Arama

Marmara Bölgesi'nde ağırlıkla hangi meslekler vardır? - Sayfa 17

En İyi Cevap Var Güncelleme: 9 Ocak 2014 Gösterim: 77.967 Cevap: 177
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Ocak 2012       Mesaj #161
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
lütfen yaşadığımız bölgede insanların en hangi işlerle uğraşıldığını yazın acilllll...
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
18 Ocak 2012       Mesaj #162
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bana da lazım ooo ya
Sponsorlu Bağlantılar
CeLebRindaL - avatarı
CeLebRindaL
VIP why did you go why
18 Ocak 2012       Mesaj #163
CeLebRindaL - avatarı
VIP why did you go why
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

bana da lazım ooo ya

Eğer marmara bölgesinde yaşıyorsan al eline kağıt kalem çık sokağa ençok hangi işi yapıor insanlar yaz ve en sonda ençok hangi işlerle uğraşılıyor öğrene bilirsin o bölgede değilsen konuyu okuya bilirsin .

Marmara Bölgesi’nin halkı geçimini
  • Sanayi,
  • Ticaret,
  • Turizm ve
  • Tarımdan
sağlar. Ve bölgede görülen meslekler de bu 4 önemli alanla ilişkilidir. Bölge, ülkemizde sanayinin, turizmin, finans, yatırım, eğitim ve operasyonun merkezidir. Alttaki mesajı okuyunuz.
Türkiye’nin başlıca sanayi bölgesidir. Bölgedeki en gelişmiş sanayi alanı İstanbul-Bursa-İzmit eksenidir. İlkçağ’dan beri önemli bir ticaret merkezi olan ve kıtalararası ulaşım yolları üzerinde bulunan İstanbul, bölgeye ülke çapında bir üstünlük sağlar. Bölgenin diğer yörelerinde de yaygın sanayi faaliyetlerine rastlanır. Üretilen başlıca sanayi malları arasında işlenmiş gıda, dokuma, hazır giyim, çimento, kağıt, petrokimya ürünleri, beyaz eşya, gemi ve yat sayılabilir.
Bölgede aynı zamanda tarım da çeşitlenmiştir. Ekili alanların yaklaşık yarısı buğday tarlalarından oluşur. Buğday üretimini, şekerpancarı, mısır ve ayçiçeği üretimi izler.
Türkiye’nin ayçiçeği üretiminin yaklaşık %73′ünü, mısır üretiminin yaklaşık %30′unu gerçekleştiren bölgenin sebze ve meyve üretimi de önemli bir miktarı bulur. Mısır üretiminde Karadeniz Bölgesi’nden sonra ikinci sırada yer alan bölge, zeytin üretiminde de Ege Bölgesini izler. Sofralık Gemlik zeytinleri ünlüdür. Bağcılık konusunda da gelişmiş olan bölgede, Tekirdağ, Şarköy, Mürefte, Avşa ve Bozcaada üzüm ve şaraplarıyla tanınır.
Avrupa’nın güneydoğusunda yer alan Marmara Bölgesi, dünyanın en güzel manzaralarına, önemli mimarlık ve sanat eserlerine sahiptir. Marmara Denizi’ndeki adalar, yarımadalar ve koylar, bölgedeki dağlar ve ormanlar ile kentlerde tarih ve doğa içiçedir. Birçok büyük uygarlığın doğduğu ve gelişip kök saldığı bu bölge, iki kıta arasında geçiş yapan kavimlerin göç yollarını oluşturmuştur. Bu kavimlerin ve bölgeye yerleşen ulusların bıraktıkları izlere adım başında rastlamak mümkündür. Eşsiz doğal ve tarihi değerlere sahip olan bölgede turizm de çok gelişmiştir. Her yıl bölgeye önemli sayıda turist gelmektedir. Bölge Türk turizminin ülke genelinde finans, yatırım, eğitim ve operasyon merkezidir.
marmara bolgesi meslek gruplari, marmara bolgesinde meslekler, marmara bolgesinin meslek gruplari, marmaradaki meslekler nelerdir,

Kaynak: Marmara Bölgesi’nde en fazla görülen meslek grupları? bölgeyle ilişkileri nedir? |
O Kadar Kalabalik ki Yalnizligim..
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
6 Şubat 2012       Mesaj #164
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
marmara bölgesinde hangi meslekler vardır???
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
7 Şubat 2012       Mesaj #165
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
mühendis öğretmen
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Şubat 2012       Mesaj #166
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
benim sorum sizin sorunuzla aynımı ? 5. sınıf öğrencisiyim soru şu : yaşadığınız bölgede insanların en çok uğraştığı işler nelerdir ? işler meslek anlamınamı giriyor ?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Şubat 2012       Mesaj #167
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
meslekler şunlardır: marangozluk çiftçilik kaptanlık ziraat mühendisliği orman memurluğu öğretmenlik hekimlik mühendislik kasaplık tornacılık şoför polis bankacı
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
18 Şubat 2012       Mesaj #168
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
mesleklar ile coğrafdi özelliklerin tabiki ilgisi var.örneğin dağlık bir alansa hayvancılık daha fazla düzlük bir alşan sa tarıma elveişli yerler vardır tarım la uğraşılır.denizi var sa yaz turizmi dağlık alanları varsa kış turizmi gelişiştir.düzlük alan fazlaysa yerleş,iim alanıda fazla olu ozaman da fabrika fazladır.en çok buılunan meslekler ise doktor öğretmen mimar mühendis vb.

yararlandıysanız ne mutlu bana
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
27 Aralık 2012       Mesaj #169
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bu bölgede sanayi turizm ve ticaret yapilio yazın yeter Msn Grin
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Ocak 2013       Mesaj #170
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bu bölgemizde yaşayan insanların geçim kaynaklarının neler olduğunu sorduğunuzda aslında bence öncelikle ilk karşınıza çıkan cevap sanayi olmalı. Çünkü ülkemiz sanayi şirketlerinin en büyükleri ve en fazla istihdam sağlayanları bu bölgemizdedir. Tüpraş, Ford Otosan,Tofaş (Fiat),Aksa Kimya,Çimsa,Bosch Ev Aletleri,Arçelik ve Beko liste böyle uzayıp gider. Sonrasında Bankalarımızın Bir kaç tanesi haricinde tamamı diyebiliriz.

Marmara Bölgesi’nin halkı geçimini
•Sanayi,
•Ticaret,
•Turizm ve
•Tarımdan

sağlar. Ve bölgede görülen meslekler de bu 4 önemli alanla ilişkilidir. Bölge, ülkemizde sanayinin, turizmin, finans, yatırım, eğitim ve operasyonun merkezidir. Alttaki mesajıokuyunuz.

Türkiye’nin başlıca sanayi bölgesidir. Bölgedeki en gelişmiş sanayi alanı İstanbul-Bursa-İzmit eksenidir. İlkçağ’dan beri önemli bir ticaret merkezi olan ve kıtalararası ulaşım yolları üzerinde bulunan İstanbul, bölgeye ülke çapında bir üstünlük sağlar. Bölgenin diğer yörelerinde de yaygın sanayi faaliyetlerine rastlanır. Üretilen başlıca sanayi malları arasında işlenmiş gıda, dokuma, hazır giyim, çimento, kağıt, petrokimya ürünleri, beyaz eşya, gemi ve yat sayılabilir.
Bölgede aynı zamanda tarım da çeşitlenmiştir. Ekili alanların yaklaşık yarısı buğday tarlalarından oluşur. Buğday üretimini, şekerpancarı, mısır ve ayçiçeği üretimi izler.

Türkiye’nin ayçiçeği üretiminin yaklaşık %73′ünü, mısır üretiminin yaklaşık %30′unu gerçekleştiren bölgenin sebze ve meyve üretimi de önemli bir miktarı bulur. Mısır üretiminde Karadeniz Bölgesi’nden sonra ikinci sırada yer alan bölge, zeytin üretiminde de Ege Bölgesini izler. Sofralık Gemlik zeytinleri ünlüdür. Bağcılık konusunda da gelişmiş olan bölgede, Tekirdağ, Şarköy, Mürefte, Avşa ve Bozcaada üzüm ve şaraplarıyla tanınır.

Avrupa’nın güneydoğusunda yer alan Marmara Bölgesi, dünyanın en güzel manzaralarına, önemli mimarlık ve sanat eserlerine sahiptir. Marmara Denizi’ndeki adalar, yarımadalar ve koylar, bölgedeki dağlar ve ormanlar ile kentlerde tarih ve doğa içiçedir. Birçok büyük uygarlığın doğduğu ve gelişip kök saldığı bu bölge, iki kıta arasında geçiş yapan kavimlerin göç yollarını oluşturmuştur. Bu kavimlerin ve bölgeye yerleşen ulusların bıraktıkları izlere adım başında rastlamak mümkündür. Eşsiz doğal ve tarihi değerlere sahip olan bölgede turizm de çok gelişmiştir. Her yıl bölgeye önemli sayıda turist gelmektedir. Bölge Türk turizminin ülke genelinde finans, yatırım, eğitim ve operasyon merkezidir.