Arama

Kudüm nedir? - Sayfa 2

En İyi Cevap Var Güncelleme: 3 Aralık 2014 Gösterim: 12.670 Cevap: 12
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Ocak 2011       Mesaj #11
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kudüm nasıl acaba çalmak isterim
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
13 Aralık 2011       Mesaj #12
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Yarım küre biçiminde bir çift küçük davuldan oluşan ve din müziğinin önemli çalgılarından “kudüm”, dindışı ve mehter müziğinde “nakkare” adıyla anılıyordu. “Tambur”, “kemençe”, “kanun” gibi çalgılarla zenginleştirilmeden önce Mevlevî müziğinin dört temel çalgısından biri (diğerleri “ney”, “rebap” ve “halile”) olan “kudüm”ün, çapları yaklaşık 28-30 cm civarındaki davulları, dövme bakırdan yapılmış olup biri büyük diğeri küçük iki tasa benzer. Iki canagin büyüklügünün birbirinden farkli olmasinin sebebi, icra sirasinda farkli tini elde etmek icindir. Yüksekliği ise yaklaşık 16 cm. olan taslar, dibe doğru daralırlar. Büyüğünün ağzına iki, küçüğünün ağzına bir milim kalınlığında deri gerilir. Tiz ses veren davul (tek) sola, öbürü (düm) sağa konur. Daha ince bir derinin gerildiği (tek), boyut olarak da (düm)den biraz küçüktür. Devrilip sallanmalarını önlemek için, simit denen, içi pamuk doldurulmuş bir çift meşin halka üstüne oturtulan davullar, “zahme” denilen bir çift ahşap çubukla çalınır. “Kudüm`ün bakır gövdesi, metalik tınıyı gidermek amacıyla çoğunlukla dıştan meşinle kaplanır.
Davula benzemektedir.
Sponsorlu Bağlantılar

--------------------------------------------------------------------------------

Kaynak: Kudüm nedir?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Aralık 2014       Mesaj #13
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Kudüm nedir