Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 13 Mart 2014  Gösterim: 7.871  Cevap: 5

Tükenmez kalemin tarihi hakkında bilgi verebilir misiniz?

the kid
10 Ocak 2010 15:47       Mesaj #1
the kid - avatarı
Ziyaretçi
tükenmez kalemler ve tarihleri hakkında bilgi arıyorum yardımcı olur musunuz Msn Happy
EN İYİ CEVABI _KleopatrA_ verdi
Alıntı
the kid adlı kullanıcıdan alıntı

tükenmez kalemler ve tarihleri hakkında bilgi arıyorum yardımcı olur musunuz :)

Alıntı

Tükenmez Kalemi kim buldu?


Sponsorlu Bağlantılar
Biliyorsunuz, dünyayı değiştiren pekçok buluşun arkasında ilginç hikayeler vardır. Buluşların ortaya çıkmasını sağlayan koşulları anlamak, modern dünyadaki yenilikleri daha bilinçli kullanmamızı sağlar.


Ladislao Biro Macar bir heykeltraş, ressam ve yazardır. Aynı zamanda düzeltmendir ve kaleminin mürekkebini devamlı yenilemek zorunda olması onu deliye çevirmektedir.

1930’ların başında, kimyacı kardeşi George ile birlikte tekrar tekrar mürekkep doldurma ihtiyacı olmayan ve sayfaları bulaştırmayacak bir kalem yapmak üzere deneylere başladılar.

Biro fark etti ki gazete basımında kullanılan mürekkep çabucak kuruyor, sayfayı ıslak ya da bulaşık bırakmıyordu. Aynı tip mürekkebi kullanacak bir kalem yapmaya karar verdi. Kalemin ucunu bu koyu mürekkebin akabileceği şekilde tasarladı. Bunu, kalemin ucuna minik bir top koyarak başardı. Kalem kağıt üzerinde hareket ettikçe top dönüyor, kalemin içinden aldığı mürekkebi kontrollü bir şekilde kağıda ulaştırıyordu. Aslında bu özelliğin patenti, 1888 yılında deriyi işaretlemeye yarayan bir ürün için, John J. Loud tarafından alınmıştı. Ancak ticari olarak uygulamaya sokulamamıştı. Laszlo Biro tükenmez kalemin patentini 1938 yılında aldı.
1943 yılında iki kardeş Arjantin’e taşınarak buluşlarını finanse etmeye istekli bir yatırımcı buldular. Tükenmez kalemlerini Birome adı altında Arjantin’de pazarlamaya başladılar. Bir süre sonra, İngiltere’de Kraliyet Hava Kuvvetlerine kalem sağlayan bir fabrika açtılar.

Ancak yağmur altında yazabilme özelliğini kazandıktan sonra tükenmez kalemi halka pazarladılar. İlk 5000 müşteriye yağmur altında yapılan tanıtımdan birkaç yıl sonra şirket, BIC Corporation tarafından satın alındı ve tükenmez kalemin hikayesi günümüze ulaştı .


Bizim tükenmez kalem dediğimiz bu kaleme bazı dillerde biro da denmektedir

Kalemin tarihi yazınınkinden de eskidir. İlk insanlar sivriltilmişçakmak taşları ile hayvan kemiklerinin üstüne resim kazırlardı.Türkçeye Arapçadan geçen kalem sözcüğünün kaynağı 'kamış' anlamınagelen eski Yunanca 'kalamos' sözcüğüdür.

Mısır, Yunan ve Roma medeniyetlerinde saz ve bambu gibi bitkilerin içiboş saplarından yapılmış kamış kalemler kullanılırken, Ortaçağdakağıdın üretimi ile beraber, kaz, kuğu, karga gibi kuşlarınkanatlarındaki tüylerin mürekkebe daldırılması şeklinde kullanılan tüykalemler yaygınlaştı.

Mürekkepli metal kalemler aslında ta Romalılar devrinden beribiliniyordu ama John Mitchell adlı bir İngiliz 1822'de ilk kez makineyapımı çelik ucu imal etti. Dolmakalemler ise sertleştirilmiş yapaykauçuğun elde edilmesinden sonra yapılabildi.

Tükenmez kalem adı ile bilinen bilye uçlu kalemin son yılların birbuluşu olduğu sanılır. Halbuki bu kalemin ilk modeli 1880 yıllarındaortaya çıkmış ama pek rağbet görmemiş, seri üretimine geçilememiştir.

Alakasız gibi gözükse de tükenmez kalemin tekrar gündeme gelmesindeuçakların gelişmesinin etkisi olmuştur. Uçaklar 2-3 bin metreye çıkıncahava basıncı oldukça azalır. Dolmakalemin haznesinde atmosferik basınçaltında doldurulan mürekkep dışarıdaki basınç düşük oluncakendiliğinden akıp yazıları da, giysileri de berbat ediyordu.

