Cevap Yaz Yazdır
Gösterim: 15.159|Cevap: 3|Güncelleme: 18 Eylül 2012

MGK'nın başkanı kimdir?

Misafir
11 Ocak 2010 12:14   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
başkomutanımız kimdir ve milli güvenlik kurulunun başkanı kimdir
Sponsorlu Bağlantılar
Diğer Konular:
_KleopatrA_
11 Ocak 2010 12:22   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

başkomutanımız kimdir ve milli güvenlik kurulunun başkanı kimdir

Millî Güvenlik Kurulu; Cumhurbaşkanının başkanlığında, Başbakan, Genelkurmay Başkanı, Başbakan yardımcıları, Adalet, Millî Savunma, İçişleri, Dışişleri Bakanları, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanları ve Jandarma Genel Komutanından kurulur.
Alıntı

Millî Güvenlik Kurulu (MGK), 1933-1949 yılları arasında Yüksek Müdafaa Meclisi Umumi Katipliği, 1949-1962 yılları arasında Milli Savunma Yüksek Kurulu ve Genel Sekreterliği, 1961 Anayasası'na göre Milli Güvenlik Kurulu ve Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği isimleri ile faaliyet göstermiştir. Türkiye Cumhuriyeti 1982 Anayasası'nın 118. maddesiyle bugünkü haline gelmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin millî güvenlik siyasetinin tayini, tespiti ve uygulaması ile ilgili kararların alınmasını ve gerekli kurumlar arası eşgüdümün sağlanması konusundaki görüşlerini Bakanlar Kurulu'na bildirmekle görevlidir.
MGK, gerekli haller dışında iki ayda bir defa cumhurbaşkanı başkanlığında toplanır. Millî Güvenlik Kurulu; Cumhurbaşkanının başkanlığında, Başbakan, Genelkurmay Başkanı, Başbakan yardımcıları, Adalet, Millî Savunma, İçişleri, Dışişleri Bakanları, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanları ve Jandarma Genel Komutanından kurulur.Gündemin özelliğine göre Kurul toplantılarına ilgili bakan ve kişiler çağrılıp görüşleri alınabilir.
Millî Güvenlik Kurulunun gündemi; Başbakan ve Genelkurmay Başkanının önerileri dikkate alınarak Cumhurbaşkanınca düzenlenir.
Cumhurbaşkanı katılamadığı zamanlar Millî Güvenlik Kurulu Başbakanın başkanlığında toplanır.
Millî Güvenlik Kurulu Genel Sekreterleri: [değiştir]

  • M.Tevfik Erdönmez Tümgeneral 09.04.1938-28.08.1939
  • Galip Türker Korgeneral 28.08.1939-13.06.1940
  • M.Rasim Aktağun Korgeneral 13.06.1940-21.04.1941
  • Hüseyin Avni Üler Tümgeneral 01.04.1942-09.08.1942
  • Mümtaz Aktay Korgeneral 18.03.1943-01.05.1945
  • M.Rıfat Mataracı Korgeneral 03.05.1945-14.07.1945
  • Muzaffer Ergüder Korgeneral 28.02.1946-10.04.1946
  • Fuat Erdem Korgeneral 10.04.1946-14.07.1948
  • Kurtcebe Noyan Korgeneral 27.09.1948-01.07.1949
  • Yümnü Üresin Korgeneral 11.07.1949-28.04.1950
  • Kurtcebe Noyan Korgeneral 25.05.1950-06.06.1950
  • Mahmut Berköz Orgeneral 13.06.1950-06.09.1951
  • İzzet Aksalur Orgeneral 04.10.1951-05.11.1952
  • Nazmi Ataç Korgeneral 05.11.1952-29.09.1955
  • Mehmet Enver Aka Tümgeneral 24.01.1956-29.08.1956
  • Selahattin Selışık Orgeneral 04.09.1956-31.07.1959
  • Vedat Garan Orgeneral 10.09.1959-04.08.1960
  • Celal Erikan Tümgeneral 16.09.1960-28.11.1960
  • Mahmut Demircioğlu Kur.Albay 29.11.1960-12.02.1961
  • Tarık Demiroğlu Kur.Albay 13.02.1961-24.09.1961
  • Nüzhet Akıncılar Tümgeneral 25.09.1961-18.10.1961
  • M. Şevket Ozan Tuğgeneral 23.11.1961-14.08.1962
  • Refet Ülgenalp Korgeneral 14.08.1962-11.07.1966
  • Kemalaetin Gökakın Orgeneral 18.07.1966-30.08.1969
  • Haydar Olcaynoyan Oramiral 30.08.1969-30.08.1970
  • Emin Alpkaya Hv.Orgeneral 28.08.1970-28.08.1972
  • Nahit Özgür Hv.Orgeneral 28.08.1972-30.08.1975
  • Namık Kemal Ersun Orgeneral 24.08.1975-01.01.1976
  • Nurettin Ersin Orgeneral 05.01.1976-30.08.1977
  • Tahsin Şahinkaya Hv.Orgeneral 05.09.1977-24.08.1978
  • Arif Akdoğanlar Oramiral 25.08.1978-08.08.1980
  • Halil Sözer Hv.Orgeneral 18.08.1980-08.10.1980
  • Talat Çetineli Korgeneral 08.10.1980-30.08.1981
  • Halit Nusret Toroslu Hv.Orgeneral 24.08.1981-30.08.1985
  • Orhan Karabulut Oramiral 19.08.1985-20.08.1986
  • Hüsnü Çelenkler Orgeneral 21.08.1986-30.08.1987
  • İrfan Tınaz Oramiral 26.08.1987-22.08.1988
  • Sabri Yirmibeşoğlu Orgeneral 22.08.1988-30.08.1990
  • Nezihi Çakar Orgeneral 21.08.1990-30.08.1992
  • Ahmet Çörekçi Hv.Orgeneral 21.08.1992-09.08.1993
  • Doğan Bayazıt Orgeneral 22.08.1993-17.08.1995
  • İlhan Kılıç Hv.Orgeneral 17.08.1995-27.08.1997
  • Ergin Celasin Hv.Orgeneral 27.08.1997-24.08.1999
  • Cumhur Asparuk Hv.Orgeneral 27.08.1999-26.08.2001
  • Tuncer Kılınç Orgeneral 26.08.2001-26.08.2003
  • Şükrü Sarıışık Orgeneral 26.08.2003-16.08.2004
  • Mehmet Yiğit Alpogan Büyükelçi 01.10.2004-16.07.2007
  • Tahsin Burcuoğlu Büyükelçi 01.11.2007-

Misafir
10 Mayıs 2012 09:24   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
bakanlar kurulu baskani kimdir ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum
Misafir
18 Eylül 2012 22:54   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

bakanlar kurulu baskani kimdir ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum

Bakanlar kurulu baskanı Basbakandir.
Sponsorlu Bağlantılar

Daha fazla sonuç:
mgk başkanı

Hızlı Cevap
Mesaj:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
Pixabay Resimleri:
paneli aç