Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 10 Aralık 2014  Gösterim: 49.487  Cevap: 30

Gazların hacmi var mıdır?

Misafir
25 Aralık 2010 13:58       Mesaj #11
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
?gazlarin hacmi var mi?
Maddenin üç halinden biridir. Bu haldeyken maddenin yoğunluğu çok az, akışkanlığı ise son derece fazladır. Gaz halindeki maddelerin belirli bir şekli ve hacmi yoktur.Katı bir madde ısıtıldığı zaman, katı halden sıvı, sıvı halden de gaz haline geçer. Bu duruma faz (safha) değişikliği denir. Sıvıyı meydana getiren tanecikler (atom veya moleküller) birbirlerini çeker. Sıvı ısıtıldığı zaman, tanecikler arasındaki çekim kuvveti yenilir ve tanecikler sıvı fazdan (ortamdan) ayrılarak gaz haline dönüşürler. Gazı meydana getiren tanecikler her yönde hareket edebilir ve bulundukları kabın halini alırlar. Gazlar birbiriyle her oranda karışabilir.Gazların birbiri ile oluşturdukları karışımlar homojendir. Hacimleri, dolayısıyla yoğunlukları basınç ve sıcaklığa tabidir. Genellikle gazın basınç veya sıcaklığının az miktarda değişmesi, gazın hacminde çok büyük değişiklikler meydana getirir. Bütün gazların genişleme ve sıkışma katsayıları aynıdır. Fakat sıvı ve katıların böyle bir özelliği yoktur. Bu yüzdendir ki, gazlar, katı ve sıvılardan daha kolay incelenir. Hareket halindeki gaz moleküllerinin (taneciklerinin), bulunduğu kabın cidarına (duvarına) çarpması sonucu meydana gelen etkiye, gazın basıncı denir. Bir silindir içindeki gaz, piston ile sıkıştırılırsa pistonun geri itildiği, ilk haline döndürülmek istendiği görülür ki, bu yukarıdaki olayın sonucudur. Pistonu ittirmek için yapılan iş, gazın basıncına karşı yapılan iştir. İzole halde yani çevreden yalıtılmış bir gaz, sıkıştırılınca ısınır. Sıkıştırılmış gaz genişletilirse soğur, yani yine bir iş yapar ve gaz moleküllerinin ortalama hızları düşer. Böylece basınç da azalmış olur.
Tarihçe [değiştir]
Sponsorlu Bağlantılar

Gazlar hakkındaki mevcut bilgilerin ana kaynakları, hava üzerindeki ilmi çalışmalar, çeşitli gazların keşfi ve ısıyla ilgili araştırmalardır.
Torricelli, hava ile deneyler yaptı ve atmosfer basıncını keşfetti. 1208'de ilk cıva barometresini yaptı. Pascal ise, yüksek yerlerdeki hava basıncının deniz seviyesindekinden daha düşük olduğunu gösterdi. Otto von Guericke de, birbiri ile birleştirilmiş ve içindeki havası boşaltılmış iki yarım kürenin birbirinden ayrılması ile ilgili deneyi yaptı.


Misafir
2 Ocak 2011 13:47       Mesaj #12
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Birşey isteyeceğim çok acil.!
Bana ''katı basıncıyla ilgili deney'' bulabilirmisiniz yada yazabilirmisiniz.?
Nerde aradıysam bulamadım lütfen çok önemli.!
Misafir
6 Aralık 2011 16:15       Mesaj #13
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kısacası gazların hacmı vardır
Misafir
13 Aralık 2011 16:00       Mesaj #14
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
peki gazların kütlesi varmıdır?
Misafir
23 Aralık 2011 21:32       Mesaj #15
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
gazların hacmi adlı konu bana fizikte ödev olarak verildi..hocanın istedikleride;
gazların hacmi ile fziğin alakası nedir?
insanların ne işine yaramıştır?
gazlarla ilgili herşey..

şimdiden teşekkürlerMsn Happy
Misafir
27 Aralık 2011 21:10       Mesaj #16
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben gaz halindeki maddelerin belirli bir kütlesi varmıdır diye sordum lütfen cevap yazın!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Misafir
4 Ocak 2012 20:24       Mesaj #17
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Çevrenizdeki katı, sıvı ve gaz halinde olan maddelerin hepsi bir yer kaplar. Yani hepsinin bir hacmi vardır. Maddelerin uzayda kapladığı yere hacim denir. Her maddenin bir hacmi vardır. Hacim maddeler için ortak özelliklerden birisidir
Misafir
5 Ocak 2012 21:17       Mesaj #18
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
YANLIŞ DÜŞÜNÜYORSUNUZ GAZLARIN HACMİ VARDIR AMA SIKIŞTIRILDIĞINDA BİR ORTAMDA YAYILMIŞ OALRAK BULUNAN GAZIN HACMİ YOKTUR FAKAT GAZLARIN HACMİ NORMALDE VAR BİR ÖRNEK BALON ŞİŞİRİYOUZ ÖNCEKİ HALİ Mİ DAHA HACİMLİ GAZ ALDIĞINDA MI YANİ ÜFLENDİĞİNDE Mİ TABİKİ ÜFLENDİĞİNDE TARTIN BAKALIM DAHA FAZLA GELİR O YÜZDEN GAZLARIN HACMİ VARDIR İNSNALAR ÇOĞUNLUKLA YOKTUR DER AMA VAR .
Misafir
6 Şubat 2012 20:42       Mesaj #19
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
soru: hangissi elemnettir? A)Na b)H2O C) NH3 D)NO
7 Şubat 2012 12:05       Mesaj #20
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI
Alıntı

gazların hacmi yoktur

Gazların,hacimleri vardır.Ama bu hacim değişkendir.Gaz molekülleri arası boşluklar oldukça büyüktür.Gazlar; bir ortamda geniş bir yer kaplayabilecekleri gibi,basınç uygulandığında daha küçük hacimde yer kaplayabilen maddelerdir.

Alıntı

''katı basıncıyla ilgili deney''

Katı maddeler dar bir yüzeye daha fazla basınç uygularlar.Yüzey genişledikçe katı maddelerin uyguladığı basınç da azalır.Örneğin bıçakların sivri ucunda basınç daha fazladır.Ama bıçağın yüzeyi genişledikçe basınç azalır.Bir bıçağın geniş yüzeyiyle herhangi bir nesneyi kesmekte zorlanırsınız .Bunu deneyerek görebilirsiniz.

Alıntı

peki gazların kütlesi varmıdır?

Alıntı

ben gaz halindeki maddelerin belirli bir kütlesi varmıdır diye sordum

Gazların kütlesi vardır ve gazların kütlesini ölçmek için sıvıların kütlesini ölçmede kullanılan yöntem uygulanır.

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

soru: hangissi elemnettir? A)Na b)H2O C) NH3 D)NO

Elementler=>Aynı cins atomlardan oluşan saf maddelerdir.Sodyum(Na) bir elementtir.Daha fazla sonuç:
Gazların hacmi var mıdır?

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç