Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 21 Mart 2016  Gösterim: 112.717  Cevap: 166

İyonlar, Urartular, Frigler, Lidyalılar ve Hititlerin yönetim şekilleri nasıldır?

Misafir
1 Aralık 2010 22:16       Mesaj #51
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
insan bi sümerliler başlığı altına yönetim biçimini yazar of
Sponsorlu Bağlantılar


Misafir
2 Aralık 2010 10:33       Mesaj #52
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
iyonların dünya uygarlığına katkıları neler çok acil
2 Aralık 2010 10:59       Mesaj #53
_Yağmur_ - avatarı
SMD MsXTeam
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

iyonların dünya uygarlığına katkıları neler çok acil

Kültür ve Medeniyetleri :

Şehir devletleri halinde siyasi yapı görülür.Şehirler önce krallar sonra asiller ve sonra da demokratik şehir meclisleri tarafından yönetilmiştir.
Çok tanrılı din inanışına sahiptirler.
Güçlü askeri ve deniz filolarıyla Kuzey Ege, Marmara denizi çevresi,Karadeniz’de kendilerine bağlı pek çok ticari amaçlı koloniler kurmuşlardır.
Fenikelilerden aldıkları alfabeyi kullandılar.
İyonlar Anadolu medeniyetlerinin en gelişmiş olanıdır.Bunun nedenleri ; Özgür düşünceye inanmaları,Anadolu kültüründen yararlanmaları (Özellikle Hitit ), maddi durumlarının iyi olması , kuruldukları bölgenin ön-Asya ticaret yollarının bitiş noktasında olmasından dış dünyayı tanımalarıdır.
İyon şehir devletlerinin dünya tarihindeki önemi , özgür düşünce ve bilimin ilk önce burada doğmuş olmasıdır.
Matematikte ;Tales ve Pisagor, Tıp ta ; Hipokrat, Felsefe’de ; Diyojen ,Anaksimenes ve Anaksimandros, Tarih te ; Herodot önemli bilim adamlarıdır.
Mimari, heykelcilik alanlarında çok gelişmişlerdir. En ünlü kalıntıları Efes Artemis Tapınağıdır.
Ekonomilerinin temeli Ticaret’e dayanır.

Misafir
2 Aralık 2010 17:55       Mesaj #54
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
asurlular hayvancılık balıkçılık avcılık hakkında bilgi verir misinzz
lütfennnnn
Misafir
2 Aralık 2010 19:31       Mesaj #55
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yhaw bna hititler, frigler, iyonlar, lidyalılar ve urartuların yerleşim yeri lazım lüften çabuk olun 5 dk srm var
Misafir
2 Aralık 2010 20:39       Mesaj #56
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Tarihçi Herodot ile coğrafyacı Strabon’a göre Frigler, Avrupalı bir kavimdi ve Anadolu’ya gelmelerinden önce “Brigler” olarak anılıyorlardı. Friglerin ilk kralı ülkenin başkenti Gordion’a adını veren Gordias’tır. Tarihçi Arianos’a göre Gordias Thelmessos’lu (Fethiye) bir kadınla evlenmiş ve Midas adını verdiği bir oğlu olmuştur. Geçmiş dönemlerine ait kesin bilgiler bulunmayan Friglerin en çok bilinen ve meşhur kralı Midasdır. Ancak yapılan bazı araştırmalara göre Frigyalıların bütün krallarına Midas adını verdiği de söylenmektedir.
İlk önce Bitinya adı verilen Karadeniz'in batı kıyılarına, daha sonra şimdiki Eskişehir, Afyon, Ankara ve Sakarya vadilerini içine alan bir bölgede yerleşen Frigler, ilerleyen zamanla daha geniş bir alana yayılmışlardır.
Asurlar ile sürekli savaş halinde olan Frigler, Midas'ın tahta geçmesiyle beraber Asurlar’la barış yaparak Güneydoğu sınırlarını güvence altına aldılar. Midas ardından Batı Anadolu kentlerinden Kyme kralının kızıyla evlenerek batı ülkeleriyle dostça ilişkiler kurmaya yönelir. Ayrıca Fildişi tahtını Yunanistan’daki Delfoi Apollon Tapınağı’na armağan ederek Kıta Yunanistanı ile ilişkileri güçlendirir. Gordion’da yapılan kazılarda ele geçen Yunan çanak-çömlekleri bu ilişkilere ait diğer örneklerdir.
Ancak bu barış dönemi, MÖ 700 yıllarına doğru, Kafkaslar üzerinden Doğu Anadolu’ya giren Kimmerler'in, önce bölgedeki Urartular’ı güçsüzleştirdikten sonra Kızılırmak’a kadar gelmeleriyle bozulur. Frig-Kimmer savaşı sonunuda Frigya tamamen tahrip olur. Kral Midas yaşanan bu hezimet üzerine yaşamına son verir (MÖ 676). Batıya kaçan Frigler, küçük beylikler halinde bir süre daha varlıklarını sürdürürlerse de Lidyalıların egemenliğine boyun eğerler.
Friglilerde inanç ise tanrıça idi en bilinen tanrıçaları ise Kibele'dir.

(vikipedi ' den alıntıdır. orjinal sayfası vikipedidir)
Misafir
3 Aralık 2010 17:10       Mesaj #57
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
lidyalıların geçim kaynakları,kulladıkları yazı türleri,iyonların başkenti,dini inanışları ve kullandıkları yazı türleri,sümerlerin başkentiinanışı,yazı türleri,asurluların yönetim şeli,inanış,geçim kaynekları,kullanılanyazı türleri, nelerdir
LÜTFEN YARDIMMMM EDİİİİİN ÇOK İHTİYACIMM VAAAAR
Misafir
4 Aralık 2010 12:39       Mesaj #58
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yerleşim yerleini söyler misninz acilll
Misafir
4 Aralık 2010 17:00       Mesaj #59
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
sümerler,iyonlar,asrlular,urartular,babiller,lidyalılar,hititler,frigler in yonetim biçimleri başkentleri yerleşim yerleri ekonomik faaliyetleri ve dünya uygarlığına katkılarını söylermisiniz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç