Arama

Ortalama maliyet yöntemi hakkında bilgi verebilir misiniz?

Güncelleme: 10 Kasım 2014 Gösterim: 12.405 Cevap: 3
sahra## - avatarı
sahra##
Ziyaretçi
21 Nisan 2010       Mesaj #1
sahra## - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaşlar dönem için yardımcı olurmusunuz.Konu ortalama maliyet Yöntemi.Araştırıyorum kısa bir yazı çıkıyo.en az 5 sayfa olması gerekiyo...lütfen yardım edin arkadaşlar acil..dersten kalma ihtimalim var nolur.
Sponsorlu Bağlantılar
fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
21 Nisan 2010       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
sahra## adlı kullanıcıdan alıntı

Arkadaşlar dönem için yardımcı olurmusunuz.Konu ortalama maliyet Yöntemi.Araştırıyorum kısa bir yazı çıkıyo.en az 5 sayfa olması gerekiyo...lütfen yardım edin arkadaşlar acil..dersten kalma ihtimalim var nolur.

Ortalama Maliyet Yöntemi

Sponsorlu Bağlantılar
Bu yöntem kendi içinde "Tartılı ortalama ve hareketli ortalama yöntemi " olarak ikiye ayrılmaktadır.

Tartılı ortalama yöntemi; değişik tarihlerde farklı fiyatlarla yapılan tüm ticari mal alışlarının toplam maliyetlerinin, toplam ticari mal miktarına bölünerek bulunan bir ortalamayla satılan ticari malların maliyetlerinin hesaplandığı bir yöntemdir.

Hareketli Ortalama Yöntemi; bu yöntemde ortalama maliyet her ticari mal alışında tekrar hesaplanır. Her ticari mal alışında alınan malın miktarı mevcut ticari malın miktarına, maliyeti de mevcut malın maliyetine eklenerek; toplam maliyet, toplam miktara bölünerek ortalama maliyet hesaplanır.

Bu yöntemler; fiyatlar genel seviyesindeki değişikliklerin maliyetlere ağırlıklı veya hareketli oluşuna göre yansıtılmasını sağlar. Sonuç olarak, ortalama maliyet yöntemleri de fiyatlar genel seviyesindeki artışları gerçek anlamda yansıtmaya yetmemektedir. Çünkü bu yöntemler kullanılırken dikkate alınan maliyet bilgileri kaydedildikleri tarihteki değerleri ifade ettiklerinden bilançonun düzenlenmesi tarihindeki cari para değerlerini ifade etmemektedir. Ancak bununla birlikte hareketli ortalama yöntemi daha gerçekçi bir maliyet hesaplamasına olanak verir.

ORTALAMA MALİYET


Sık partiler halinde ve değişik fiyatlarla satın alınan stoklarda ortalama maliyet yöntemi kullanılır. Ortalama maliyet yöntemlerinden en çok kullanılanları “Ağırlıklı Aritmetik Ortalama Maliyet Yöntemi”, “Hareketli Aritmetik Ortalama Maliyet Yöntemi” ve “Basit Aritmetik Ortalama Maliyet Yöntemi” dir.

AĞIRLIKLI ARİTMETİK ORTALAMA MALİYET YÖNTEMİ
Bu yönteme göre ortalama birim maliyet; değerleme ya da maliyet hesaplama döneminde kullanıma ya da satışa hazır stok tutarları toplamı, aynı dönemdeki birim tutarları toplamına bölünmesiyle hesaplanır.

Hesaplama aşağıdaki şekilde formüle edilir.Stok Tutarları Toplamı Ortalama Birim Maliyet = Birim Tutarları Toplamı

STOK DEĞERLEME YÖNTEMLERİ

HAREKETLİ (TARTILI) ARİTMETİK

ORTALAMA MALİYET YÖNTEMİ


Bu yönteme göre ortalama birim maliyet; değerleme ya da maliyet hesaplama döneminde alınan bir önceki parti tutarı ile en son partiye ait alış tutarları toplamı , bir önceki partiye ait stok miktarı ile en son satın alınan partiye ait stok miktarının toplamlarına bölünerek hesaplanır.


Hesaplama aşağıdaki şekilde formüle edilir.Bir Önceki Parti Tutarı + En Son Parti Alış Tutarı Ortalama Birim

Maliyet = Bir Önceki Parti Birim Tutarı + En Son Parti BirimTutarı

STOK DEĞERLEME YÖNTEMLERİ

BASİT ARİTMETİK ORTALAMA MALİYET YÖNTEMİBu yönteme göre ortalama birim maliyet; değerleme ya da maliyet hesaplama dönemi sonunda hesap dönemindeki her bir partinin birim fiyatlarının toplamı , hesap dönemine ait parti sayısına bölünerek hesaplanır.


Hesaplama aşağıdaki şekilde formüle edilir.


Her Partinin Birim Fiyatları

Ortalama Birim Maliyet =

Toplam Parti Sayısı
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
25 Ekim 2010       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ortalama maliyet yöntemi hakkında bilgi istiyorum
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Kasım 2014       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
TARİH STOK İŞLEMİ MİKTAR BR.FİYAT TUTAR

1 OCAK D.BAŞI MEVCUDU =1350 ADET 5TL 6,750 TL
12 OCAK SATIN ALINAN = 2650 ADET 6 TL 15,900 TL
21 OCAK ÜRETİME GÖNDERİLEN = 1800ADET ---- ----------
25 OCAK SATIN ALINAN = 1000 ADET ------ -------------
29 OCAK ÜRETİME GÖNDERİLEN = 300 6,5 TL 1950 TL

ARKADAŞLAR SORUDA TARTILI ORTALAMA STOK DEĞELERME YÖNTEMİNE GÖRE OCAK AYINDA ÜRETİME GÖNDERİLEN YARDIMCI MADDENİN MALİYETİ TOPLAM KAÇ LİRADIR DİYE SORULUYOR YARDIMCI OLABILIRMISINIZ?

Benzer Konular

7 Nisan 2015 / Misafir Soru-Cevap
8 Kasım 2016 / Misafir Cevaplanmış
15 Temmuz 2016 / Misafir Soru-Cevap