Arama

Kaykay nasıl kullanılır? - Sayfa 2

En İyi Cevap Var Güncelleme: 21 Aralık 2015 Gösterim: 67.200 Cevap: 82
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Haziran 2011       Mesaj #11
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bende yeni bir kaykay aldım ve aldığım an dengede durabiliyorum fakat hareketleri yapamıyorum arkadaş gibi.he unutmadan söyleyeyim kaykay eldiveni nerede bulunur ve temel kaykay ekipmanları nelerdir
Sponsorlu Bağlantılar
Efulim - avatarı
Efulim
VIP VIP Üye
16 Haziran 2011       Mesaj #12
Efulim - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

bende yeni bir kaykay aldım ve aldığım an dengede durabiliyorum fakat hareketleri yapamıyorum arkadaş gibi.he unutmadan söyleyeyim kaykay eldiveni nerede bulunur ve temel kaykay ekipmanları nelerdir

.

Sponsorlu Bağlantılar
Alıntı
The Eniqmatic adlı kullanıcıdan alıntı

Kay kay kullanıcıları sürüşten önce gevşemiş,kırılmış yada çatlamış bölümleri ve lastikleri kontrol etmelidirler.Ciddi arızalar ise bir tamirci tarafından onarılmalıdır.
Koruyucu Kıyafetlerkaykay 1
Kapalı,kaymaya dayanıklı ayakkabı,kask ve özel omuz koruyucu gibi koruyucu kıyafetler kaykaycıları kırık ve çıkıklardan tamamıyla koruyamayabilir fakat kullanımı kaza sayısını indirmesi açısından tavsiye edilir.Koruyuculu ceket ve şortlar da kalça koruyucu,dizlik,dirseklik,bileklik ve özel kay kay eldivenleri gibi mevcuttur.Bütün bu koruyucu kıyafetler düşmenin şiddetini azaltacaktır.Bu aksesuarlar kay kaycının hareketlerini,görüş açısını duymasını engellememelidir.
kaykay 2-Hiçbir zaman caddede kay kay sürmeyin.
-Zor hareketler özenli bir çalışma ve özel dizayn edilmiş alan gerektirir.
-Sadece bir kişi kay kayı kullanmalıdır
-Kaza halinde nasıl düşeceğinizi öğrenmek ciddi yaranlanma riskinizi azaltmaya yardım edecektir.
-Eğer dengenizi kaybediyorsanız kaykayın üzerinde çömelin.Böylecekaykay 4 düşme mesafenizi azaltmış olursunuz.
-Düşerken vücudunuzun et yoğunluğunun fazla olduğu bölgelerin üzerine düşmeye çalışın.
-Düştüğünüzde şiddeti kollarınızla çekmek yerine yuvarlanmayı deneyikaykay 3n.

-Zor olsa bile düşme esnasında vücudunuzu kasmak yerine gevşetmeye çalışın. -Kaykayınızı merdivenlerde veya insanların üzerine basıp düşebileceği yerlerde bırakmayınız.

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Sen sadece aynasin...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Haziran 2011       Mesaj #13
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar benim sormak istediğim şey kaykaya nasıl basılır felan ben işte bunları öğrenmek istiyorum
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
25 Haziran 2011       Mesaj #14
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
abicanlar ben yeni bir kaykay aldım sağa veya sola nasıl dönülür söylermisinz
Efulim - avatarı
Efulim
VIP VIP Üye
26 Haziran 2011       Mesaj #15
Efulim - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

abicanlar ben yeni bir kaykay aldım sağa veya sola nasıl dönülür söylermisinz

Kay kay kullanıcıları sürüşten önce gevşemiş,kırılmış yada çatlamış bölümleri ve lastikleri kontrol etmelidirler.Ciddi arızalar ise bir tamirci tarafından onarılmalıdır.
Koruyucu Kıyafetlerkaykay 1
Kapalı,kaymaya dayanıklı ayakkabı,kask ve özel omuz koruyucu gibi koruyucu kıyafetler kaykaycıları kırık ve çıkıklardan tamamıyla koruyamayabilir fakat kullanımı kaza sayısını indirmesi açısından tavsiye edilir.Koruyuculu ceket ve şortlar da kalça koruyucu,dizlik,dirseklik,bileklik ve özel kay kay eldivenleri gibi mevcuttur.Bütün bu koruyucu kıyafetler düşmenin şiddetini azaltacaktır.Bu aksesuarlar kay kaycının hareketlerini,görüş açısını duymasını engellememelidir.
kaykay 2-Hiçbir zaman caddede kay kay sürmeyin.
-Zor hareketler özenli bir çalışma ve özel dizayn edilmiş alan gerektirir.
-Sadece bir kişi kay kayı kullanmalıdır
-Kaza halinde nasıl düşeceğinizi öğrenmek ciddi yaranlanma riskinizi azaltmaya yardım edecektir.
-Eğer dengenizi kaybediyorsanız kaykayın üzerinde çömelin.Böylecekaykay 4 düşme mesafenizi azaltmış olursunuz.
-Düşerken vücudunuzun et yoğunluğunun fazla olduğu bölgelerin üzerine düşmeye çalışın.
-Düştüğünüzde şiddeti kollarınızla çekmek yerine yuvarlanmayı deneyikaykay 3n.

-Zor olsa bile düşme esnasında vücudunuzu kasmak yerine gevşetmeye çalışın. -Kaykayınızı merdivenlerde veya insanların üzerine basıp düşebileceği yerlerde bırakmayınız.

Kaykay nasıl kullanılır?
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Sen sadece aynasin...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
29 Haziran 2011       Mesaj #16
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kaykay sürebiliyorum fakat hızlı giderken duramıyorum nasıl durucam yardım edermisiniz
DERUNİ - avatarı
DERUNİ
Ziyaretçi
29 Haziran 2011       Mesaj #17
DERUNİ - avatarı
Ziyaretçi
Vikipedi, özgür ansiklopedi

290px Tommy shiffty

Kaykay, 20. yüzyılın ortalarından sonra Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya eyaletinin sahil kentlerinde rüzgârsız günlerde sörf yapamayan gençlerin böyle günlerde vakitlerini geçirmek için önceleri tahta parçalarına tekerlek takarak buldukları bilinen ekstrem spor dalı ve bu amaç için kullanılan spor aleti.[1] Başlangıcından bugüne popülaritesi sürekli artıp azalan spor ilk ortaya çıktığı yer olması itibariyle özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nde olmak üzere onyıllardır dünyanın hemen her köşesinde çok sayıda amatör ve profesyonel sporcu tarafından yapılmaktadır.[2][3]
Kaykay sporu; kaykayı oluşturan parçalar, kendisine özel ayakkabı, kıyafet ve aksesuarların üretimi ve pazarlanması yanı sıra kaykay parkları'nın kurulması ve işletmesi, yerel ve uluslararası yarışma organizasyonları ile çok büyük bir endüstri, ekonomi ve kültür haline gelmiştir

800px Maxslide3 pendulum
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Haziran 2011       Mesaj #18
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kay kay aldım.dengede de durabiliyorum.fakat annem düşmemizden korkuyor.annemin korkmasıda beni endişelendiriyor annem panik atak olduğu için ben sürerken rahat süremiyorum şuan tam öğrenemediğimiz için evin içinde kayıyoruz.size iki soru sormak istiyorum cevabını bana hemen yazarsanız sevinirim.
1)kay kay da düşmeden nasıl dengede durulur?
2)kay kay ı öğrenebileceğimiz yerler var mı?
lütfen cevaplarını bana yazın çünkü ona göre dengede durmak için ve kaykayı öğrenmek için başvurucam
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
7 Ağustos 2011       Mesaj #19
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bugün belki kaykay alacagız sürekli calısmayı oneriyorum ogrendim diyip sokakta sürmeyin hep evde bir yerde calısın mesela bizim bahcede surucem o tür yerler yani...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Ağustos 2011       Mesaj #20
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
[QUOTE=Kral_Aslan;210430]
s1od8

[LEFT]TARİHÇE:
İlk kaykaylar scootera benziyordu. Birkaç çocuk scooterın tekerlek sayısını 4'e çıkarmış ve sokaklarda gezmeye başlamıştı. Alt kısmı kaykaya benzese de dönüşler için bir gidon gerekliydi. 1950 de bu sorun çözüldü. Tekerleği tahtaya tutturan kısım esneyerek dönüşleri sağlayabilecek hale geldi. Artık manevra çok daha rahat yapılabiliyordu. Tabi zevki de o ölçüde arttı. Yine bu dönemlerde, insanlar bazı gençlerin tekerlekli sörf tahtaları ile sokaklarda gezdiklerini görüyorlardı. Bundan etkilenen Bill Richards, 1958'de sidewalk surfboards adıyla tekerlekli sörf tahtaları satmaya başladı. Bu boardlar, bir süre sonra tepelerden iniş ve slalom yarışlarında kullanılan kaykaylara(longboard) dönüştü. İşte kaykayın gerçek çıkış noktası. 1963'te Lerry Stevenson ilk profesyonel kaykayı piyasaya sürdü. İki sene sonra ilk şampiyona yapıldı. Artık kaykay Amerika'da tahtına oturmuş, 50 milyon adet üretilmişti. Her yeni tarz, her yeni sporcu ya da tasarımcı kaykayda değişiklikler yapıyordu. 1960'ların sonunda tepelerden aşağı inen 1 metrelik, ince, düz longboardlar, 70'lerin başlarında kısalıp, genişledi. Artık kaykayların burun ve kuyruklarında kicktail denilen yukarı doğru eğimler vardı. İnsanlar, boş havuzlarda ve kaykay parklarında havada uçuyordu. 1978 yılında Allen 'Ollie' Gelfand bulduğu temel ollie hareketiyle ortadaki ismini aldı.
1979, kaykay sokaklara geri döndü. Artık her köşe başında, ollie yapan birileri vardı. Bu yıllarda kaykay pek çok spora esin kaynağı oldu (BMX, snowboard). 1981'de uluslararası kaykay federasyonu kuruldu (NSA). Bu tarihten sonra belli standartların gelişmesi
kaykayın spor olarak gelişmesinde büyük rol oynadı. Serserilerin sokaklarda sorun olan eğlencesi spor olarak tanındı. Özel kompleksleri açıldı. Tony Hawk 14 yaşında bir ortaokul
öğrencisiyken, ilk evini aldı. Tabi kaykay sayesinde. Günümüzde 50 milyon skater, en büyük extreme spor organizasyonu X-GAMES'i takip ediyor. Ve kaykay gelişiyor. Onunla birlikte yeni bir jenerasyon da...
MALZEME:
Kaykay tahtası yani Deck ya da Board: Bu parça, ince akçaağaç dilimlerinin kalıp içinde preslenmesi ile oluşturulur. Bu katlara, ağacın orijinal ismi olan maple adı verilir. Gereksiz bir bilgi de verelim; Kanada bayrağındaki şekil, bu ağacın yaprağıdır. Üretim aşamasında, kullanıcının tercihleri tahtanın farklılaşmasına yol açar. Örneğin; iniş(Downhill) yarışlarında ince, uzun ve düz deckler kullanılır. Bu kaykaylara "longboard" denir. Rampa veya havuzda ise, baş ve kuyruk kısımları kalkık bir tahta, hareketlerde büyük kolaylık sağlar. Kaykay tahtasının boyutları da önemli bir etkendir. Kısa bir tahta hafif ve hassas olur. Bu yüzden daha fazla teknik gerektirir, tecrübe ister. Uzun bir tahta ise, daha stabildir ve güçlü olur. Bu da onu yeni başlayanlar için ideal kılıyor.
Tekerlekler: Bu malzeme de, deck gibi sürüş stiline göre değişkenlik gösterir. 52 mm'lik küçük tekerlekler sokak gibi düz zeminlerde hareket yapmayı kolaylaştırırken, büyük tekerlekler rampa için tercih edilir.
Truck: Tekerlekleri tahtaya bağlayan parça olup, seçimi tamamen [COLOR=darkslateblue]sizin deneyiminize bağlıdır. Pek çok marka var. Zaman geçtikçe kendinize en uygununu bulacaksınız.
Rulman: Tekerlerin iç kısmına takılan halka şeklindeki parça. Pek çok yoyonun içinde de bu parçayı görmek mümkün. Rulman, sayıyla belirtilen ABEC adlı bir kritere göre farklılaşır. Sayının düşük olması rulmanın yavaş, yüksek olması ise hızlı döneceği anlamına gelir. Son olarak belirtelim; bu parçanın fiyatı kalitesinde büyük rol oynamakta. Küçük bir tavsiye, rulmanlarınızın suyla temasını engellemek, bu parçanın sağlığı açısından önemli.
Ayakkabı: Her ne kadar deckin yüzeyi kaymayan malzemeyle kaplanmış [SIZE=3]olsa da; tabanı düz,