Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 21 Şubat 2011  Gösterim: 7.145  Cevap: 7

Atatürk'ün yurduna ve ulusuna duyduğu sevgiyi anlatan anıları nedir?

Misafir
3 Ocak 2010 14:02       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
atatürküm yurdunu ve ulusunu çok sevdiğini anlatan anılar kısa ve öz olsun lütfen
EN İYİ CEVABI badyboyss verdi
Cemal Granda… Atatürk’ün Uşağı… Hizmetine girdiği 3 Temmuz 1927'den, ölümü olan 10 Kasım 1938'e kadar Atatürk’ün yanından hiç ayrılmadı. 12 yıl boyunca Atatürk’ün ünlü sofrasının konuklarını, devlet başkanlarının ziyaretlerini, Atatürk’ün kederlerini, sevinçlerini en yalın haliyle gözlemledi.
Sonra da bunları kaleme aldı.
Cemal Granda'nın anıları 1972 yılında Hürriyet tarafından basılmıştı. 33 yıldır yayınlanmayan anılar şimdi yayın hayatına yeni atılan Kristal Yayınları tarafından okuyucuyla buluşuyor..
Sponsorlu Bağlantılar


badyboyss tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
30 Aralık 2010 19:31       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
neydi
Misafir
4 Ocak 2011 17:00       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ATATÜRKÜN İLGİ DUYDUĞU ALANLAR
Sena
16 Ocak 2011 13:51       Mesaj #5
Sena - avatarı
Ziyaretçi
atatğrkğn ilgi duyduğu alanlar nedir???Msn Sad
Misafir
26 Ocak 2011 19:55       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
[QUOTE]ataturk un ilgi duydugu alanlar nerelerdir bilgi isterimmm
[ /QUOTE]
SevgiÇiçeği
26 Ocak 2011 20:15       Mesaj #7
SevgiÇiçeği - avatarı
Ziyaretçi
[QUOTE=Misafir;1960775]
Alıntı

ataturk un ilgi duydugu alanlar nerelerdir bilgi isterimmm
[ /QUOTE]

Atatürk'ün ilgi duyduğu alanlar, eğitim ve öğretimdir.Eğitim Atatürk İçin adeta bir yaşam çizelgesi olmuştur.Okumayan insan cahil kalır.Bir şey sorulduğunda utanır derdi.

İlgi duyduğu bir alanda İzciliktir.İzci Atatürk için gelişmiş,ilerlemiş bir insandır.İzciliğin esas temeli Atatürk'ün ilkelerine ve mükemmele yakın insan yetiştirmektir.

Atatürk bir açıdan sporada önem verirdi.Dünyada ilk defa beden eğitimini mecburi kılan devlet adamı o oldu. Yalnız Kağıt üzerinde ve nutuklarda değil bunu bilfiil yerine getirdi. Stadyumlar ve çeşitli spor merkezleri tesis ettirdi. Halkevlerinin spor kollarını bizzat mürakabe etti ve milletin mukadderatına hakim olduğu Günden itibaren Türkiye'de spor gittikçe artan bir önem ve değer kazandı..."

Türk sporunda Atatürk'ün adına düzenlenen yarışmalar ve futbol maçları ayrı bir anlam önem ve değer taşır. Bunların arasında en eskisi 1927 yılından beri yapıla gelmekte olan "Gazi Koşusu" at yarışıdır: Ve "Gazi Koşusu" bugün de Türk at yarışı dünyasının en büyük ve en önemli yarışı niteliğini korumaktadır.
Büyük Atatürk'ün Ankara'ya ilk gelişinin yıldönümüne rastlayan 27 Aralık Günleri Ankara'da yapılmakta olan "Atatürk Koşusu" yarışması da en eski organizasyonlardan biridir.
Her iki yarışmanın Atatürk zamanından beri yapılmakta olması da bunlara ayrı bir önem ve tarihi bir değer katar. Yarışçılık dünyamızdaki "Gazi Koşusu" ile Türk atletizmindeki "Atatürk Koşusu" Büyük Atatürk'ün izniyle yapılmaya başlandı ve onun ölümünden sonra da hiç aksamadan sürdürüldü. Bunların dışında uzun bir aradan sonra futbolda son iki yıldır "Atatürk Kupası" düzenlenmeye başlandı. Atatürk'ün ölüm yıldönümü olan 10 Kasım'larda oynanan ilk turnuvada Fenerbahahçe Beşiktaş'ı 2-0 mağlup ederek kupanın sahibi olurken son turnuvada Beşiktaş Galatasaray'ı 2-1 yenerek kupayı müzesine götürdü
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç