Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 29 Kasım 2014  Gösterim: 16.545  Cevap: 12

Otçul canlılar nelerdir, nasıl beslenirler?

Misafir
14 Şubat 2010 01:46       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ot ile beslenen canlılar nelerdir nasıl beslenirler
EN İYİ CEVABI RuffRyders verdi
Otoburlar (Birincil tüketiciler veya Herbivor form); bitkisel organizmaları besin olarak kullanan hayvanlardır. Karasal ortamdaki otobur formlarının esasını böcekler, kemirici memeliler, ve gevişgetiriciler oluşturur.

koyun201
Sponsorlu Bağlantılar
Koyunlar herbivor (sadece otla beslenen) canlılardır.

Deniz ve tatlı sularda ise; fitoplanktonik organizmalarla beslenen küçük boylu kabuklular (Crustacea) ve yumuşakçalar (Mollusca) türleridir.RuffRyders tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
14 Mart 2010 11:41       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
otçul hayvanlar nelerdir?
Misafir
11 Nisan 2011 10:39       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
lütfen birisi otla beslenen hayvanları yazabilir mi
Misafir
15 Nisan 2011 11:22       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
at,eşşek,koyun,keçi,lama,alpaka,ceylan,zebra,zürafa,inek,öküz,tavşan
Misafir
30 Nisan 2011 14:35       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
at eşek inek keçi zürafa koyun k uzu
otçul hayvanlara örnektir otçul hayvanlara ot obur da denilebilir
Yardım
22 Mayıs 2011 12:24       Mesaj #7
Yardım - avatarı
Ziyaretçi
yya arkadaşlar birisi hem otle hem beslenen canlıları yaza bilirmi ama 2 de yiyecek
Misafir
22 Eylül 2011 17:38       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
lütfn biri bana otla beslenen hayvanları yazsıın
22 Eylül 2011 17:53       Mesaj #9
kosovalı hulya - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

lütfn biri bana otla beslenen hayvanları yazsıın

Otla Beslenen Hayvanlar – Otobur Hayvanlar

48
otla beslenen hayvanlar1 200x180Otla beslenen hayvanlardan geviş getiren memeliler diye isimlendirdiğimiz hayvanlar aynı zamanda insan beslenmesindede önemli bir yere sahiptir. İnsanlar bu hayvanların etinden ve sütünden hariç bütün sakatatından ( Deri – tırnak, boynuz – bağırsak – yapağı veya kıl. tiftik, yün v.s ) faydalanmaktadırlar. Otobur hayvanlar hangileridir, inceleyelim.
Evcil Hayvanlar :
1- Sığır : Dünyanın her tarafında yetiştirilen, insanların ençok faydalandığı hayvanlardan bir tanesidir. Eti ve sütü insan gıdası olarak çok önemlidir. Sığırlar türü ve cinsi tek tek incelenip araştırma yapılmsı gereken bir hayvandır. İnsanların olmazsa olmaz tabir edebileceğimiz yetiştirdiği evcil hayvanlardan bir tanesidir.
2- Koyun – Keçi : Sığırlar için ne yazılmışsa koyun ve keçiler içinde aynı deyimler geçerlidir.
3- Manda : Baş ve gövde uzunluğu 1.80 ila 2.80 metre, cidago yüksekliği 1.10 ila 1.50 metre, kuyruk uzunluğu 1 metre civarındadır. Yabani olanı Afrikada yaşar. Evcil olanları Anadolu da ve Asya da yaşarlar. Afrika da yaşayanlardan farklıdırlar.
4- Deve : Genelde evcil hayvandır. Tam yüksekliği 2 metre civarında olup, kuyruk uzunluğu 50 ila 90 cm civarındadır. İki hörgüçlü deve Orta Asya da, tek hörgüçlü deve veya hecin devesi ise Kuzey Afrika da ve Batı Asyada yaşamaktadır. Çöl yaşamına uyum sağlamış bir hayvandır. Açlığa ve susuzluğa oldukça dayanıklıdır. Engebeli arazide yük taşımaya elverişli bir hayvandır.
5- Tek Tırnaklılar : Otla beslenen birçok evcil ve yabani tektırnaklı hayvanlarda mevcuttur. Bunları isim olarak sıralarsak At, Eşek, Zebra vs. gibi sıralayabiliriz.
otcul hayvanlar 200x200Yaban Yaşayan Otla Beslenen Hayvanlar :
1- Geyik : Baş ve gövde uzunluğu 1.60 ila 2.50 metre, cidago yüksekliği 1 ila 1.50 metre, kuyruk uzunluğu 15 – 20 cm civarındadır. Ormanların vazgeçilmez hayvanlarındandır. Bir çok türü mevcuttur. Dünyanın birçok yerinde koruma altına alınmıştır. Avlanması sınırlandırılmış olan bu hayvanların son zamanlarda sayıları artış göstermeye başlamıştır.
2- Oriks : Baş ve gövde uzunluğu 2 metre, cidago yüksekliği 1.20 metre, kuyruk uzunluğu 70 cm civarındadır. Uzun boynuzlu çok güzel bir antiloptur. Bir çok türü vardır. Afrika yaşayan bu hayvanların sadece bir türü olan Arabistan oriks’ i Yakın Doğu Asya’ da yaşar. Otçul beslenen bir hayvandır.
3- Bizon : Baş ve gövde uzunluğu 2.60 metre, cidago uzunluğu 2 metre, kuyruk uzunluğu 60 cm civarındadır. Kuzey Amerika da ve Avrupa da Polanya da yaşamaktadır. Otçul beslenen bir hayvandır.
4- Gergedan : Baş ve gövde uzunluğu 2.50 ila 4.20 metre, cidago yüksekliği 1.50 ila 1.70 metre, kuyruk uzunluğu 65 – 70 cm civarındadır. Asya da ve Afrika da yaşarlar. 4 – 5 türü vardır, İki türünde burnu üzerinde iki adet boynuz bulunur. Otçul beslenen bir hayvandır.
5- Zürefa : Toplam yüksekliği 5 metre civarında, kuyruk uzunluğu 80 cm dir. Afrika savanlarında yaşar. Dikensi bitkileri çoseverek yer. Su içerken ön ayaklarını açarak su içer. Yürüyüşü rahvandır. Postu desenlidir.
6- Fil : Baş ve gövde uzunluğu 2 ila 4 metre, cidago yüksekliği 2 metre, kuyruk uzunluğu 1 metre civarındadır. Afrika fili asya filinden iridir. Afrika filinin kulakları daha büyüktür. Asya filinin alnı kubbeli, savunma dişleri daha küçüktür. Fillerin fildişi için avlanmalarından dolayı nesli tükenmek üzeredir.
Otla beslenen hayvanlar veya bir başka bir deyişle otobur hayvanları kısaca belirttik..
Misafir
31 Mart 2012 14:28       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
otobur nedir anlatırmısınız uzun olsun birazCevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç