Arama

Anayasanın hangi maddeleri için referandum yapılacaktır?

Güncelleme: 2 Ekim 2010 Gösterim: 8.979 Cevap: 4
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Mayıs 2010       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Anayasanın değiştirilmek istenen maddeleri nelerdir ?
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Mayıs 2010       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
pardon yanlış olmuş referanduma gidecek maddeler nelerdir ?
Sponsorlu Bağlantılar
ferhat yüksel - avatarı
ferhat yüksel
Ziyaretçi
11 Temmuz 2010       Mesaj #3
ferhat yüksel - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

anayasa refarandum maddeleri ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum

Refarandum yapılacak anayasa maddeleri nelerdir.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Temmuz 2010       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
PAKETTE NELER DEĞİŞİYOR?
Hazırlanan 12 maddelik, dar kapsamlı paketin içinde dikkat çeken maddeler şöyle;

- HSYK'nın yapısı değiştirilecek, cumhurbaşkanının yanında, üye seçimini, Meclis de yapacak ve üye sayısı artarak 7'den 21'e çıkacak. Yargı, toplamda 13 üye seçecek.

- Anayasa'nın 145.maddesi değişerek askeri suçlar dışında askere sivil yargı yolunun açılması sağlanacak.

- Anayasa'nın 68. ve 69. Maddeleri değişitirilerek siyasi partilerin kapatılması zorlaştırılacak. Venedik kriterleri getirilecek. Anayasa Mahkemesi’nin kapatma kararının ardından siyasi yasaklı vekilliklerinin düşmesinin önüne geçilmesi ve kapatma kararının meclis tarafından verilmesi gibi düzenlemelerin de metnin içinde yer alması bekleniyor.

- İdari uyuşmazlıkların mahkeme sürecine taşınmadan çözülebilmesi için oluşturulan omdusmanlık kurumu anayasal zemine taşınacak.

- Kadınlara pozitif ayrımcılık verilecek. Bu konuda Türkiye'nin onayladığı, kadınlara her türlü ayırımcılığın önlenmesi sözleşmesi doğrultusunda düzenlemeye gidilecek.

- Anayasada, çocuklara daha çok hak imkanı verilecek. Yüksek Askeri Şura'nın ihraç kararlarının yargı yoluna açılması sağlanacak.

- Kamu çalışanlarına, uyarı ve kınama cezalarında yargıya gidebilmelerinin önünü açılacak
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Ekim 2010       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
referandumdaki sonuç hakkında ne düşünüyorsunuz