Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 2 Aralık 2014  Gösterim: 61.911  Cevap: 73

Milli kültürü yaygınlaştırmak için bize düşen görevler nelerdir?

Misafir
10 Mayıs 2010 19:29       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bulamadım yaaa Uff!!
EN İYİ CEVABI SaKLI verdi
Ulusal kültür çevresi dünya kültürünün bir parçasıdır. Dünya kültüründe yer alması için projeler hazırlanıp hayata geçirilmelidir. Halk kültürü tanıtım hedeflerine ulaşmak için yeterli ve etkili devlet desteğine gereksinim vardır. Devlet halk kültürü tanıtım ve gelecek kuşaklara aktarma projelerini desteklemelidir. Kültür hizmetleri kurumsallaşmalı ve bunlar arasında koordinasyon sağlanmalıdır. Halk kültürünün gelecek kuşaklara aktarılması kurumların yapacakları yurt dışı ve yurt içi etkinliklerle sağlanır. Milli kültür politikası evrensel halk kültürü değerlerinden de yararlanmaya açık olmalıdır. Kaybolmaya yüz tutmuş halk kültürü değerlerinin listesi çıkarılıp, inceleme ve araştırmada öncelikli olarak değerlendirilmelidir.

Kültürün kendi iç dinamikleri içindeki değişim süreçlerinde, küresel kültüre ulusaldan katkı sağlama aşamalarında kültürün her unsurunun geleceğe "yaşatılarak" aktarılmasının mümkün ve gerekli olmadığı görülmüştür. Günümüz halkbilimi anlayışının ham malzemelerin toplanarak ileride değerlendirilmesi gibi bir lüksü yoktur. Bilgi üretilmeli, bulgular topluma sunulmalıdır (Oğuz, 2001:5-8).
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgi teknolojisi Türkoloji alanında kullanılarak "Türk Dünyası Metin Bankası" oluşturulmalıdır. Bu konudaki yazılım programları desteklenmelidir. Programlama alanında çalışanlarla Türkologların ortak çalışmaları gerekir.

Halk kültürü, basamaklarına göre eğitim programlarına alınmalıdır. Eğitim kurumları ve halk için halk kültürünü tanıtan paket programlar yapılmalıdır. Halk kültürünün yayılması için kitle iletişim araçlarından yararlanılmalıdır. Hedef kitlenin uykuda olduğu geç veya çok erken saatlerde yapılan yayınlar göstermelik olup hedef kitleye ulaşmaktan uzaktır. Medyada halk kültürüyle ilgili uzmanlar kurulundan geçmiş programların yayınlanması zorunluluğu getirilmelidir. Bütün Türkiye halk kültürü ürünlerinin araştırmalarının toplandığı herkesin kullanımına açık bir merkez kurulmalıdır. Halk kültürünün bilimsel derlemesi ve araştırılması için eğitim çalışmalarına hız verilmelidir. Halk kültürü arşivleri kurulmalıdır. Arşivleme metotları standartlaşmalıdır. Dünya halk kültürü listesine girmek için halk kültürü envanteri çalışmalarına hız verilmelidir. Yurt içinde ve yurt dışında bölgenin tarih ve kültürüyle ilgili yapılan çalışmalar belirlenmelidir. Bunlar her şehirde kurulacak tarih ve kültür araştırmaları merkezlerinde toplanmalıdır. Ayrıca bölge ile ilgili araştırmalar arşivlenip araştırmacılara açılmalıdır. Bu çalışmaların yapılması aşamasında ilgili kurum ve kuruluşlardan yardım alınmalıdır.
Halk kültürü malzemesinin korunmasından analitik çalışma aşamasına gelinceye kadar halk kültürü ürünlerinin derlenmesi, dokümantasyonu, korunması bilimsel yöntemlerle yapılmalıdır. Disiplinler arası çalışmalar yapılarak halk kültürü araştırmaları yöntemlerine katkıda bulunulmalıdır.
İnsan ve bilgi kaynaklarını bir araya getiren uluslar arası toplantılar yapılarak kültür alışverişi yapılmalıdır. Halk kültürü toplantılarında ne bulduysan getir anlayışının yerine hedef konu seçilerek belirli konuların tartışılması sonuç bildirgesiyle kamuoyuna duyurulması ve bildirilerin basılması sağlanmalıdır

Türk halk kültürü yurt içi ve dışı yeni bakışla müzik, çalgılar, oyun müzikleri, sergiler, tanıtımlar - internet, internet sitesi, TV , sinema, tiyatro yoluyla tanıtılmadır. Yıllardır sözü edilen ve hala hayata geçirilemeyen folklor açık hava müzeleri, köy müzeleri kurulmalıdır.


SaKLI tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
6 Kasım 2010 08:45       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Halk kültürü, basamaklarına göre eğitim programlarına alınmalıdır. Eğitim kurumları ve halk için halk kültürünü tanıtan paket programlar yapılmalıdır. Halk kültürünün yayılması için kitle iletişim araçlarından yararlanılmalıdır. Hedef kitlenin uykuda olduğu geç veya çok erken saatlerde yapılan yayınlar göstermelik olup hedef kitleye ulaşmaktan uzaktır. Medyada halk kültürüyle ilgili uzmanlar kurulundan geçmiş programların yayınlanması zorunluluğu getirilmelidir. Bütün Türkiye halk kültürü ürünlerinin araştırmalarının toplandığı herkesin kullanımına açık bir merkez kurulmalıdır. Halk kültürünün bilimsel derlemesi ve araştırılması için eğitim çalışmalarına hız verilmelidir. Halk kültürü arşivleri kurulmalıdır.
narin
20 Kasım 2010 13:08       Mesaj #4
narin - avatarı
Ziyaretçi
sorunun cvabını bula bilcekmisinz
Misafir
24 Kasım 2010 11:24       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
daha kısa bir cevap var mı benim bugüne ödevim varda 7. sıunıfta okuyorum Msn Grin
Misafir
24 Kasım 2010 14:30       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bende 7 sınıfım ve bu ödevin sonucunu tam olarak alamadım
Misafir
25 Kasım 2010 14:47       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar bende 7.sınıfa gidiyorum çalışma kitabı sayfa=47'de böyle bir soru vardı onu araştırıyorum fakat ben kısa ve öz bir cvp istiyorum şuanda çok az buldum :halk kültürünü tanıtmak için afişler hazırlanmalı,pankartlar asılmalı,kitle iletişim(televizyon,bilgisayar vb.)araçlardan yararlanılmalı gerekirse tek tek evleri dolaşılıp halk kültürünün önemi anlatılır...
Misafir
25 Kasım 2010 18:04       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Benim istediğim bu=Milli kültürümüzün korunması ve yaygınlaştırılması konusunda bize düşen görevler nelerdir?
Misafir
2 Aralık 2010 19:19       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
evet aslına daha kısa olursa sevinirm cünkü çıktılamıcaz yazıcaz . türkçe hocasını sevmiorum :s .d
Misafir
6 Aralık 2010 19:58       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
milli kültürümüzü yaygınlaştırmak için ne yapmalıyız yaaCevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç