Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 17 Aralık 2013  Gösterim: 50.847  Cevap: 150

Atatürk zengin Türk tarihinin araştırılmasına neden önem vermiştir?

Misafir
21 Kasım 2011 08:21       Mesaj #11
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Soru: atatürk zengin türk tarihinin araştırılmasına niçin önem veriyor
Milli kültürün temelleri, milli tarihtedir. Atatürkçülük, Türk Kültürü’nün geliştirilmesi ve yükselmesi yolunda tarih konusuna özel bir önem verir. Bunun sebebi, ortak yaşanmış bir tarihin, bir milletin oluşmasında en etkin unsurlar arasında olmasıdır. Tarihi bağlılık, aynı zamanda bir arada bağımsız yaşamanın da başlıca dayanağıdır.

Sponsorlu Bağlantılar
Atatürk’ün Türk Tarihi üzerinde durmasının nedeni, kuşkusuz tarihin, milli bilincin kuvvetlendirmedeki gerçeklere dayanan rolüdür. Türk Tarihi zengin bir tarihtir. Genç nesillere her konuda en iyi ilham verecek, güç verecek olaylarla doludur. Atatürk; "Türk kabiliyet ve kudretinin tarihteki başarıları meydana çıktıkça, bütün Türk çocukları kendileri için lazım olan atılım kaynağını tarihte bulabileceklerdir. Türk çocukları bu tarihten bağımsızlık fikrini kazanacaklar, o büyük başarıları düşünecekler, harikalar yaratan adamları öğrenecekler, kendilerinin aynı kandan olduklarını düşünecekler ve bu kabiliyetle kimseye boyun eğmeyeceklerdir." sözleri ile, Türk Tarihi’nin parlak yönlerini karartmaya ve başarılarını küçümsemeye varan düşmanca tutumlara karşı çıkıyordu. Oysa Türk Milleti, büyük ve parlak uygarlıklar yaratmıştır. Yeterince incelenmemiş bu uygarlıkları ortaya çıkarmak, onlara, tarihte hak ettikleri yeri vermek, yeni nesillerin de uygar olduklarını göstermek gerekir. Türk Milleti’nin tarihteki güçlü yerini bilmesi ve bununla öğünmesi gerektiğine inanan Atatürk "Büyük Devletler kuran atalarımız, büyük ve kapsamlı medeniyetlere de sahip olmuştur. Bunu aramak, incelemek, Türklüğe ve dünyaya bildirmek bizler için bir borçtur." diyerek bu konudaki sorumluluklarımızı belirtmiştir.

Tarih çalışmalarında Atatürkçülük, savaşlardan, toprak kazançlarından ve kayıplardan çok, kültür gelişmesi ve uygarlık eserleri üzerinde durur. Tarihin büyüklüğü, insan toplulukları arasındaki bitmez tükenmez çekişmeler değil, fakat devlet yönetimi, fikir ve sanat eserleri, bilim ve teknoloji, ekonomik faaliyetlerin işleyişi ve düzenlenmesi gibi, insanlığın refah ve mutluluğuna yönelik katkılara dayanmaktadır. Atatürkçü tarih görüşü, insanlığı geniş bir aile olarak kabul edip, insanları ayıran ve bölen savaşlar ile çatışmalar yerine dikkati, insanlığın ortak malı olan kültür değişmelerine ve uygarlık eserlerine çekerek, birleştirici yönüyle değer taşır.

"Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türk halkı, medenidir. Tarihte de medenidir, hakikatte de medenidir. Türkiye Cumhuriyeti halkı, fikriyle, zihniyetiyle medeni olduğunu ispat etmek ve göstermek mecburiyetindedir. Medeniyim diyen Türkiye Cumhuriyeti halkı, aile hayatıyla yaşayış şekliyle medeni olduğunu göstermek zorundadır." sözleriyle Atatürk, Türk tarihini, Türk halkının uygar olduğunun delili olarak göstermiş ve Türk Milleti’nden, uygar yeteneklerini her yönüyle göstermesini istemiştir.

"Birçok zaferler kazandım. Fakat, bunların en büyüğünden sonra bile her akşam, savaş alanlarında ölen bütün askerleri düşünerek içimde derin bir keder duyuyorum"


Misafir
21 Kasım 2011 16:01       Mesaj #12
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
off örnek versenize yaa!!!
Misafir
21 Kasım 2011 16:58       Mesaj #13
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
türkçe odevım nooolur yardım
Misafir
21 Kasım 2011 17:23       Mesaj #14
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bende bulamadım ya
Misafir
21 Kasım 2011 18:43       Mesaj #15
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
atatürk zengin türk tarihinin araştırmasına önem vermesinin nedeni tarihin bilimi bilinci kuvvetlendirmek gerçeklere dayanan rolüdür
Misafir
21 Kasım 2011 19:52       Mesaj #16
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
atatürk zengin türk tarihinin araştırmasına önem vermesinin nedeni tarihin bilimi bilinci kuvvetlendirmek gerçeklere dayanan rolüdür

bnce arkadaşlar
Misafir
22 Kasım 2011 14:22       Mesaj #17
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
acil bana bu araştırmanın cevabını bulunuz acilllll !!!!!!!!!!!
Misafir
22 Kasım 2011 14:24       Mesaj #18
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ÇOCUKLAR BU SORUNUN CEVABI BANA ACİLLL YARDIMCI OLUN Msn Tongue
Misafir
23 Kasım 2011 17:10       Mesaj #19
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
atatürk nden tür tarihinn araştlmasına önm vermiştir Msn Happy söylein yksa düşük alacam Msn Sad
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç