Arama

Hıfzıssıhha Enstitüsü hakkında bilgi verir misiniz?

Güncelleme: 1 Ocak 2016 Gösterim: 14.644 Cevap: 5
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Mart 2010       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
hıfzıssıhha enstitüsü ile ilgili bilgi arıyorum
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Mart 2012       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
IFSIZIHA ile ilgili bilqi verebilirmisiniz ??????????? acilllllllll
Sponsorlu Bağlantılar
Efulim - avatarı
Efulim
VIP VIP Üye
30 Mart 2012       Mesaj #3
Efulim - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Alıntı

IFSIZIHA ile ilgili bilqi verebilirmisiniz ??????????? acilllllllll

HIFZISSIHHA NEDİR VE GÖREVLERİ
Türkiye'de kurulan ilk hükümet, 2 Mayıs 1920 tarihinde çıkararak onayladığı 3 sayılı kanunla "Sıhhiye ve Muavenet-i İçtimaiye Vekaleti" 'ni, yani bugünkü adıyla, Sağlık Bakanlığıı'nı kurmuş, bu bakanlık, yayımlanan Resmi Gazetenin ilk sayısynda onandıktan sonra görev yapmaya başlamıştır.
İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü, 1936 yılına kadar Hıfzısıhha Dairesi, 1936'dan 1946 yılına kadar ise, Hıfzısıhha İşleri Umum Müdürlüğü’ne bağlı Eczacılık ve Müstahzarlar Şube Müdürlüğü adıyla görev yürütmüştür. 11 Şubat 1946 tarih ve 4862 sayılı yasayla Eczacılık ve Tıbbi Müstahzarlar Genel Müdürlüğü’ne dönüştürülen kurum, 28 Şubat 1982 tarih ve 17619 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan bir kararname” ile bugünkü adını almıştır. Kurumun ilk genel müdürü, eczacı Münir Osman Eren dir.
Hıfzıssıhha'nın sözlük anlamı: ; sağlıklı yaşamak için bedenin ve çevrenin temiz tutulmasıyla ilgili önlemlerin tümü. sağlık bilgisi, hijyen.
Görevi Sağlık Bakanlığı kapsamında çalışan İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü, "Umumi Hıfzıssıhha Kanunu"'na göre; Gıdalar ile ilaçları ve bütün zehirli, etkili ve uyuşturucu maddelerle yalnız hayvanlar için serumlar ve aşılar hariç olmak üzere, her çeşit serum ve aşıları denetlemek görev ve yetkisiyle etkinlik gösterir.
Yapısı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü, üç genel müdür yardımcısına bağlı alt birimlerden oluşmaktadır. Bunlar;
İktisadi Etütler Dare Başkanlığı, Kalite Kontrol Daire Başkanlığı, Farmakoekonomi Daire Başkanlığı, Ruhsatlandırma Daire Başkanlığı, Uyuşturucu ve Psikotrop Maddeler Daire Başkanlığı, Biyo. Ü. Ent. Bes. Ü.T.M. Daire Başkanlığı, Kozmetikler Ruhsatlandırma Daire Başkanlığı, İdari İşler Daire Başkanlığı ve Hukuk Mevzuatı ve AB Uyum Şube Müdürlüğü şeklindedir.

Sen sadece aynasin...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Eylül 2012       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

hifzisihha enstitusu vikipedi ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum

amacı nedir
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
18 Mayıs 2013       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

amacı nedir

amacı insanların hayatını kolaylaştırmak ve onlara yardım etmektir beni anladın mı
Baturalp - avatarı
Baturalp
Ziyaretçi
1 Ocak 2016       Mesaj #6
Baturalp - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı veya Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan halkın sağlığının korunması amacıyla temel laboratuvar hizmetleri yürütmek için kurulmuş ve Ankara’da bulunan bir ulusal referans laboratuvarıdır.[1] Türkiye Halk Sağlığı Kurumu (Hıfzıssıhha) bünyesindeki altı bölümden biridir.[2]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]
Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü 27 Mayıs 1928 tarihinde kurulumuştur. Kurulduğu tarihte geçerli olan 1267 sayılı yasa tasarısı uyarınca Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığına bağlı idi.

Müessese ile ilgili en son yapılan değişiklik ise 1983 yılında olmuştur. 14 Aralık 1983 tarihindeki Resmi Gazete’de yayınlanıp yürürlüğe gire 181 sayılı kanun hükmünde kararname ile kurumun adı Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı olarak değiştirilmiştir. O tarihten beri de Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığına bağlı bir kuruluştur.[1]

Bina[değiştir | kaynağı değiştir]
Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı’nın ikamet ettiği bina Türkiye Cumhuriyeti’nin mimarlık tarihinde oldukça öneme sahiptir. Binanın inşa edildiği dönemde yeterince kalifiye yerli mimar bulunmadığı için Ankara’daki birçok resmi kuruluş binası gibi, bu yapı da yabancı mimarlara yaptırılmıştı.

Theodor Jost tarafından tasarlanmış olan Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü’nün ise Türkiye Cumhuriyet’nin ilk dönemlerindeki sağlık hizmetleri konusunda ilk kaydadeğer girişimlerden birisi olması bağlamında önemlidir. Theodor Jost’un tasarladığı bakteriyoloji-kimyahane yani aşı üretim bölümü ve Robert Oerley’in tasarladığı Hıfzıssıhha Okulu ve merkez binası Rockefeller Vakfı’nın da yardımıyla inşa edilmiştir.[3] Yapının girişinde bulunan demir ızgara ve giriş üzerindeki kadın sporcu rölyefi, 1930’lu yılların modernizm stiline iyi bir örnektir