Arama

Meslek liseleri sınavsız geçiş hakkı ne zaman belli olacak?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 9 Temmuz 2012 Gösterim: 11.799 Cevap: 10
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Aralık 2009       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
meslek liseleri sınavsız geçiş hakkı bugün belli olucak mı?
EN İYİ CEVABI SaKLI verdi
Ösym 2011 YGS – LYS Sınav klavuzunda 7. maddeye göre bilgilendirme şu şekildedir

Sponsorlu Bağlantılar

7. MESLEKİ VE TEKNİK ORTAÖĞRETİM KURUMLARINDAN MESLEK
YÜKSEKOKULLARI İLE AÇIK ÖĞRETİM ÖN LİSANS PROGRAMLARINA
SINAVSIZ GEÇİŞ
4702 sayılı Kanun’un 2. maddesi ile değiştirilen 2547 sayılı Kanun’un 45. maddesi, mesleki ve teknik ortaöğretim
kurumlarından mezun olan öğrencilerin istedikleri takdirde bitirdikleri programın devamı niteliğinde veya buna yakın
programların uygulandığı, öncelikle kendi Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi (METEB) içindeki, daha sonra da bölgesi
dışındaki meslek yüksekokulu ve açık öğretim ön lisans programlarına sınavsız olarak yerleştirilebileceği hükmünü
getirmiştir. Türkiye ve KKTC dışındaki bir ülkedeki mesleki ve teknik ortaöğretim kurumunu bitiren T.C. uyruklu adayların sınavsız yerleştirilmelerinde Millì Eğitim Bakanlığınca verilecek denklik belgesinde gösterilen alan esas alınacaktır. METEB, bir veya daha fazla meslek yüksekokulu ile öğretim programları bütünlüğü ve devamlılığı içinde ilişkilendirilmiş mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından oluşan eğitim bölgesidir. Her ilde bir mesleki ve teknik eğitim bölgesi bulunmaktadır.

Sınavsız Geçiş yerleştirme işlemleri aşağıdaki önceliklere göre merkezî sistemle yapılır.
1. Mezuniyet yılı daha büyük (yeni mezun) adaylara öncelik verilir.
2. Aynı yıl mezun olan adaylar arasında öncelik okul türüne göre Anadolu Teknik Lisesi, Teknik Lise veya Anadolu
Meslek Lisesi, Meslek Lisesi, çok eski yıllarda enstitü adı altında mezun olunan meslek lisesi sırasında verilir.
3. Mezuniyet yılı ve okul türü aynı olan adaylardan aynı METEB içinde olanlara öncelik verilir.
4. Mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi METEB dışı bilgileri aynı olan adaylardan OBP’si yüksek olan adaylara
öncelik verilir.
5. Yukarıda sayılan tüm bilgileri aynı olan adaylardan doğum tarihi büyük (yaşı küçük) olana öncelik verilir.
Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi (METEM) ortaöğretim mezunları da Sınavsız Geçiş için tercih yapabilirler.
Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya mezun olabilecek durumda olan adayların kendi alanları
dışındaki meslek yüksekokulu ve açık öğretim programları ile tüm lisans programlarına yerleştirilmelerinde, bu adayların
2011-ÖSYS puanları kullanılacaktır.

SINAVSIZ GEÇİŞTEN YARARLANACAK MESLEK LİSELERİ
Milli Eğitim Bakanlığı’na Bağlı Tüm Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Okul ve Kurumları
Endüstri Meslek Lisesi
Teknik Lise
Anadolu Meslek Lisesi
Anadolu Teknik Lisesi
Mesleki Eğitim Merkezi
Kız Meslek Lisesi
Meslek Lisesi
Kız Teknik Lisesi
Anadolu Kız Meslek Lisesi
Anadolu Meslek Lisesi
Anadolu Kız Teknik Lisesi
Ticaret Meslek Lisesi
Anadolu Mahalli İdareler Meslek Lisesi
Anadolu Ticaret Meslek Lisesi
Anadolu Dış Ticaret Meslek Lisesi
Anadolu Sekreterlik Meslek Lisesi
Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi
Anadolu İletişim Meslek Lisesi
Anadolu Aşçılık Meslek Lisesi
Anadolu Ticaret Lisesi
Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi
Mahalli İdareler Meslek Lisesi
Sekreterlik Meslek Lisesi

Çok Programlı Lise (Mesleki ve Teknik Ortaöğretim)
Açıköğretim Lisesi (Mesleki ve Teknik Ortaöğretim)
İmam Hatip Lisesi
Anadolu İmam Hatip Lisesi
Ortopedik Engelliler Çok Programlı Lise
İşitme Engelliler Çok Programlı Lise
Anadolu Sağlık Çok Programlı Lise

Sağlık Meslek Lisesi
Spor Meslek Lisesi
Meteoroloji Meslek Lisesi
Anadolu Meteoroloji Meslek Lisesi
Ziraat Teknik Lisesi
Adalet Meslek Lisesi
Tarım (Ziraat) Meslek Lisesi
Tapu Kadastro Meslek Lisesi
Anadolu Tapu Kadastro Meslek Lisesi
Meteoroloji Teknik Lisesi
Demiryolu Meslek Lisesi
Konservatuvar

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Okulları ,Ortaasya Türk Cumhuriyetleri ve Akraba Toplulukları Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Okulları (Türkiye ile anılan ülkeler arasında yapılabilecek anlaşmalara uygun olarak) ,Mesleki ve Teknik ortaöğretim kurumlarından meslek yüksekokulları ile açıköğretim önlisans programlarına “Sınavsız Geçiş” ,Meslek ve Teknik Lise öğrencileri istedikleri takdirde bitirdikleri programın devamı niteliğindeki meslek yüksekokullarına kendi Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi (METEB) öncelikli olmak üzere “sınavsız” olarak yerleştirilme işlemine “sınavsız geçiş” denilmektedir.METEB, bir veya daha fazla meslek yüksekokulu ile öğretim programları bütünlüğü ve devamlılığı içinde ilişkilendirilmiş mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından oluşan eğitim bölgesidir.Her ilde en az bir mesleki ve teknik eğitim bölgesi bulunur.
Meslek ve Teknik lise öğrencileri kendi alanlarındaki meslek yüksekokullarına; kontenjanlar, METEB, mezun oldukları okulların türleri ve öğrenim süreleri, mezuniyet yılları, meslek yüksekokullarına sınavsız geçişleri için hesaplanacak ortaöğretim başarı puanları (OBP) ve tercihleri gözönünde tutularak öncelikler dikkate alınarak “sınavsız olarak” yerleştirileceklerdir.

Sınavsız yerleştirme işleminde öncelikler nasıl olacaktır?
1.Öncelik: Anadolu Teknik Lisesi öğrencileri METEB”indeki MYO”larına OBP sırasına göre,2.Öncelik: Anadolu Teknik Lisesi öğrencileri METEB”i dışındaki MYO”larına MOBP sırasına göre 3.Öncelik: Teknik ve Anadolu Meslek Lisesi öğrencileri kendi METEB”indeki MYO”larına OBP sırasına göre,4.Öncelik: Teknik ve Anadolu Meslek Lisesi öğrencileri METEB”i dışındaki MYO”larına MOBP sırasına göre,5.Öncelik: Meslek Lisesi öğrenclieri METEB”indeki MYO”larına OBP sırasına göre,6.Öncelik: Meslek Lisesi öğrencileri METEB”i dışındaki MYO”larına OBP sırasına göre yerleştirilir.
Bu öncelikler, yukarıdaki gibi “adayın mezuniyet yılının sınavsız yerleştirme yılına uzaklığına göre” mezun olanların tümünü kapsayacak şekilde devam eder.
“Sınavsız Geçiş” ile ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir?
AÖF”nin kendi alanlarındaki bölümlerine hiçbir öncelik gözetilmeden, kontenjan sınırı bulunan bölümlerine öncelik sırasına göre yerleştirilecektir.Lisans programlarına (AÖF dahil), kendi alanlarının dışındaki 2 yıllık önlisans (AÖF dahil) programlarına girmek isteyen adayların ÖSS”ye girmeleri zorunludur.Genel lise çıkışlı adaylar 2 yıllık meslek yüksekokullarına ek yerleştirme döneminde “sınavsız yerleştirme” hakkına sahip adaylar yerleştirildikten sonra ilgili 0,3″li Y-ÖSS puanlarına göre yerleştirilir.Mesleki ve Teknik Lise mezunları kendi alanları dışındaki meslek yüksekokullarına ek yerleştirme döneminde ilgili 0,3″li Y-ÖSS puanlarına göre yerleştirilir.ÖSS”ye giren veya MSG”ye başvuran bütün adaylara yükseköğretim programları ve kontenjanları kılavuzu ile ÖSYS tercih formu gönderilecektir.

