Arama

Maden mühendisliğinin çalışma alanı nelerdir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 2 Nisan 2013 Gösterim: 10.088 Cevap: 9
fgfgfg - avatarı
fgfgfg
Ziyaretçi
1 Nisan 2010       Mesaj #1
fgfgfg - avatarı
Ziyaretçi
nolour bulun ödev
EN İYİ CEVABI ener verdi
Alıntı
fgfgfg adlı kullanıcıdan alıntı

nolour bulun ödev

Maden Mühendisliği
Sponsorlu Bağlantılar
Maden mühendisleri kömür, elmas, altın ve başka pek çok madenin toprakaltından ya da yerkabuğunun derinliklerinden çıkarılmasıyla uğraşırlar. Yeraltına inen derin maden kuyu­larının açılması ve bu kuyulardan maden
damarına giren galerilerin sürülmesi maden mühendislerinin sorumluluğundadır. Maden işçilerini madene indirip çıkarmak, cevheri galerilerden kuyuya taşımak, oradan da yuka­rı çekmek için taşıma ve kaldırma makineleri, yeraltında her zaman bulunan suyu denetim altında tutmak için pompalar ve madene sürekli temiz hava gönderebilmek için de vantilatörler kullanılır.
Önceleri maden mühendisliğinin bir alt dalı olarak gelişen jeoloji ve petrol mühendisliği bugün bağımsız mühendislik dalları haline gelmiştir. Jeoloji mühendisleri, jeoloji bilgisi­ni yeraltı enerji kaynaklarından yararlanılma­sı çalışmalarına uygularlar. Petrol mühendisleri ise ham petrol yatakları­nın araştırılması, sondaj ve çıkarma kuyuları­nın açılması ve üretim işlemlerinin verimli biçimde sürdürülmesi çalışmalarını yöne­tirler.

ener - avatarı
ener
Ziyaretçi
1 Nisan 2010       Mesaj #2
ener - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Alıntı

nolour bulun ödev

Maden Mühendisliği
Sponsorlu Bağlantılar
Maden mühendisleri kömür, elmas, altın ve başka pek çok madenin toprakaltından ya da yerkabuğunun derinliklerinden çıkarılmasıyla uğraşırlar. Yeraltına inen derin maden kuyu­larının açılması ve bu kuyulardan maden
damarına giren galerilerin sürülmesi maden mühendislerinin sorumluluğundadır. Maden işçilerini madene indirip çıkarmak, cevheri galerilerden kuyuya taşımak, oradan da yuka­rı çekmek için taşıma ve kaldırma makineleri, yeraltında her zaman bulunan suyu denetim altında tutmak için pompalar ve madene sürekli temiz hava gönderebilmek için de vantilatörler kullanılır.
Önceleri maden mühendisliğinin bir alt dalı olarak gelişen jeoloji ve petrol mühendisliği bugün bağımsız mühendislik dalları haline gelmiştir. Jeoloji mühendisleri, jeoloji bilgisi­ni yeraltı enerji kaynaklarından yararlanılma­sı çalışmalarına uygularlar. Petrol mühendisleri ise ham petrol yatakları­nın araştırılması, sondaj ve çıkarma kuyuları­nın açılması ve üretim işlemlerinin verimli biçimde sürdürülmesi çalışmalarını yöne­tirler.

_KleopatrA_ - avatarı
_KleopatrA_
Ziyaretçi
1 Nisan 2010       Mesaj #3
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

nolour bulun ödev

Maden Mühendisi

MADEN MÜHENDİSİ

TANIM Yeraltında ve yer üstünde bulunan her tür enerji, maden ve doğal gaz yatağının ekonomik bir biçimde işletilmeye elverişli olup olmadığına karar veren, madenlerin işletilmesi için gerekli tesisleri tasarlayan, yapımını gerçekleştiren ve işleten kişidir.

GÖREVLER - Maden sahalarını saptamak için, jeolojik, topoğrafik ve çevresel etkileri değerlendirir, olası maden sahalarından örnekler aldırır, maden yataklarının yerini, rezerv miktarını ve özelliklerini saptar, - Madenlerin çıkartılması için, maden kuyusu, su ve elektrik kaynakları gibi yer üstü tesis ve araçları planlar, maliyetini hesaplar, - Üretim yöntemlerine göre kullanılacak makine ve teçhizatın tipini belirler, - Yeraltında ve yerüstünde çalışmalar yürüten maden ve taş ocağı işletmelerine gözetmenlik yapar, - Maden ve taş ocaklarında minerallerin tabi tutulduğu yıkama, kırma ve ayırma gibi işlemleri planlar ve çalışmalarını gözetir.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER Pusula, harita, dedektör, çekiç, topoğrafik ölçüm aletleri, gaz ölçüm cihazları.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER Maden mühendisi olmak isteyenlerin; - Üst düzeyde akademik yeteneğe, - Sayılarla akıl yürütebilme gücüne sahip, - Kimya, matematik, fizik, jeoloji konularına ilgili ve bu alanda başarılı, - Başkaları ile iyi iletişim kurabilen, başkalarını yönetebilen, - Sorumlu, sabırlı ve titiz kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI Maden mühendisi, büro, şantiye, açık arazi ve yeraltı gibi, o anda üzerinde çalıştığı projeye bağlı olarak çok çeşitli yerlerde çalışabilir. Maden mühendisleri, jeologlar,jeofizik mühendisleri, maden teknikerleri ve işçilerle iletişim halindedirler.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI Meslek elemanları, maden arama ve çıkarma işlerini yapan yerli ve yabancı özel şirketlerde, çimento fabrikalarında iş bulabildikleri gibi, Türkiye Kömür İşletmeleri, Maden Tetkik Arama Enstitüsü, Karayolları, Türkiye Demir-Çelik İşletmeleri, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü gibi kuruluşlarda da çalışabilirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER Mesleğin eğitimi, liseden sonra Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ile girilebilen üniversitelerin mühendislik-mimarlık fakültelerinin "Maden Mühendisliği" bölümlerinde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI Bu bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavında yeterli “Sayısal (SAY)” puanla almak gerekmektedir. EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince; Fizik, Kimya, Matematik, Ekonomi, Teknik Resim, Statik, Maden Topoğrafyası, Malzeme, Mukavemet, Maden İşletme, Mineroloji, Cevher Hazırlama, İstatistik, Bilgisayar Programlama, Maden Yatakları, Sondaj Tekniği, Jeoloji, Metalurji, Elektroteknik, Madenlerin Değerlendirilmesi, Endüstriyel Hammaddeler, Kaya Mekaniği, Maden Makineleri, Tesis Yönetimi ve İşletmesi, Kazı Makineleri ve Mekanizasyon gibi dersler verilir.

MESLEKTE İLERLEME Maden mühendisleri, lisans üstü çalışma yapabilirler, araştırma görevlisi olarak üniversitede görev alanlar, yardımcı doçent, doçent ve profesör olabilirler. Kömür, metal, petrol, doğal gaz, sıvı ve yarı sıvı halindeki mineralleri yeryüzüne çıkarma konusunda uzmanlaşabilirler. Çalıştıkları kurum ve kuruluşların yönetim kademelerinde yer alabilirler.

BENZER MESLEKLER: Jeoloji mühendisliği, petrol ve doğal gaz mühendisliği, metalurji mühendisliği, maden teknikerliği.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU - Öğrenciler, eğitimleri süresince çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından sağlanan kredi ve burslardan yararlanabilirler. - Kamu kesiminde görev alan maden mühendisleri, Devlet Memurları Yasası hükümlerine göre maaş ve yan ödeme almaktadırlar. Ayrıca, teknik hizmet sınıfına ödenen zam ve tazminatlardan yararlanırlar. Ortalama ücret asgari ücretin 3-5 katı arasında değişmektedir. Özel işyerlerinde kazanç, işverenle karşılıklı görüşme ile belirlenmektedir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER - İlgili Eğitim Kurumları, - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Nisan 2011       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Msn Madmaden muhendisleri ne ile uğraşır ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum Msn Mad
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Nisan 2011       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Maden mühendisleri nelerle uğraşırlar? Lütfen soruma bugün cevap gelsin!!!!!!!!!!!
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Mayıs 2011       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya ödevim var arıyorum ama bulamıyorum,lütfen en yakın zamanda şu sorunun cevabını yazın ya sıkıldım artık...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Mayıs 2011       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Adı üstünde maden mühendisi, madenle uğraşır tabi ki !
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
6 Mayıs 2011       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
maden mühendisleri nelerle uğraşırlar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Temmuz 2011       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
jeoloji mühendisliği çok daha iyidir
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Nisan 2013       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
toprağın altında nerelerde maden yataklarının olduğunu ve ne kadar olduğunu araştırır.Bulunanan cevherin üretimi için gerekli ön hazırlık çalışmalarında ve üretim çalışmalarında görev alır