik ağırlık, bazıları da kimyasal özellikler ya da toksisite üzerine dayanan birçok tanımlama önerilmiştir. [1] Tutarsız tanımlamalar ve tutarlı bir bilimsel temeli olmaması nedeniyle IUPAC’ın bir teknik raporunda ağır metal teriminin "anlamsız ve yanlış yönlendirici" olduğu belirtilmiştir. [1] Duruma göre ağır metaller karbondan hafif elementleri içerdiği gibi en ağır metallerin bazılarını dışarıda tutabilir.
Konu başlıkları

[gizle]
  • 1 Canlı organizmalarla ilişkileri
  • 2 Ağır metal zehirlenmesi
  • 3 Tıpta kullanımı
  • 4 Kaynakça
Canlı organizmalarla ilişkileri [değiştir]

Canlı organizmaların değişen miktarlarda "ağır metallere" gereksinimleri vardır. İnsanlar demir, kobalt, bakır, mangan, molibden, ve çinkoya gerek duyar. Aşırı düzeyleri organizmaya zarar verebilir. Diğer ağır metaller cıva, plütonyum, ve kurşun gibi toksik metallerin organizmalar üzerinde bilinen yaşamsal ve yararlı etkileri yoktur ve zaman içinde vücutta birikmeleri çok ciddi hastalıklara yol açar. Normalde toksik olan bazı elementler ise, bazı organizmalar için bazı durumlarda yararlıdır. Bunların arasında vanadyum, tungsten, ve hatta kadmiyum da bulunur.[2][3]
Ağır metal zehirlenmesi [değiştir]

Ağır metal zehirlenmesi çeşitli kaynaklardan oluşabilir ama en çok saf metal elde edilmesinden, örneğin cevherlerin eritilmesinden ve nükleer yakıtların hazırlanmasından oluşur. Elektrokaplama krom ve kadmiyum zehirlenmesinin ana kaynağıdır. Bileşiklerinin yağmur yoluyla ya da iyon değişimi ile toprağa ve körfez çamurlarına karışmasıyla ağır metaller doğada birikebilir. Organik atıkların aksine ağır metaller bozunmadıkları için tehlikelidir.
Çok iyi belgelenmiş olan ve ağır metallerle ilgli bir çevre felaketi, cıva zehirlenmesi ile oluşan Minamata hastalığıdır.
Tıpta kullanımı [değiştir]

Tıpta ağır metal tanımı biraz geniştir [1] ve atomik ağırlıklarına bakmaksızın tüm toksik metalleri içerir: "Ağır metal zehirlenmesi" aşırı miktarda demir, mangan, aluminyum, berilyum (dördüncü en hafif element) ya da arsenik gibi yarımetellarin alınmasıyla oluşur. Bu tanımlamada kararlı elementlerin en ağırı olan bizmut dışarıda tutulmaktadır çünkü toksisitesi düşüktür....


_KleopatrA_ tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
4 Mart 2010 13:53       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ağır metaller ve ağır metallerin insan sağlığına ve çevreye etkileri için bilgi istiyorum bu sitede yer alıyor mu? yada hangi adreslerde bulabilirim bana geniş baya geniş bilgi lazım
Misafir
30 Eylül 2010 18:02       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Cıvanın sağlığa zararları nelerdir? açıklayabilirmisiniz lütfen?? kısa olursa sewinirim.
Daisy-BT
30 Eylül 2010 18:07       Mesaj #5
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Cıvanın sağlığa zararları nelerdir? açıklayabilirmisiniz lütfen?? kısa olursa sewinirim.


Cıva, doğada mevcut olan bir elementtir. İnsanlar cıvayı; yiyeceklerden, çevresel ve endüstriyel ortamlarda ve amalgam bileşiklerinden alırlar. Bazı mikroorganizmalar cıvayı daha zehirli bir hali olan metilcıvaya dönüştürür. Bu bileşik, çevrede en çok karşılaşılan organik cıva bileşiğidir ve besin zincirinde birikir.

Ayrıca birinci derece cıvaya maruz kalınan besin maddesi metilcıva içeren balık etidir. Metilcıva, mikroorganizmalarla birlikte, besin zincirinin daha üst organizmalarında birikir.

Cıvanın buharını solumak, insanlarda gelişmekte olan sinir sistemlerine zarar verir. Çoğu insan çevrede dağılmış bulunan cıva nedeniyle, dokularında eser miktarda cıva taşır. Cıvaya maruz kalan insanın zarar görüp görmeyeceği birçok faktöre bağlı olmakla birlikte genelde zehirleyicidir.


Misafir
9 Mart 2011 19:35       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ağır metaller ve insan sağlığına etkileri ile daha detaylı bilgiyi nereden bulabilirimm :?
Misafir
6 Nisan 2011 20:43       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bileşiminde KURŞUN ve CIVA gibi ağır metallerin bulunduğu kimyasal maddelerle çalışan işçilerde meslek hastalıkları görülür. derideki gözeneklerden emilerek yada buharları solunarak vücuda giren bu metaller dışarı atılamadığı için zamanla dokularda birikir. kurşun zehirlenmesi özellikle gemi yapımı, maden arıtma ve boya sanayisin de çalışan işçilerde , cıva zehirlenmesi ise doğrudan doğruya civa arıtımın da yada termometre gibi cıvalı araçların yapımında çalışan işçilerde yaygındır. her iki metal de beyni ve sinir sistemini etkilediği için hastada güçsüzlük, hareketinde uyumsuzluk ve zihinsel yetkilerinde azalma görülür.



__________ SAYGILAR______
Misafir
9 Nisan 2011 14:57       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
2-Kadmiyum
Konserveler, sigara dumanı, deterjanlar, eve yeni alınan halılar ve tarımsal gübrelerle vücuda girer.
Böbrek,sinir sistemi,kemikler ve solunum sistemine zarar verir. Tansiyonu yükseltir.
Kurtulmak için A, C ve E vitaminleri , kalsiyum selenyum, alginik asidin yanı sıra soğan sarımsak ve pırasa kullanılabilir.

3-Alüminyum
Bazı diş macunları,yemek saklama kapları,mide için kullanılan antasidler,sigara filtreleri,bazı tuzlar
ve peynirler,terden koruyucu deodorantlar zararlı alüminyum içerirler. Hafıza bozuklukları ve Alzheimer
hastalığı bulgularında artma olur. Kalsiyum,çinko,magnezyum, B6 vitamini bu zararları azaltabilir.

4- Civa
Bazı boyalar,ton balığı konservesi ve diş dolgularında bulunan amalgam yoluyla vücuda girerler.
Böbrek,karaciğer ve özellikle beyin fonksiyonlarını bozan civanın zararlarından kurtulmak için soğan,pırasa,yumurta yenmelidir
. Ayrıca C vitamini,selenyum,kalsiyum çinko gibi maddeler kullanılmalıdır.

5-Bakır
Bakır su borularından vücuda giren bu metal ,demir ve çinko gibi vücuda yararlı elementlerin miktarını azaltır.
Yumurta, soğan, sarımsak, pırasa bu zararları minimale indirir. Ayrıca eksilen çinko ve demirinde ek olarak alınması gerekir.

6- Fluorid
Diş macunları,ağız gargaraları, teflon tavalar ve fluor miktarı yüksek sular bunun kaynağıdır.
Dişlerde lekeler ve kemik zayıflığında önemli rol oynadığı gösterilmiştir. Çözüm flordan uzak durmak ve kalsiyum almaktır.

7-Arsenik
Bazı şarap ve biralarda ,tuzlarda ve boyalarda bulunur. Karaciğer,böbrek ve solunum sisteminde olumsuz
etkileri gösteren arsenik için antioksidan bazı vitaminler (A-C-E) selenyum ve alginik asit kullanılabilir.


SAYGILAR
Misafir
1 Kasım 2011 19:36       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
lityumun bakteriler üzerinde ne gibi etkileri var açıklarsanız çok sevinirim.
Saygılar...


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç