Arama

Akvaryum balıkları için nasıl kurt yetiştirebilirim?

Güncelleme: 1 Temmuz 2013 Gösterim: 5.532 Cevap: 5
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Şubat 2010       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaşlar akvaryum balıkları için kurt nasıl yetiştire bilirim?Kültür kullanmadan akvaryum balıklarıma canlı yem üretmek istiyorum.Yardımcı olursanız sevinirim...
Sponsorlu Bağlantılar
suskun__kral - avatarı
suskun__kral
Ziyaretçi
16 Şubat 2010       Mesaj #2
suskun__kral - avatarı
Ziyaretçi
BEYAZ KURT ÜRETİM TEKNİKLERİ

Sponsorlu Bağlantılar
1-)Beyaz kurt üretimi yapabilmek için öncelikle resim-1’de görüldüğü gibi 15x20x10 (en az:15 cm) lazım. Üretime başlayabilmek için öncelikle ağzı kapaklı bir kaba ihtiyacımız var demiştik. Evde kullandığımız plastik saklama kapları da bu işi görecektir. (Resim-1)

(RESİM-1)
67534156em4

2-)Bu kabın içerisine çiçekçiden aldığımız 25 lt’lik torflu toprağın (Resim-2) 100-200 gr.’ı kabın içine dökülür.

RESİM-2
84980323ce2


3-)Burada önemli olan daha hızlı bir üreme için toprağın yüksekliğinin 2-3 cm’den fazla olmamasıdır.

4-)Bu aşamadan sonra Resim-4’de görülen beyaz kurt kültürünü üretim kabımıza aşılamamız gerekir.

(RESİM-4)

63229034ul7

5-)Resim-5’de görüldüğü gibi beyaz kurt kültürümüzü dökerek aşılama işlemini gerçekleştirmiş oluruz.

(RESİM-5)
68176370sm4

6-)
Şimdi sıra geldi yem konusuna. Beyaz kurt üretimi için şimdiye kadar değişik yöntemler denedim. En çok mısır unu ve bebekler için kullanılan bebelac mama’ların faydası olduğunu gözlemledim. (Resim-6)

(RESİM-6)
87349269gr8

7-)Mısır unu veya bebelac mama’dan 1 tatlı kaşığı kadar vermeniz yeterli olacaktır. Kurtlar genelde bu yemin altına gelecek ve buradan besleneceklerdir. Burada bir hususa dikkatinizi çekeceğim; yemi toprağın üzerine belli bir noktaya koyduktan sonra bir miktar su ile ıslatınız. Aksi takdirde yem kuru olacağından kurtlar bu yemi uzun süre yiyemeyeceklerdir. Vermiş olduğunuz yem kurtlara yaklaşık 1 hafta yetecektir. 1 hafta sonra aynı şekilde yem vermeniz gerekmektedir. Bazen vermiş olduğunuz yemlerde tüylenmepamukçuk oluşabilir. Bu durumda kurtların daha iyi üremeleri açısından yemi yenilemeniz daha iyi olacaktır.

Msn RolleyesBeyaz kurtların üremeleri yavaştır. Bu yüzden aşılamayı yaptıktan 20 gün sonra üremeye başlarlar. Bu 20 günlük süre zarfında kurtlarınızın bir an önce üremeleri açısından balıklarınıza vermenizi tavsiye etmiyorum. 20.günden itibaren bir cımbız yardımıyla kurtları topraktan alıp düzenli olarak haftada 1 kez vermeye başlayabilirsiniz.

9-)Beyaz kurtların oksijen almaları açısından kabın kapağını günde 1 kez açıp kapatmanız yeterli olacaktır.

10-)Beyaz kurtların en iyi üredikleri sıcaklık 16-18 derece arasında olup 24 derece ve üzerindeki değerlerde ise kısa sürede ölürler.


BEYAZ KURT İLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER

1-
Beyaz kurtlar başta balıklar olmak üzere pek çok amfibyum ( semenderler kurbağalar) ve bazı kuş türleri ( bülbüller) için de kullanılabilecek ideal canlı yemlerdir.

2-
Beyaz kurtlar tatlı su içerisinde birkaç gün tuzlu suda ise birkaç saat kadar canlı kalabilmektedirler. Su içerisindeki hareketleri ve kendilerine has kokuları ile balıkları cezbetmekte ve en iştahsız balık bile beyaz kurtlara hayır diyememektedir.

3-
Beyaz kurtların ömürleri ortalama olarak 2 ay kadardır. Bir beyaz kurt günde ortalama 20 yumurta hayatı boyunca ise ortalama 750-1000 kadar yumurta bırakır.

4-
Beyaz kurtlarda yaşamlarını sürdürebilmek için nemli bir ortama ihtiyaç duyarlar. Toprak ne kuru ne de çok ıslak olmalıdır.

5-
Beyaz kurtlar ışıktan hoşlanmazlar ve karanlık yerleri tercih ederler.

6-
Beyaz kurtlar birçok besini iştahla tüketirler. Ezilmiş patates çeşitli hububat unları kullanılabilecek besinler arasındadır. Süt toprak içerisinde zamanla koku yapacağı için tavsiye etmiyorum. Şimdiye kadar kullandığım yemler arasında en çok mısır unu ve bebekler için kullanılan bebelac mamaların üremelerinde büyük bir faktör yarattığını gözlemledim.

7-
Beyaz kurtlar sadece nemli besinleri tüketebilirler. Eğer besini kuru olarak verirseniz yem yumuşayana kadar bekleyeceklerdir. Besinleri yeteri kadar nemlendirip vermeniz bu durumun önüne geçecektir.

Sonuç olarak beyaz kurtlar yetişkin balıklarımız için ideal bir yemdir. Beyaz kurtlar tubifex gibi parazit ve hastalık riski içermezler. Balıklarınızı ve diğer canlıları sadece beyaz kurt ile beslemenizi tavsiye etmiyorum. Her gün beyaz kurt vermek obesite ve üreme gibi sorunlara yol açabilir.

Haftada 1 kez veya İki haftada 1 kez vermeniz daha uygun olacaktır

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Nisan 2012       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
beyaz kurt kulturu nasil olusur ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum
HeroTürk - avatarı
HeroTürk
Ziyaretçi
1 Temmuz 2013       Mesaj #4
HeroTürk - avatarı
Ziyaretçi
Balıklar için illaki canlı yem kullanmana gerek yok etobur balıklar için somon hamsi soyulmuş karides kullanabilirsiniz. Bu balıklarının daha canlı olmasına ve diyetine uygun beslendiği için daha hızlı büyümesine neden olacaktır
iceslush - avatarı
iceslush
VIP ETC
1 Temmuz 2013       Mesaj #5
iceslush - avatarı
VIP ETC
Beyaz kurt kültürü nasıl elde edilebilir ? Nerelerde satılır ?
http://www.msxlabs.org/forum/signaturepics/sigpic813898_4.gif
HeroTürk - avatarı
HeroTürk
Ziyaretçi
1 Temmuz 2013       Mesaj #6
HeroTürk - avatarı
Ziyaretçi
daha önce hiç satın almadığım ıcın bılmıyorum ama akvaryumcularda olması lazım

Benzer Konular

22 Mart 2014 / Ziyaretçi Cevaplanmış
3 Kasım 2013 / Misafir Soru-Cevap
25 Ocak 2017 / Misafir Cevaplanmış
3 Aralık 2010 / Misafir9879u8 Soru-Cevap