Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 9 Mart 2015  Gösterim: 21.320  Cevap: 7

Mayalar, Aztekler ve İnkalar hakkında bilgi verir misiniz?

mintik
22 Şubat 2010 18:52       Mesaj #1
mintik - avatarı
Ziyaretçi
Mayalar,Aztekler ve İnkalar hakkında bilgi verirmisiniz?
EN İYİ CEVABI _KleopatrA_ verdi
Alıntı
mintik adlı kullanıcıdan alıntı

Mayalar,Aztekler ve İnkalar hakkında bilgi verirmisiniz?

Maya uygarlığı Kolomb öncesi Amerika uygarlıklardan biridir. Bir Orta Amerika uygarlığı olan Maya uygarlığı, binlerce yıl boyunca Meksika'nın güneydoğusundan, Honduras, El Salvador ve Guatemala'ya kadar uzanan bir bölgede hüküm sürmüştür. [2] Meksika’nın güneydoğusunda beş devlet kurmuş Mayalar (Campeche, Chiapas, Quintana Roo, Tabasco ve Yucatán), tarihleri boyunca yüzlerce lehçe üretmişlerdir ve bu lehçelerden bazıları günümüzde hâlen konuşulan 21-44 [3] Maya dilinin oluşumunu sağlamıştır. Bu uygarlık M.Ö. 600 dolaylarında yükselişe geçmiş, M.S. 3. yüzyılda altın çağına (klasik dönem, M.S. 250-900) adım atmış, kent-devletlerinin siyasi kargaşalar sonucunda çöktüğü M.S. 900'e dek, geniş bir alanda varlığını sürdürmüş ve İspanyol işgaliyle de sona erme sürecine girmiştir. [4] Maya uygarlığı birçok bakımdan sona ermişse de, yaygın inanışın aksine Mayalar yok olmamışlardır, hâlen bu ülkelerde yaşamakta ve Maya dillerinden bazılarını konuşmaktadırlar. [5]
“Eski Mayalar”ın (Mayalar'ın bugünkü torunlarına kıyasla kullanılan deyim) astronomi, matematik, mimari ve sanat gibi birçok alanda ileri bir uygarlık düzeyinde oldukları görülmektedir. Rabinal Achí, [6] Popol-Vuh, Chilam Balam gibi eserlerin bulunduğu Maya edebiyatı bu kültürün yaşamını betimlemektedir. İspanyol işgali 1697’de Itzá Mayaları’nın başkenti Tayasal’ın[7] ve Guatemala’daki Ko'woj Mayaları'nın başkenti Zacpetén’in [8]alınmasıyla tamamlanmış, son Maya devleti ise 1901’de başkentinin (Chan Santa Cruz) [9]Meksika tarafından işgaliyle ortadan kalkmıştır.
Mayaların yurdu üç bölgeye ayrılır: Güneyin “Yukarı Topraklar”ı, güneyin (ya da ortanın) “Aşağı Topraklar”ı ve kuzeyin “Aşağı Topraklar”ı. ”Yukarı Topraklar” Guatemala ve Chiapas’ın irtifa seviyesi yüksek topraklarını kapsar. Güneyin aşağı toprakları “Yukarı Topraklar”ın hemen kuzeyinde yer alır ve Meksika’daki Petén’i (Campeche), Quintana Roo’yu, kuzey Guatemala’yı, Belize’yi ve El Salvador’u kapsar. Kuzeyin “Aşağı Topraklar”ı ise Yucatan[10]Yarımadası’nın kalan kısmını ve Puuc Tepeleri’ni kapsar. [11]
Sponsorlu Bağlantılar
Klasik-öncesi dönemden itibaren olağanüstü yapılar inşa eden ve Nakbé, Mirador, San Bartolo, Cival gibi büyük kentler kurmuş olan Mayaların klasik dönemde kurdukları ünlü kentlerden bazıları Tikal, Quiriguá (her ikisi de Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır)[12], Palenque, Copán, Río Azul, Calakmul, Ceibal, Cancuén, Machaquilá, Dos Pilas, Uaxactún, Altún Ha, Piedras Negras’tır. Maya uygarlığının en ilgi çekici anıtları dinsel merkezlerdeki piramitlerdir. Ayrıca yöneticilerin sarayları ve duvar resimleri ve sıvayla süslü soylu kişilerin konutları da ilgi çekici anıtlar arasında yer alırlar. İlgi çekici Maya eserlerinden biri de, usta taş yontuculuklarıyla işledikleri, yöneticilerin şecerelerinin ve askerî zaferlerin betimlendiği, Mayalarca tetun (“ağaç-taş”) adı verilen anıtsal dikilitaşlardır. Mayaların ticari malları arasında yeşim taşı, kakao, mısır, tuz ve obsidyen taşı sayılabilir. Ön-Türkler gibi Mayalar da yeşim taşına özel bir önem vermişlerdir.[13]

Aztekler

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Aztekler bugünkü orta Meksika bölgesinde 14. ve 16. yüzyıllar arasında yaşamış bir Orta Amerika halkıdır. Zengin bir mitoloji ve kültürel mirasa sahip Azteklerin başkenti, günümüzde Ciudad de Mexico'nun bulunduğu Texcoco Gölü'nün ortasında yeralan Tenochtitlan kentiydi. Çok büyük bir uygarlık kurmuşlardı. Hernan Cortes'in Meksika'yı toprağa katma sırasında yapılan ve Tenochtitlan kuşatması olarak bilinen savaş sonucunda Aztekler yenilmiş ve güçlerini kaybetmişlerdir. Ayrıca dünyanın en büyük piramidi Meksika'da Cholula de Rivadabia'da bulunur. Azteklere ait piramit 182.107 metrekare alan üzerine kurulmuştur ve yüksekliği 54 metredir.

Aztek İmparatorluğu

250px Aztecempirelocation
13 milyonluk bir nüfustan oluşan çok büyük ve zengin bir imparatorluk olan Aztekler gelişmiş tarım yöntemlerine, kendilerine ait bir dine, takvime, alfabeye sahiplerdi. Aztekleri keşfedenler İspanyollar oldu. Hernan Cortes ve onun özel ordusu Aztek başkenti olan Tenochtitlan´a giderken Popocateptel volkanik dağının yanından geçtiler ve ilk kez bir volkan görmüş oldular. Adamları ve Cortes başkente ulaştıklarında Aztek imparatoru Montezuma onları karşılamak için bekliyordu. Aztek imparatoru göz kamaştırıcı elbiseler giymişti. O, Cortes ve adamlarının başkente girmesine izin verdi. Cortes´in sadece 600 askeri vardı ve Aztek imparatoru onları kolayca yok ettirebilirdi. Ancak Aztek takvimine göre bu yıl çok özel bir yıldı. İnançlarına göre bu yılda Quetzalcoatl adlı bir tanrı Aztekleri yok edecekti. Bu tanrının efsanedeki tarifleri Cortes´e çok benziyordu. Bu yüzden Aztek imparatoru, Cortes'in tanrı olduğuna karar verdi. Cortes başkentte bir kaç gün geçirdikten sonra güvende olmadığını sezdi. Hayatta kalmalarını sağlayan tek şeyin imparatorun varlığı olduğunu fark etti. Bu nedenle Aztekleri denetim altına alabilmek için imparatoru tutsak almaya karar verdiler. Cortes birkaç ay daha şehirde kaldıktan sonra ayrıldı. O gittikten sonra başka İspanyollar Aztek'e saldırdılar. Cortes yeni ordusuyla geri geldiğinde Cuitlahuac imparator olmuştu. Ancak bunu bilmeyen Cortes Aztekleri kontrol altına almak için Montezuma'yı tutsak aldı ve halkı etkilemek için onu kraliyet sarayının çatısına çıkardı. Ancak halk onlara taş atarak tepkisini gösterdi. Atılan taşlardan biri Montezuma'nın ölümüne neden oldu. 1521'de Aztekler teslim olana kadar 4 ay savaş yapıldı.


İnka medeniyeti, Güney Amerika'nın batı kıyısındaki And Dağları bölgesindeki Cuzco şehri civarında, efsanevi kralları ve ilk Sapa Inca olan Manco Capac'ın 11. yüzyılda Cuzco Krallığı'nı kurmasıyla başlamıştır. Manco Capac'ın soyunun egemenliğinde Krallık bölgedeki diğer Andlı topluluklar gibi büyümeye devam etmiş ve 1438 yılında adının birebir çevirideki anlamı yer sallayan olan Pachacutec liderliğindeki İnkalar sınırlarını genişleterek diğer Andlı toplulukları egemenlikleri altına almaya başlamışlardır. Böylece, Pachacutec Amerika kıtasında Kolomb öncesi varolan en büyük imparatorluk olan İnka İmparatorluğu'nu (Tawantinsuyu) kurmuştur.
1532 yılında, iki kardeş Huascar ve Atahualpa arasındaki iç çekişmeler sonrasında, Francisco Pizarro önderliğindeki İspanyol işgalciler İnka bölgesini ele geçirmişlerdir. Bunu takip eden yıllarda İspanyollar tüm And bölgesindeki tek hakim güç konumuna gelmişlerdir. 1542 yılında Peru Valiliği'nin kurulmasına dek isyan eden İnkaları bastırmayı bilen İspanyollar, 1572 yılındaki Vilcabamba'daki son İnkaların direnişinin de yıkılması ile İnka medeniyetini bitirmiş oldular. Tüm bu olanlara rağmen İnkaların bazı kültürel gelenekleri, özellikle Quechuas ve Aymara halkları arasında olmak üzere günümüze kadar gelmiştir.


_KleopatrA_ tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Teamoore
8 Ağustos 2010 16:32       Mesaj #3
Teamoore - avatarı
Ziyaretçi
MAYALAR aslen nerelidir ?
Teamoore
9 Ağustos 2010 19:12       Mesaj #4
Teamoore - avatarı
Ziyaretçi
Mayaların kökeni nedir? Özellikleri ne?
shadowdancer
9 Ağustos 2010 19:24       Mesaj #5
shadowdancer - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Teamoore adlı kullanıcıdan alıntı

Mayaların kökeni nedir? Özellikleri ne?

Guatemala’nın Pasifik kıyısı kökenli olduğu ve en eski Olmek eserinden yaklaşık 600 yıl daha eski olduğunu bilinmektedir.
Misafir
22 Aralık 2010 20:02       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
vücüt şekilleri bizimkine benziyordu neyandertallerinkine mi ?
Mavi Peri
24 Temmuz 2012 15:21       Mesaj #7
Mavi Peri - avatarı
Ziyaretçi
İnkalar

Güney Amerika'da 15. yüzyılda İnka İmparatorluğu'nu kuran yerli halk. "İnka" sözcüğü, yerli halkın dilinde kral ya da imparator anlamına gelir, fakat daha geniş olarak onun halkı anlamına da kullanılırdı. Başlangıçta Merkezî And Dağları'nda yaşayan çok sayıdaki topluluklardan biri olan İnkalar, İ.S. 1206'da Cuzco Vadisi'nde küçük bir krallık kurdular. 1438'e kadar yavaş yavaş genişleyen krallık, bu tarihte inka (imparator) olan Pachacuti döneminden başlayarak çok büyüdü. En güçlü olduğu 1450 yıllarında ise şimdiki Peru ve Ekvador'un büyük kısmı ile Şili, Bolivya ve Arjantin'in birer bölümünü kaplıyordu. 1532'de İspanyol Francisco Pizzaro, yanında yalnızca 177 adamıyla Peru topraklarına girip, hileyle İmparator Atahualpa'yı esir aldı. Atahualpa büyük bir kurtulmalık ödemesine karşın bir bahaneyle idam edildi. Bunun üzerine imparatorluk valileri İspanyollara karşı direnişe geçtiler. Karışıklıklar, başkaldırmalar, zaman zaman kazanılan başarılar 1569'a kadar sürdü. Bu tarihten sonra ülke kesin olarak İspanyolların yönetimine girdi. İnka İmparatorluğu teokratik, monarşik, merkeziyetçi bir devletti. Bununla birlikte imparatorlar halkın refahını sağlamakla da görevliydi. Güneşin soyundan gelme bir tanrı olduğuna inanılan imparatorun yalnızca gelenekler ve iyi niyet ilkesiyle sınırlanmış sonsuz yetkisi vardı. İmparatorluk soydan geçiyordu. Madenler, toprak ve üretilen bütün ürünlerin mülkiyeti devlete aitti. Halk devlete olan vergi yükümlülüğünü çalışarak yerine getirirdi. Bu yolla toprağın işlenmesinden başka, yol ve binalar inşa edilir, askerlik hizmetleri görülürdü. Mal değişimi takas yoluyla olurdu. İnkalar para kullanmadılar. Geniş bir soylular ve papazlar sınıfı vardı. Zanaatkârlar devlet tarafından korunurdu. İdarî yönden imparatorluğun en küçük birimi "ayllu" idi. Bu, 10 ailenin birleşmesinden oluşmuş ve başında bir başkan bulunan köy birliğiydi. 40.000 ayllu'nun birleşmesinden bir eyalet meydana gelir, başında imparator tarafından atanmış bir vali bulunurdu. İmparator, düzeni ve birliği korumak için halk topluluklarının (özellikle sorun çıkaranların) yerlerini değiştirip yeniden iskân edebilirdi. Bu yeniden iskân, aynı zamanda imparatorluk toprakları üzerinde nüfus yoğunluğunu dengeli bir şekilde dağıtmak için de kullanılırdı. İnka İmparatorluğu'nun ekonomik temeli tarımdı. Tarım çok gelişmişti. Yaygın bir sulama sistemi vardı. Yamaçlar büyük bir ustalıkla ve arazinin maksimum kullanımını sağlayacak biçimde teraslanmıştı. Başlıca ürünler patates, tatlı patates, mısır, pirinç ve sebzelerdi. Lamalar yalnızca yük taşımakta kullanılır, topraklar insan gücüyle sürülürdü. İnkaların en sevilen, en önemli tanrısı güneşti. Dinsel törenler günlerce sürerdi. Gelenekleri arasında hayvan kurban etme vardı, fakat kesinlikle insan kurban etmezlerdi. Dünyanın geri kalan kısmından tecrit edilmiş olarak gelişen İnka uygarlığı, bu tecritin sonuçlarını taşır. Sanat ve mühendislikte çok ileri gitmişlerdi. Çok büyük binalar yaptılar. Fakat duvarları ördükleri dev boyutlu taşları, herhangi bir maddeyle birbirine bağlamaksızın üst üste yığdılar (bununla birlikte kimi örnekler bütün doğal afetler ve istilâlara karşın günümüze kadar ayakta kalabilmiştir). Sarp And Dağları üzerinde, ülkenin her yanını birbirine bağlayan yaygın bir yol şebekesi kurdular. Bu yollar üzerinde açıklığı 60 m.ye varan asma köprüler yaptılar. Ama ne ulaşımda ne de başka hizmetlerde tekerleğin gücünden yararlanamadılar, çünkü tekerleği bilmiyorlardı. İnkaların zengin bir sözlü edebiyatları vardı, ama yazıları yoktu. Yazılı bir edebiyatları da olmadı. Yalnızca üzerine düğümler atılmış ve kimi zaman değişik renklerde olabilen bir ip dizisini kullanarak sayısal kayıtlar tuttular. Dokumacılıkta ve kuyumculukta çok ileriydiler. İspanyol istilâcıların yıllar süren yağma, talan ve yıkımları yüzünden bugün İnka sanatından ve mimarlığından, geriye çok az örnek kalmıştır. Mimarî kalıntıların en güzelleri Sacsahuaman Kalesi, Cuzco'dadır. Ayrıca 1911'de de And Dağları üzerinde oldukça dokunulmamış bir şekilde Machu Picchu kentinin kalıntıları bulunmuştur. Bu kent, teraslar hâlinde inşa edilmişti ve granitten yapılmış büyük bir tapınağı vardı.

MsXLabs.org & MORPA Genel Kültür Ansiklopedisi
Misafir
9 Mart 2015 08:33       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
inkalarda turkdur mo 200lu yillarda asyadan goc etmisler apaciler eskimolarda 1200lu yillarda goc etmisler


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç