Arama

Natüralist öykü nedir, özellikleri nelerdir, nasıl yazılır?

Güncelleme: 4 Nisan 2011 Gösterim: 6.187 Cevap: 2
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Nisan 2010       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Öncelikle herkese merhaba, yarın dil ve anlatım sınavım var ve öğretmenimiz natüralist bir öykünün başını ya da bir konu vererek, natüralizme uygun bir öykü yazmamızı isteyecek. Sizden ricam natüralist öykünün nasıl olduğunu, özelliklerini ve yazarken nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında yardımcı olmanız, ş,mdiden teşekkürler...
Sponsorlu Bağlantılar
Efulim - avatarı
Efulim
VIP VIP Üye
2 Nisan 2010       Mesaj #2
Efulim - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Öncelikle herkese merhaba, yarın dil ve anlatım sınavım var ve öğretmenimiz natüralist bir öykünün başını ya da bir konu vererek, natüralizme uygun bir öykü yazmamızı isteyecek. Sizden ricam natüralist öykünün nasıl olduğunu, özelliklerini ve yazarken nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında yardımcı olmanız, ş,mdiden teşekkürler...

Öncelikle Natüralizm 'in ne olduğunu bilmekte fayda var >>
natüralizm: doğalcılık:
Sponsorlu Bağlantılar
19. yüzyıl sonu ve 20. yüzyıl başında etkili olmuştur. doğa bilimlerinin, özellikle de darwinci doğa anlayışının ilke ve yöntemlerinin edebiyata uyarlanmasıyla gelişmiştir. edebiyatta Gerçekçilik geleneğini daha da ileri götüren doğalcılar, gerçekleri ahlaksal yargılardan, seçici bir bakıştan uzak bir tutum ve tam bir bağlılıkla anlatmayı amaçlar. doğalcılık, bilimsel belirlenimciliği benimsemesiyle gerçekçilikten ayrılır. doğalcı yazarlar, insanı ahlaksal ve akılsal nitelikleriyle değil, rastlantısal ve fizyolojik özellileriyle ele alır. doğalcı yaklaşıma göre, çevrenin ve kalıtımın ürünü olan bireyler, dıştan gelen toplumsal ve ekonomik baskılar altında ezilir, içten gelen güçlü içgüdüsel dürtülerle davranırlar. yazgılarını belirleyebilme gücünden yoksun oldukları için yaptıklarından sorumlu değillerdir.
doğalcılığın kuramsal temelini hippolyte taine’in historei de la litterature anglaise (ingiliz edebiyatı tarihi) adlı eseri oluşturur. ilk doğalcı roman goncourt kardeşler’in bir hizmetçi kızın yaşamını konu alan germinie lacarteux adlı yapıtıdır. ama emile zola’nın le roman experimental (deneysel roman ) adlı eseri akımın edebi bildirgesi sayılır. zola’nın yanısıra guy de maupassant, j. k. huysmans, leon hennique, henry ceard, paul alexis, alphonse daudet doğalcı eserler veren yazarlard
ır.

Öykü nasıl yazılır bu konu hakkında bilgi edindikten sonra rahatlıkla bir öykü yazabilirsiniz.

adszuo

Sen sadece aynasin...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Nisan 2011       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
girriş -gelişme-sonuç varmı öyküde