Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 1 Temmuz 2016  Gösterim: 53.744  Cevap: 5

Hindi yetiştiriciliği nasıl yapılır?

Misafir
22 Aralık 2009 13:39       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Hindi yetiştiriciliği nasıl yapılır?
EN İYİ CEVABI Daisy-BT verdi
52255d1467327444 hindi yetistiriciligi hindi1
 • Hindi diğer kanatlıların değerlendiremeyeceği gıdaları değerlendirir, eti daha ucuza mal olur.
 • Kanatlı etinin en kaliteli kesimi olan göğüs ve butlardaki et miktarı diğer kanatlılara göre daha fazladır.
 • Hindi, yediği yemi ete çevirme bakımından diğer kanatlılardan daha üstündür.
 • Hindiler gezindikleri yerlerde otları, böcekleri, bilhassa hasattan sonra tahılların döküntülerini yiyerek kıymetlendirirler.
 • Eti oldukça lezzetlidir. Özellikle diğer etlere oranla kolesterol oranın düşük olması tercih sebebidir.
Hindicilik Yapılacak Kümes Nasıl Olmalı?
Ülkemizde genelde mera şartlarına göre hindi üretimi yapıldığından kümesler özellikle palaz dönemimde özen kazanmaktadır.
 • Hindi palazları yerde ve ana makinelerinde büyütülebilir. Yada kümeslerin bir bölümü büyütme kısımı olarak ayrılır. Palazlar 100-150 adetlik gruplara bölünebilirse yığılmadan dolayı meydana gelebilecek ölmeler önlenmiş olur.
 • 4 haftlıktan sonra bölmeler kaldırılır. Hindi palazları 8haftalık olduktan sonra yavaş yavaş meraya alıştırmak için kümes dışına çıkarılırlar.
 • Öncelikle yetiştireceğiniz hindileri satacağınız firmalar ile anlaşmalısınız.Genellikle hindi eti satan et firmaların çoğu ile anlaşma yapmanız mümkün.
 • Ne tür hindi yetiştireceğinize karar verin.Firmalar tarafından genellikle beyaz hindiler tercih edilmektedir.
 • Ne kadar hindi yetiştireceğinizi belirleyip bu doğrultuda kümesinizi oluşturmaya başlayın.Unutmayın ki metre kare başına belli bir sayıda hindi yetiştirebilirsiniz.Bu sayının üzerine çıkmak hindileriniz için güzel sonuçlar doğurmayabilir.Hindiler için odun talaşı,yem ve su kapları ile ısı lambalarına ihtiyacınız olacaktır.
 • Kısa süreli,orta süreli ve uzun süreli besi yapmanıza göre, hindileri 12-24 hafta aralığında kesime vermeniz mümkündür.Daha açık olmak gerekirse, 12-14 hafta kısa süreli besindir ve ortalama bir hindi 6-8 kiloya ulaşır.Orta süreli kesim 16-18 haftadır ve hindi 8-10 kiloya ulaşır.Uzun süreli besi 20-24 haftadır ve hindi 12 kiloya kadar ulaşabilir.Burada stratejinizi doğru belirlemeniz kazancınızı da belli oranda değiştirecektir.
 • Yetiştirip sattığınız hindilerin yerini başka hindiler almalıdır.Bir kuluçka makinesi sayesinde yavru hindiler üretebilirsiniz.Yumurtadan çıkan yavru hindiler,birkaç saat sonra kendileri yiyip içmeye başlamaktadırlar.
 • Hindi çiftliği kurma maliyeti, yetiştireceğiniz hinde adedine göre değişkenlik gösterecektir.Güzel kazanç elde etmeniz için en az 100.000 TL gibi bir sermayeyi gözden çıkarmalısınız.Sermaye sıkıntısı yaşarsanız devletin sunduğu desteklerden yararlanabilirsiniz.Ayrıntılı maliyet hesaplaması için de bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Kümes Büyüklüğü:
Sponsorlu Bağlantılar
Besi yapılacak hindi kümeslerinde 1m2’ye 1.hafta 20-25 adet /2.hafta 15-20 adet/3-6hafta 10 adet/7-9.hafta 6-7 adet/9-24.hafta 3-5 adet hindi hesaplanmalıdır.
 • Tavan: Sıcak ve soğuğu önlemek üzere tecritli olmalı,çatı akmayacak şekilde kaplananmalı,kümes yüksekliği 2-2,5mt. olmalıdır.
 • Taban: Beton olması önerilmektedir. Ancak fazla çamur olmayan,nemsiz topraklar kümes tabanına yayılıp iyice sıkıştırılarak kullanılabilir.
DEVAMI Hindi Yetiştiriciliği
Son düzenleyen Safi; 1 Temmuz 2016 01:29


Daisy-BT tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
21 Kasım 2010 11:48       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
hindi yetiştiriciliği ile çok şeyler söyleniyor ama en önemliside kendiniz bir iki tane alıp beslemekle başlaya bilirsiniz 11.10.2010 tarih itibariyle canlı baskül alım fiyatı 7 tl birde beyaz hibrit hindi besliyorsanız et verimi diğerlerine nazaran daha yüksektir yaklaşık 5 ay içinde 14 - 15 kg oluyor epeyce karlı bir iş neden beyaz hindi diyecek olursanız yag oranı daha az kolestrol ve şeker hastaları için önemli protein oranı fazla daha fazla bilği için afyon ertavukculula irtibata geçebilirsiniz çünkü bu firma türkiye çapında oldukça iddalı bir firma ve alım yaptıktan sonra size teknik yardımda saglıyorlar çünkü kanatlı hayvan sektöründe yetişmiş eleman sıkıntısı var her veteriner kanatlıdan anlamıyor bu yüzden bu firma verdiği hayvanlar gerek kalite gerekse temin yönünden daha iyi saygılarımla
Misafir
21 Kasım 2010 12:05       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
hindi yetiştiriciliği hakkında bir kaç birşeyde ben eklemek istiyorum hindi yetiştiriciliği diğer hayvanlar gibi değildir nedeni ise bu hayvanlar sürüler halinde yetişitirilir ve yemleri bakımları özeldir aldıgınız hindi palazlarının kaliteli ve aşılarının yapılmış olmasına dikkat ediniz ayrıca kısa sürede kessime geldiği için sirkülasyonu fazladır hindi sadece yılbaşı sofralarında bulunmuyor yılın hermevsimi eti yenip tüketilebilen ve pazarı oldukça çok bir sektör pazar olarak hastaneler caterinğ firmaları okullar sucuk salam imalatcıları özellikle otellerde vestoranlarda yogun talep var nedeni ise kırmızı ete nazaran daha az yag ihtiva etmesi ve ucuz olması baş etkendir.saygılarımla ertavukculuk afyonkarahisar
Misafir
20 Eylül 2011 13:20       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Hindi yetişticiliği yapacak arkadaşların dikkatine özellikle beyaz hindi yetiştirmek isteyen arkadaşlara şunu söylemek istiyorum beyaz hindi asla hormonlu ve de gen yapısıyla oynanmış değildir hindi özellikle hibrit beyaz hindi melezleme vede çifleştirme yöntemiyle olmaktadır hormon bazlı yemler vede katkı maddeleriyle hayvanlar şişirilip satılmaktadır ama beyaz hindi de böyle bir durum sözkonusu değildir otlatmaya dayalı yetiştiricilik için gayet uygundur tabiki mevsimine göre alım yapıp beslemek sizin yararınıza olacaktır bu mevsim ise genellikle mart ayı ile başlar harman zamanınan kadar belirli bir boy vede agırlığa gelen hindiler hasat zamanından hemen sonra makinelerin bırakmış oldugu tane kayıplarını toplayarak hem yem tüketimini azaltmış olur hemde verim kayıplarının azalmasına yardımcı olur ayrıca beyaz hindi yemi ete dönüşüm oranı bakımından yüksektir bu özelliğinden dolayı üretimi her geçen gün artmaktadır vede tüketimi hayli fazladır ister perakende ister toptan olarak satabilirsiniz alım yapan yerler ise oteller restorantlar hastane ve yurtlar ile hazır yemek sektörüyle uğraşan catering firmaları ile sucuk salam sosis üretimi yapan firmalardan talep çoktur hindi eti özellikle içerdiği yağ ve protein oranına göre kalp ve kollestrol hastaları ile gelişim çağınadaki çocuklar vede yaşlılar için iyi bir besin kaynagıdır. Hindi yetiştiriciliği yapacak arkadaşlara özellikle önerimiz yetiştirecekleri belirli bir miktarda hindi alarak kendilerini denemeleri isabetli olmaktadır nedeni ise bellir miktardaki hindi palazları ile kendilerini deneme olanagına kavuşacaklardır vede soralarda nekadar alım yapıp ne kadar besleyebileceklerini kestirme olanagına kavuşacaklardır ve aynı zamanda tecrübe sahibi olacaklardırbildiğimiz kadarıyla sosyal dayanışma ve teşvik fonundan teşvik verilmekte ayrıca tarımsal kalkınma ve teşvik fonuda desteklemektedir ve diğer teşvik işlemleri için ise üretici şirket ise kosgeb ve ab fonları desteklemeleri vardır
Son düzenleyen Safi; 1 Temmuz 2016 02:02
Misafir
27 Mayıs 2015 20:28       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar köyde 750 tane besliyorum şu an almak isteyen var ama sevk belgesi istiyorlar. tarıma gidiyorum bir ton şey istiyorlar sevk sorununu nasıl çözebilirim.


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç