Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 18 Ekim 2012  Gösterim: 21.037  Cevap: 4

Gazete nedir, kitle iletişim aracı olarak yararları hakkında bilgi verir misiniz?

Misafir
26 Nisan 2010 19:59       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kitle iletişim aracı olan gazetenin yararları ve ne işe yaradığı
EN İYİ CEVABI Valeria verdi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

kitle iletişim aracı olan gazetenin yararları ve ne işe yaradığı

Aşağıdaki mesajı inceleyiniz ;

Alıntı
ThinkerBeLL adlı kullanıcıdan alıntı

Gazete
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Sponsorlu Bağlantılar

Gazete, haber, bilgi ve reklam içeren, genellikle düşük maliyetli kâğıt kullanılarak basılan ve dağıtımı yapılan bir yayım olup halka güncel olaylara ilişkin bilgi verme amacı gütmektedir . Genel olarak yayınlandığı gibi, özel bir konu üzerinde de yayınlanabilir ve genellikle günlük ya da haftalık olarak yayınlanır
.

Gazetenin Tarihi
Kai Yuan Za Bao gazetesinin modern kopyası

İlk haber toplama ve dağıtma gazetesi Roma Senatosu'nca İÖ 59 yılında 2.000 kopya olarak çıkarılıp imparatorluğun değişik köşelerine dağıtılan Acta Diurna'dır. Fethedilen topraklar, siyasi gelişmeler, toplumsal olaylar, gladyatör dövüşlerinin sonuçlarını içeren Acta Duirna'yı Okuma bilen Roma vatandaşları yüksek sesle okuyarak okuma bilmeyenlere duyururdu. Çin'de Tang hanedanı döneminde dağıtılmaya başlayan Kai Yuan Za Bao adlı saray genelgesi de mandarinlerin başarıları konusunda haberlere yer verdigi için bu yönüyle bir gazete sayılabilir. 15. yüzyılda matbaanın keşfi gazete ve dergilerin hızla gelişmesine yol açmıştır. 16. yüzyılda Avrupa'da savaşlara tanıklık etmiş kimselerin birinci elden aktardığı birkaç sayfalık savaş haberleri yayımlandıktan sonra süreli yayımlanan ilk gazeteler ise 17. yüzyılın başlarında Almanya'nın bazı kentlerinde ve Belçika'nın Anvers şehrinde basılmıştır. Johann Carolus’un 1605 yılında yayınladığı !aller Fürnemmen und gedenckwürdigen Historie' adlı gazetesi kâğıt üzerine basılan ilk gazete kabul edilmektedir. İlk İngilizce gazete 1622 yılında İngiltere'de yayımlanan 'Nathaniel Butter'; ilk Türkçe gazete ise 1828'de Kahire'de yayınlanmaya başlayan 'Vekdyi-i Misriye'dir. Sanayi devrimi ile gelişmiş matbaa makinelerinin icat edilmesi gazetelerin tiraj ve maliyetlerini olumlu ölçüde etkileyerek gazete okuma alışkanlığının yaygınlaşmasına neden olmuştur. Londra'da yayımlanan The Times gazetesi, 1814 yılında yeni matbaa aletlerini edinince dakika da 1.100 baskı yapabilecek kapasiteye ulaşmıştır
.

Gazete Tipleri
Gazeteler yayım saati, yayım süresi, konuları ve dağıtıldıkları bölgelere göre gruplandırılabilirler:
 • Yayımlandığı saate göre sabah gazetesi, akşam gazetesi, yayımlanma sıklığına gore günlük gazete, haftalık gazete gibi bölümlere ayrılabilir.
 • Hitap ettiği kitle ve göre dağıtımının yapıldığı alana göre yerel, ulusal ya da uluslararası gazete olarak sınıflandırılır.
 • Genel olaylarla ilgili haber ve bilgi veren genel içerikli gazetelerin yanı sıra yalnızca belirli konuları işleyen veya kesimleri ilgilendiren gazeteler de vardır (Spor, din, magazin, ekonomi).
Basım
Muhabirlerin ilettigi ve terminaller aracılığı ile dogrudan gazetenin ana bilgisayarına giren haberler, burada sayısal kodlar biçiminde depolanır. Gazetede yer alacak yazılar insan eli değmeksizin, bilgisayardan fotodizgi (elektrodizgi) makinelerine aktarılarak filme çekilebilir. Günümüzde bu filmden baskı kalıbı hazırlanması da otomatik makinelerde yapılabilmektedir. Elektronik tarama ile renkli fotoğraf ve resimlerin renk ayrımını yapabilen laserin ortaya çıkmasıyla maliyetler düşmüş ve gazeteler sayfalarında daha fazla renk kullanma olanağına kavuşmuştur. Teknolojinin sağladığı olanaklar yurt çapında yayımlanan gazetelerin dağıtımında da yardımcı oldu. Baskı için hazırlanmış sayfaların tıpkı basımları, faksimile kullanilarak uydu ya da yer hatları aracılıgıyla ülkenin çeşitli yerlerine gönderilebilmekte ve gazeteden aynı anda birden çok yerde basılması saglanabilmektedir. Bu büyük teknolojik degişimler gazetenin hazırlanmasından basılmasına kadar geçen birçok aşamada eskiden insanların yaptığı çok sayıda işi ortadan kaldırmıştır.
Yeni yöntemlerde ise basımı yapılacak malzemenin filmleri alınır. Kimyasal bazi işlemlerden geçirilen bu filmlerden baskı kalıpları hazırlanır.
Birçok gazete saatte on binlerce gazete basabilen rotatif baskı makineleri ile basılır. Baskıda kullanılan kalıpları hazırlamanın başlıca iki yöntemi vardır. Artık terk edilmeye başlanan eski yöntemde, kalıplar linotip makinelerinde, harflerin kurşun alaşımından dökülerek satırlar biçiminde dizilmesiyle hazırlanır.


Gazete Formatları
 • Büyük boy: 578 mm x 380 mm: Özel konuları işleyen genellikle entellektüellere hitap eden gazete formatıdır
 • Tabloid: 380 mm x 300 mm: The Sun, The National Enquirer, The National Ledger, The Star Magazine, New York Post, The Globe gazeteleri gibi sansasyonel haberlere yer veren halka hitap eden gazetelerdir.
 • Berliner veya Midi: 470 mm x 315 mm: Avrupa gazeteleri genellikle bu boydadır. Örneğin Fransız Le Monde, İtalyan La Stampa. İnternet ve TV medyası karşısında sürekli kan kaybeden reklam gelirleri artıp baskı maliyetleri artan pek çok büyük boy gazetede midi formata dönmektedir. 12 Eylül 2005 tarihinde ünlü İngiliz gazetesi The Guardian midi formata dönmüştür. Belçika'da De Standaard ve İsviçre'den Fluck gibi ciddi içeriğe sahip gazetelerin tiraj kayıplarını ve maliyet sorununu çözmek amacıyla tabloid formata geçerek başarılı olmaları Türkiye'de de tartışılmış hatta Radikal gazetesinin tabloid olarak yayımlanması gündeme gelmiştir.
 • Kompakt: Gazete endüstrisinde kullanılan broadsheet kalitesindeki baskının, tabloid formata basılmasıyla ortaya çıkan gazete formatıdır. The Times gazetesi bu formatta basılmaktadır.

Dergi ve Gazete Okumak


Okumak denince aklımıza kitap gelir. Fakat dergi ve gazeteler de kitap kadar önemlidir. İnsan farkılaşmak ve yeni ürünler vermek istiyorsa birikimin yanında güncel olayları da takip etelidir. Bu çok önemlidir. Yaptığı işin yeniliklerini öğrenmek, inceliklerini kavramak kişiye yeni ufuklar açacaktır. Çalışma isteği artacaktır.Valeria tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
20 Eylül 2011 16:37       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
çok kolay bir soru benim için zor soru olsun lütfen
Misafir
18 Ekim 2012 13:54       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
gazete haber bilgi ve reklam içeren bir kitle aracımızdır.genel olarak günümüz cağında haberleşmek için
bilgisayar ve televizyon kullanılıyor.gazete de eski çağlardan şimdiki zamana kadar gelmiştir.
yaşlı kişilerde görüldüğü üzere gazete insanlara yalan haber yapmayıp doğru olanı yayınlayan bir kitle iletişim aracımızdır.insanlara ilk olarak okuma dendiğinde kitap , dergi , gazete gelir.nasıl kitap bizim için değeri biçilemeyen bir bilgi kutusuysa kitle iletişim aracının en önemli aracıda gazetedir.
Son düzenleyen NeutralizeR; 16 Ağustos 2016 02:43
XMoodyX
18 Ekim 2012 14:01       Mesaj #5
XMoodyX - avatarı
Ziyaretçi
Gazete ;
 • Kitle iletişim aracı olarak kullanılır ,
 • Eski çağlardan beridir kitle iletişim aracı olarak kullanılır ,
 • Güncel Haberler,
 • Ekonomi ,
 • Spor,
 • Magazin ,
 • İş İlanları ,
 • Emlak ilanlarından haberdar olmamızı sağlar.
Son düzenleyen NeutralizeR; 11 Ağustos 2016 20:31


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç