Arama

Tiyatroculuk hakkında bilgi verir misiniz?

Güncelleme: 24 Eylül 2011 Gösterim: 3.340 Cevap: 4
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Nisan 2010       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
tiyatroculuk hakkında kısa bilgi istiyorum bu siteye güveniyorum inşallah çabuk bulunur
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Nisan 2010       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
on günlerde heryerde tiyatrolar konuşuluyor, duyuyorum.. Kimi a tiyatrosunu konuşuyor, kimi b tiyatrosunu..

Sponsorlu Bağlantılar
Biri başlıyor anlatmaya; biz çok iyi yapılandık, süper kadromuz var, bu sene çok iyi işler başarıcaz vs..

Diğeri lafını kesiyor; en iyi oyunları bu sene biz çıkarıcaz, bütün festivallere katılıcaz hatta tüm ödülleri biz alıcaz..

Peki soruyorum bu durumdan halkın ne çıkarı olucak?

Sizi izlemeye gelen halk, sizden ne öğrenicek? Yani onlara ne vereceksiniz?
Bir futbol maçı edasıyla birbirinizle yarış yapıcağınıza, el ele, kol kola, sırt sırta verip hepberaber ne yapacağınıza karar verseniz daha iyi olmaz mı?
Ya da tek tek şöyle düşünelim..
En iyi oyuncu benim tavırlarına girmek size ne kazandırır?
Peki en iyi yönetmen olduğunuzu düşünmek??
Yahut da en iyi tiyatronun sizin tiyatronuz olduğu iddasında bulunmak???
Bu düşüncelere sahip olmak için ne yapıyosunuz ki?
Bikaç klasik oyunu ezberleyip oynamak, sahnelerde şov yapmak, eğlenmeye gelenlerin alkışlarıyla avunmak..
Bu gerçek bi tiyatrocunun espirisi bile olamaz..

Zaten cahil olan halkımızı kandırmak tiyatrocuya yakışan bi davranış değildir. Tiyatrocunun görevi halkı bilinçlendirmek, onları aydınlığa götürecek yolu göstermektir.. Tiyatrocu sanatın en zor ve aynı zamanda da en kutsal bölümünü ifa edendir.. İnsanlara örnek olan kişilerdir tiyatrocular. Bu yüzden kendilerine çok dikkat etmelidirler..

Bazı şovmenler ise, tiyatroyu kullanarak popüler olma derdine düşmüşlerdir.. Bu en tehlikelisidir işte!
Popüler olma uğruna tiyatroyu asimile etmekte ve yozlaştırmaktadırlar. Toplumda bazı düşünceleri yanlış yapılandırmaktadırlar.
Mesela para kazanamıyosan ya da tv'de oynayamıyosan tiyatro yapma deniyor halk arasında..
İşte bu düşünceyi yıkmak için uğraşmalıyız. Çünkü tiyatronun ve tiyatrocunun amaçlarını ve derdini daha önce açıklamıştım..

Türkiye Tiyatrolar Birliği çatısı altında toplanan tiyatrolar, toplumcu sanatı benimsemelerinin temel sebebi de bu yozlaşmayı ortadan kaldırmak ve gerçekçi tiyatronun asimilasyonunu engellemektir..

Burdan rica ediyorum; tiyatrolar arası dayanışmaları kuralım, gerçekçi ve toplumcu sanat yapalım, sanatın özünü koruyalım.. Halkla bütünleşmeyen hiç bi sanatın sanat değeri olmadığı gerçeğini kabul edelim.. Yaşasın Tiyatro Yaşasın Sanat!
_KleopatrA_ - avatarı
_KleopatrA_
Ziyaretçi
12 Nisan 2010       Mesaj #3
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

tiyatroculuk hakkında kısa bilgi istiyorum bu siteye güveniyorum inşallah çabuk bulunur

Tiyatroculuk 1: tiyatro sanatçılığı 2: tiyatro işletme işi.
LeqoLas - avatarı
LeqoLas
Ziyaretçi
12 Nisan 2010       Mesaj #4
LeqoLas - avatarı
Ziyaretçi
Tiyatroculuk:Tiyatro sanatçılığı

Tiyatro;

Dram, komedi, vodvil vb. edebiyat türlerinin oynandığı yer.

Bu türleri, izleyiciler önünde sahnede oynayan grup.
Oyun yazma sanatı.
Sahnelenmek için yazılmış oyunların tümü.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Eylül 2011       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
tiyatroculuk: oyuncular yapar işte ne bileyim aaaa of şeker yaa