İkinci Dünya Savaşı'nda Amerikan Hava Kuvvetleri uçuş personeli içinhavada kullanabilecekleri, mürekkep akıtmayacak bir kaleme ihtiyaçduydu. Bilye uçlu kalem aranan bu özelliklere sahipti. Başlangıçtasadece havacılar tarafından kullanılırken kısa zamanda geniş halktabakalarına da yayıldı.

Tükenmez kalemlerde mürekkep kağıda, pirinç uçtaki yuvayayerleştirilmiş olan minik bir bilye aracılığı ile aktarılır. Normalyazı kalemlerinde bu bilyenin çapı l milimetre, daha ince yazılar için0,7 milimetredir. Bilye mürekkebin yuvadan dışarı çıkmasını önler amayuvasında döndükçe yüzeyine sıvanan mürekkebi kağıda verir.

Tükenmez kalem mürekkebi, dolma kalem mürekkebinden daha farklı, özelbir kimyasal birleşime sahip olup çabuk kuruyan türdendir. Mürekkep ucasürekli ve düzgün olarak geldiğinden dolgun, temiz ve lekesiz bir yazıyazılmasını sağlar. Genellikle bir tükenmez kalemin 2-3 kilometreboyunda bir çizgi çizmeye yetecek kadar mürekkebi vardır.

Tükenmez kalemdeki bilye uç, kağıt üzerinde dolma kalem ucundan çokdaha az bir sürtünmeyle ve çok daha çabuk hareket edebildiğinden yazmahızı büyüktür ancak bilye ucun kağıt üzerine sürekli olarak değmesinisağlamak için kalemi daima kuvvetle bastırmak gerekir, bu nedenle deparmaklar daha fazla ve çabuk yorulurlar.
alıntı..


_KleopatrA_ tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
21 Şubat 2012 19:16       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ya lütfn yardmcı oln
22 Mayıs 2012 14:24       Mesaj #4
bekirr - avatarı
VIP VIP Üye
Tükenmez kalemi kim icat etti?

Tükenmez kalem çıkmadan önce yazı yazmak çok meşakkatli bir işti. Dolmakalemler düzenli olarak mürekkep kabına batırılirdı ve sızıntı yapmaya meyilliydiler. Ayrıca Hint mürekkebi (Çin’de icat edilmiştir) sayfada yavaş kururdu.

Bu sorunlar ilk kez 30 Ekim 1888’de tabakhaneci John J. Loud’un yaptıği patent başvurusuyla onaylandı. Loud, ucunda döner küçük bir top olan ve haznesinden bu uca sürekli mürekkep gelen bir tükenmez kalem yaratmıştı. Bu tükenmez kalem sızinti yapsa bile, derinin üstüne yazmakta dolmakalemden çok daha etkiliydi. Loud, patentini alamadı. Eğer almiş olsaydi Ingilizler tükenmez kaleme “biros” yerine “louds” diyor olacaklardi.

Macar Laszlo Biro (1899-1985) asıl olarak doktorluk eğitimi aldı, fakat hiçbir zaman mezun olamadı. Gazetecilikle iştigal etmeden önce hipnotize etme ve otomobil yarışı gibi kısa süreli uğraşları oldu. Gazete mürekkebiyle dolmakalem mürekkebinin kuruma sürelerindeki farklılığın yarattığı şaşkınlıkla Biro ve kimyager kardeşi György, tükenmez kaleme, döndükçe mürekkebi aşağıya akıtan küçük bir bilyeyi başarıyla yerleştirdiler. İşte İngilizlerin “biro” dediği tükenmez kalem böyle doğdu.

İki kardeş Macaristan’da tükenmez kalemin patentini aldıktan sonra, Nazilerden kaçmak için Arjantin’e göç edip 1943’te orada yeniden patent aldılar. Bunu yapmaları, İngilizcede “biro” isminin tükenmez kalemle aynı anlama gelmesini sağladı.

Satışa çıkarılan ilk birolar 1945’te üretildi.
Biro aynı yıl tükenmez kalem lisansını bir Fransız olan Marcel Bich’e verdi.
Bich kendi firmasına BiC adını verip Birö’nun tasarımını çok az değiştirerek bir seri üretim sistemi kurdu, bu da tükenmez kalemleri inanılmaz ucuza mal etmesini sağladı.

BiC hala tükenmez kalem konusunda yıllık 1.38 milyar euroyla dünya lideridir. 2005’te 100 milyarıncı tükenmez kalemini satmıştır. En çok satan BıC Crıstal modeli günde 14 milyon adet satılmaktadır.

Biro’ya saygı göstergesi olarak (tükenmez kaleme birome adını veren) Arjantinliler, Biro’nun doğum günü olan 29 Eylül’ü Mucitler Günü olarak kutlar.Kaynak: Cahillikler Kitabı
Misafir
14 Ocak 2013 18:05       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
tükenmez kalemi kim bulmuştur
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç