Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 20 Aralık 2014  Gösterim: 36.584  Cevap: 31

Atatürk'ün önderliğinde uluslararası ölçü birimlerinin kabul edilmesinin önemi nedir?

Misafir
3 Aralık 2009 17:19       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Atatürk'ün önderliğinde uluslararası ölçü ve tartı birimlerinin kabul edilmesinin önemi nedir?
EN İYİ CEVABI Misafir verdi
işimiz daha çok kolaylamıştır ve karışıklıklar giderilmiştir.ülkemiz daha iyi hale gelmiştir. herşey dahada iyiye çıkmıştır...
Sponsorlu Bağlantılar


Misafir tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
10 Aralık 2009 19:42       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
atatürkün önderliğinde ölçü birimlerinde yaptığı yenilikler
Misafir
12 Aralık 2009 14:53       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
standart ölçülerin kabul edilmesi ile ilgili kısa bilgiler
Misafir
5 Ocak 2010 18:21       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
atatürk ün önderli
Misafir
6 Aralık 2010 17:16       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ülkemiz gelişip modern bir ülke olmasında faydası vardır . Yapamadığımız işler kolaylaşmıştır . Atatürk sayesinde ülkemiz çağdaş ta olmuştur ve ülkemizdeki çoğu şey ölçü birimleri ile yapılmaya başlamıştır . atatürk ' ün bu çabaları ile ülkemiz ölçü birimlerini çok fazla kullanır olmuş . Atatürk yanımızda olsaydı sevinmezdi çünkü , çoğu insan da ölçü birimlerini boşu boşuna kırmaya çalışıyor , tamam ölçü birimleri çok üretiliyor ama azının bile kırılması , ölçü birimlerinin az da olsa azaldığını andırıyor . Ama bu bile Atatürk ' ün çabasının boşuna olduğunu söylüyor .

HASANCAN
ŞENELOĞLU
Misafir
3 Ocak 2011 16:29       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
hayatımızı çok kolaylaştırdı gerçekten. bömylece daha modern bir ülke olduk.
Misafir
10 Mart 2011 19:43       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ölçü Birimlerinin kabulu
Osmanlı Devleti’nde kullanılan saat, takvim ve ölçüler, Avrupa devletlerinde kullanılanlardan değişikti. Bu durum, sosyal, ticarî ve resmî ilişkileri engel teşkil ediyordu. Nedeni ise karışıklıklara sebep olmasıydı. Osmanlı Devleti’nin son zamanlarında bu farklılığı gidermek için bazı çalışmalar yapılmaktaydı. Ama yeterli değildi. Cumhuriyetin ilânından sonra bu zorluklan ortadan kaldırmak için çalışmalara başlandı. Önce 26 Aralık 1925′te çıkarılan bir kanunla, o zamana kadar kullanılmakta olan, Hicrî ve Rumî takvimlerin yerine Milâdî takvim kabul edildi, 1 Ocak 1926′dan itibaren de kullanılmaya başlandı.

Bu durum devlet işlerinde karışıklık ları engellemiyi sağladı. Takvimdeki bu değişikliğin yanında, alaturka denilen, güneşin batışına göre ayarlanan saat yerine, çağdaş dünyanın kullandığı saat sistemi kabul edildi. Batıdan alınan zaman ölçüsü ile bir gün 24 saate bölünüp, günlük hayat düzene girmesini sağlamış oldu. 1928 senesinde yapılan bir değişiklikle milletlerarası rakamlar kabul edildi. 1931′de kabul edilen bir kanunla eski ağırlık ve uzunluk ölçüleri değiştirildi. Eskiden kullanılan arşın, endaze, okka gibi ölçü birimleri kaldırıldı. Uzunluk ölçüsü olarak metre, ağırlık ölçüsü olarak kilo kabul edildi. Uzunluk ve ağırlık ölçülerinde yapılan bu değişikliklerle ülkede ölçü birliği sağlandı. Bu yeniliklerin yanında millî bayramlar ve tatil günleri de yeniden düzenlendi. 1935′te çıkarılan bir kanunla, cuma günü olan hafta tatili değiştirilip, cumartesi öğleden sonra ve pazar günü hafta tatili olarak kabul edildi.
Misafir
28 Mart 2011 13:11       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
tam istediğimi verinsene
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç