Arama

Kirecin oluşma tepkimesi hakkında bilgi verir misiniz?

Güncelleme: 22 Temmuz 2011 Gösterim: 4.398 Cevap: 1
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
27 Mayıs 2010       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kirecin oLuşMa tepkimEsi NediR yAa çoq aCİLLL
Sponsorlu Bağlantılar
Valeria - avatarı
Valeria
VIP Çilekli
22 Temmuz 2011       Mesaj #2
Valeria - avatarı
VIP Çilekli
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

kirecin oLuşMa tepkimEsi NediR yAa çoq aCİLLL


Musluklarımızdan akan suyun içinde Kalsiyum (Ca) , Magnezyum (Mg), Demir (Fe) ve Bikarbonat (2HCO) iyonları mevcuttur. Bu su, hareket kazandığı andan itibaren Kalsiyum ve Bikarbonat iyonları birleşerek, Kalsiyumbikarbonat (CaCO) yani halk dilinde "Kireçtaşı" diye adlandırılan "Çökelme" oluşur. CA + 2HCO = CACO + HO + (CO)
Sponsorlu Bağlantılar

Kireçler CaO halinde kullanılmazlar. Bunların su ile işlem görerek söndürülmeleri gerekir. Kirecin söndürülmesi bir hidratasyon olayıdır. Sönmemiş kirecin üzerine az miktarda su dökülünce bir süre sonra kireç parçasının kabardığı ve yavaş yavaş çatlayarak dağıldığı, aynı zamanda sıcaklık artışı ve buharlaşma görülür.

CaO+H2O 1b18a4c4fc578ef4cfd1cc0eb0daa473Ca(OH)2+Isı

xCaO+yMgO+(x+y)H2O 1b18a4c4fc578ef4cfd1cc0eb0daa473xCa(OH)2+yMg(OH)2+ yMg(OH)2+Isı

Bu reaksiyonun gerçekleşebilmesi için kirecin ağırlığının 1/3'ü kadar suya ihtiyaç vardır. Reaksiyon sonunda elde edilen Ca(OH)2 sönmüş kireçtir.

Kirecin söndürülmesi sırasında şu husulara dikkat edilmelidir:Kirecin söndürülmesi sırasında %100 oranında bir hacim artışı meydana gelir. Zaten kirecin sönerken kabarıp çatlamasının nedenide budur. Bu nedenle söndürme işlemine önem verilmesi gerekir. Tamamen söndürülmeden yapıda kullanılan kireç, söndürülmesi sırasında yapacağı reaksiyonu kullandığı yerde yaparak, hacim artmasına ve yapıda bazı hasarların oluşmasına neden olur. Bunun olmaması için, kireç taşları en az 15 gün, şantiyede açılan kireç havuzlarında, su ile temas halinde bulundurulmalıdır.Söndürme işlemi sırasında sıcaklık 300-400 °C'a kadar çıkabilir. Bu nedenle olayın aksi yönde gelişmesi, yani sönmüş kirecin tekrar su kaybederek CaO haline dönüşmesi mümkündür. Bu nedenle su miktarını iyi ayarlamak suretiyle, sıcaklığın 100 °C civarında tutulması sağlanmalıdır. Bunun için de, söndürme işlemi sırasında dökülen suyu yavaş yavaş vermek, bir müddet soğuyup kabarmasını bekledikten sonra, tekrar su vermek suretiyle söndürme işlemine devam edilmelidir.Söndürme işlemi teknelerde, kireç kuyularında veya fabrikalarda su püskürtülerek yapılır. İlkel bir yöntem olan kireç kuyularında kireç fazla su ile söndürüldüğünden ürün Ca(OH)2+nH2O şeklindedir ve yağlı kireç olrak adlandırılır. Fabrikalarda ise sönmüş kireç sadece Ca(OH)2'dir. İnce toz halinde olup, çimento gibi torbalar içinde satılır. Buna hidrate kireçte denir. Bu tozun özgül ağırlığı 2,20-2,45gr/cm³ arasındadır. Birim ağırlığı ise 0,60-0,75 gr/cm³ arasındadır.

Kaynak
Hızlı Cevap
Mesaj:

Benzer Konular

18 Ocak 2016 / Misafir Cevaplanmış
24 Mayıs 2011 / Misafir Cevaplanmış
21 Şubat 2012 / Misafir Soru-Cevap