Tercihler nasıl ve ne zaman yapılacaktır?
Adaylar tercihlerini ÖSS sonuçları belli olduktan sonra yapacaklardır.Adayların sınav sonuç belgelerinde ağırlık ortaöğretim başarı puanları eklenmiş olarak Y-ÖSS puanları ile ilgili yüzdelik dilimler yer alacaktır.Adaylar tercih kılavuzunda belirtilen koşullara uymak şartıyla toplam 24 tercih yapabilirler
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Ağustos 2010       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
SINAVSIZ GEÇİŞTE YERLEŞTİRME NE ZAMAN
Sponsorlu Bağlantılar
fatma aslan - avatarı
fatma aslan
Ziyaretçi
15 Eylül 2010       Mesaj #3
fatma aslan - avatarı
Ziyaretçi
Ticaret meslek liselerinin sınawsız geçişlerinde başvurabileceğimiz yerler nerelerdir 1977 doğumluyum bundan yararlanabilirmiyim 1994 ticaret meslek lisesi mezunuyum
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Temmuz 2011       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar sınavsız geçiş hakkı 2011 tercihleri ne zaman bilen varmı yardımcı oun lütfen
ve nasıl yapacaz bilgilenirin bizi lütfen tşk..
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Ağustos 2011       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar sınavsız geçiş kalkmadı.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Ağustos 2011       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar kalkmadı
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Eylül 2011       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar sınavsız geçiş hakkmızı nasıl kullanıcaz bilen varmı yardımcı olursanız çok sevinirimm
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Ekim 2011       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
2002 kız meslek lısesi hazır gıyım mezunuyum.. sınavsız geçiş hakkım var mı?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Ekim 2011       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
sağlık meslek lisesi sağlık memurluğu bölümünde mezunum. sınavsız geçişe baş vurabilirmiyim.baş vura bilirsem başvuru tarihleri nezaman?
SaKLI - avatarı
SaKLI
VIP VIP Üye
21 Ekim 2011       Mesaj #10
SaKLI - avatarı
VIP VIP Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Ösym 2011 YGS – LYS Sınav klavuzunda 7. maddeye göre bilgilendirme şu şekildedir

7. MESLEKİ VE TEKNİK ORTAÖĞRETİM KURUMLARINDAN MESLEK
YÜKSEKOKULLARI İLE AÇIK ÖĞRETİM ÖN LİSANS PROGRAMLARINA
SINAVSIZ GEÇİŞ
4702 sayılı Kanun’un 2. maddesi ile değiştirilen 2547 sayılı Kanun’un 45. maddesi, mesleki ve teknik ortaöğretim
kurumlarından mezun olan öğrencilerin istedikleri takdirde bitirdikleri programın devamı niteliğinde veya buna yakın
programların uygulandığı, öncelikle kendi Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi (METEB) içindeki, daha sonra da bölgesi
dışındaki meslek yüksekokulu ve açık öğretim ön lisans programlarına sınavsız olarak yerleştirilebileceği hükmünü
getirmiştir. Türkiye ve KKTC dışındaki bir ülkedeki mesleki ve teknik ortaöğretim kurumunu bitiren T.C. uyruklu adayların sınavsız yerleştirilmelerinde Millì Eğitim Bakanlığınca verilecek denklik belgesinde gösterilen alan esas alınacaktır. METEB, bir veya daha fazla meslek yüksekokulu ile öğretim programları bütünlüğü ve devamlılığı içinde ilişkilendirilmiş mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından oluşan eğitim bölgesidir. Her ilde bir mesleki ve teknik eğitim bölgesi bulunmaktadır.

Sınavsız Geçiş yerleştirme işlemleri aşağıdaki önceliklere göre merkezî sistemle yapılır.
1. Mezuniyet yılı daha büyük (yeni mezun) adaylara öncelik verilir.
2. Aynı yıl mezun olan adaylar arasında öncelik okul türüne göre Anadolu Teknik Lisesi, Teknik Lise veya Anadolu
Meslek Lisesi, Meslek Lisesi, çok eski yıllarda enstitü adı altında mezun olunan meslek lisesi sırasında verilir.
3. Mezuniyet yılı ve okul türü aynı olan adaylardan aynı METEB içinde olanlara öncelik verilir.
4. Mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi METEB dışı bilgileri aynı olan adaylardan OBP’si yüksek olan adaylara
öncelik verilir.
5. Yukarıda sayılan tüm bilgileri aynı olan adaylardan doğum tarihi büyük (yaşı küçük) olana öncelik verilir.
Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi (METEM) ortaöğretim mezunları da Sınavsız Geçiş için tercih yapabilirler.
Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya mezun olabilecek durumda olan adayların kendi alanları
dışındaki meslek yüksekokulu ve açık öğretim programları ile tüm lisans programlarına yerleştirilmelerinde, bu adayların
2011-ÖSYS puanları kullanılacaktır.

SINAVSIZ GEÇİŞTEN YARARLANACAK MESLEK LİSELERİ
Milli Eğitim Bakanlığı’na Bağlı Tüm Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Okul ve Kurumları
Endüstri Meslek Lisesi
Teknik Lise
Anadolu Meslek Lisesi
Anadolu Teknik Lisesi
Mesleki Eğitim Merkezi
Kız Meslek Lisesi
Meslek Lisesi
Kız Teknik Lisesi
Anadolu Kız Meslek Lisesi
Anadolu Meslek Lisesi
Anadolu Kız Teknik Lisesi
Ticaret Meslek Lisesi
Anadolu Mahalli İdareler Meslek Lisesi
Anadolu Ticaret Meslek Lisesi
Anadolu Dış Ticaret Meslek Lisesi
Anadolu Sekreterlik Meslek Lisesi
Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi
Anadolu İletişim Meslek Lisesi
Anadolu Ticaret Lisesi
Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi
Mahalli İdareler Meslek Lisesi
Sekreterlik Meslek Lisesi

Çok Programlı Lise (Mesleki ve Teknik Ortaöğretim)
Açıköğretim Lisesi (Mesleki ve Teknik Ortaöğretim)
İmam Hatip Lisesi
Anadolu İmam Hatip Lisesi
Ortopedik Engelliler Çok Programlı Lise
İşitme Engelliler Çok Programlı Lise
Anadolu Sağlık Çok Programlı Lise

Sağlık Meslek Lisesi
Spor Meslek Lisesi
Meteoroloji Meslek Lisesi
Anadolu Meteoroloji Meslek Lisesi
Ziraat Teknik Lisesi
Adalet Meslek Lisesi
Tarım (Ziraat) Meslek Lisesi
Tapu Kadastro Meslek Lisesi
Anadolu Tapu Kadastro Meslek Lisesi
Meteoroloji Teknik Lisesi
Demiryolu Meslek Lisesi
Konservatuvar

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Okulları ,Ortaasya Türk Cumhuriyetleri ve Akraba Toplulukları Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Okulları (Türkiye ile anılan ülkeler arasında yapılabilecek anlaşmalara uygun olarak) ,Mesleki ve Teknik ortaöğretim kurumlarından meslek yüksekokulları ile açıköğretim önlisans programlarına “Sınavsız Geçiş” ,Meslek ve Teknik Lise öğrencileri istedikleri takdirde bitirdikleri programın devamı niteliğindeki meslek yüksekokullarına kendi Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi (METEB) öncelikli olmak üzere “sınavsız” olarak yerleştirilme işlemine “sınavsız geçiş” denilmektedir.METEB, bir veya daha fazla meslek yüksekokulu ile öğretim programları bütünlüğü ve devamlılığı içinde ilişkilendirilmiş mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından oluşan eğitim bölgesidir.Her ilde en az bir mesleki ve teknik eğitim bölgesi bulunur.
Meslek ve Teknik lise öğrencileri kendi alanlarındaki meslek yüksekokullarına; kontenjanlar, METEB, mezun oldukları okulların türleri ve öğrenim süreleri, mezuniyet yılları, meslek yüksekokullarına sınavsız geçişleri için hesaplanacak ortaöğretim başarı puanları (OBP) ve tercihleri gözönünde tutularak öncelikler dikkate alınarak “sınavsız olarak” yerleştirileceklerdir.

Sınavsız yerleştirme işleminde öncelikler nasıl olacaktır?
1.Öncelik: Anadolu Teknik Lisesi öğrencileri METEB”indeki MYO”larına OBP sırasına göre,2.Öncelik: Anadolu Teknik Lisesi öğrencileri METEB”i dışındaki MYO”larına MOBP sırasına göre 3.Öncelik: Teknik ve Anadolu Meslek Lisesi öğrencileri kendi METEB”indeki MYO”larına OBP sırasına göre,4.Öncelik: Teknik ve Anadolu Meslek Lisesi öğrencileri METEB”i dışındaki MYO”larına MOBP sırasına göre,5.Öncelik: Meslek Lisesi öğrenclieri METEB”indeki MYO”larına OBP sırasına göre,6.Öncelik: Meslek Lisesi öğrencileri METEB”i dışındaki MYO”larına OBP sırasına göre yerleştirilir.
Bu öncelikler, yukarıdaki gibi “adayın mezuniyet yılının sınavsız yerleştirme yılına uzaklığına göre” mezun olanların tümünü kapsayacak şekilde devam eder.
“Sınavsız Geçiş” ile ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir?
AÖF”nin kendi alanlarındaki bölümlerine hiçbir öncelik gözetilmeden, kontenjan sınırı bulunan bölümlerine öncelik sırasına göre yerleştirilecektir.Lisans programlarına (AÖF dahil), kendi alanlarının dışındaki 2 yıllık önlisans (AÖF dahil) programlarına girmek isteyen adayların ÖSS”ye girmeleri zorunludur.Genel lise çıkışlı adaylar 2 yıllık meslek yüksekokullarına ek yerleştirme döneminde “sınavsız yerleştirme” hakkına sahip adaylar yerleştirildikten sonra ilgili 0,3″li Y-ÖSS puanlarına göre yerleştirilir.Mesleki ve Teknik Lise mezunları kendi alanları dışındaki meslek yüksekokullarına ek yerleştirme döneminde ilgili 0,3″li Y-ÖSS puanlarına göre yerleştirilir.ÖSS”ye giren veya MSG”ye başvuran bütün adaylara yükseköğretim programları ve kontenjanları kılavuzu ile ÖSYS tercih formu gönderilecektir.

Tercihler nasıl ve ne zaman yapılacaktır?
Adaylar tercihlerini ÖSS sonuçları belli olduktan sonra yapacaklardır.Adayların sınav sonuç belgelerinde ağırlık ortaöğretim başarı puanları eklenmiş olarak Y-ÖSS puanları ile ilgili yüzdelik dilimler yer alacaktır.Adaylar tercih kılavuzunda belirtilen koşullara uymak şartıyla toplam 24 tercih yapabilirler
..