Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 29 Ekim 2013  Gösterim: 48.740  Cevap: 7

Maymun türleri nelerdir?

Teamoore
7 Haziran 2010 20:32       Mesaj #1
Teamoore - avatarı
Ziyaretçi
Maymunların çeşitleri nelerdir? Kaç tane maymun var? İngilizce'de simian veya ape olarak geçen maymun türleri nelerdir resimleriyle bilgi verir misiniz?
EN İYİ CEVABI Just fly verdi
Maymun türleri
Maymunlar, memeli hayvanların bir takımına verilen genel ad (Primates).
Ekvator un 40° kuzey ve 40° güney enlemleri arasında raslanırlar. Avrupa da yalnız Cebelitarık kıyılarında bulunurlar. Bunların da Afrika dan geldikleri sanılmaktadır. İki grupta incelenirler: Asya ve Afrika daki Eski Dünya maymunları ve Orta ve Güney Amerika daki Yeni Dünya maymunları. Yeni Dünya maymunlarına, Güney Amerika nın sulak ormanlarında bol rastlanır. Kuyruklarını, sarılma, kavrama, sallanma, tırmanma ve yiyecek toplamada üçüncü bir el gibi kullanırlar. Düşen yavrularını kurtarmada ve bir ağaçtan diğerine geçmede kuyruklarından maharetle istifade ederler. Bunun için bir ağacı elleriyle kavrarken diğerini de ayakları ve kuyruğuyla kavrayarak bir köprü kurarlar. Yavrular da buradan koşarak geçerler. Bazı türlerin kuyruk uzunluğu boylarından fazladır. İki beyin yarı küresinden biri kuyruğu ötekisi de diğer vücut olaylarını yönetir.
Sponsorlu Bağlantılar


Maymun
Eski Dünya maymunları hafif ve ufak bedenlidir. Beyinleri daha büyük ve karmaşık olduğundan Yeni Dünya maymunlarından üstündür. Çok az kuyrukları vardır. Kuyruklarının sarılma ve kavrama özellikleri yoktur. Fakat kuyrukları dengelerini sağlamada, duruş vaziyetlerinde ve hatta haberleşmede rol oynar. Maymunun kuyruğunu tutuş vaziyeti, onun sosyal ve hissi durumunu belirtir. Maymunların ayak, taban ve yüzlerinin dışında vücutları tüylüdür. Kaba etleri kılsız olanlar da vardır. Kılsız yerleri kırmızımsı veya mavi renktedir. Büyüklükleri çok değişiktir. Boyları 12-13 cm olan makilerle sahibinin cebine veya bir bardağa rahatça sığabilen minik marmosetten 300 kg ağırlığı olan gorile kadar farklı birçok türü vardır.
Koku alma duyuları çok zayıf olmasına rağmen, görme ve işitmeleri güçlüdür. Çoğunlukla gündüz faaldirler. Hepsi otçul memelidir. Ağaç filizleri, yaprak, çiçek, tohum ve meyveler başlıca yiyecekleridir. Bunun yanında böcek, yumurta ve leş yiyenleri de vardır. Çoğu gruplar halinde tecrübeli bir erkeğin başkanlığında yaşar. Birkaç dişi ve yavrulardan meydana gelen tek erkekli gruplar da vardır. Hamilelik devreleri türlerde farklıdır.
Doğu Brezilya da yaşayan kuyruğu beyaz halkalı kuisiti (veya ipek maymuncuk)nin gebelik süresi 3,5 aydır. Dişiler yavrularını göğüslerinde veya sırtlarında taşır. Aşırı derecede sevgi gösterirler. Tehlike karşısında erkek sürüyü kahramanca savunur. Maymunların vücutları tırmanmaya, sıçramaya, el ve ayakları da kavramaya uygundur. El ve ayaklar beş parmaklıdır. Baş parmak diğer parmakların karşısına geldiğinden, cisimleri mengene gibi rahatça kavrarlar. Kanca tırnaklı birkaç türün dışında çoğunun el parmakları yassı tırnaklıdır. Colobes ve Atales gibi cinslerde baş parmak bulunmaz. Yiyeceklerini ağızlarına götürmek için ellerini kullanırlar. Ellerini kullanmakta çok mahirdirler. Bir kısmı küçük yiyeceklerin tohumlarını çıkarmak için baş ve işaret parmaklarını rahatça kullanırlar.
Goriller, babuinler, orangutanlar bazan silah olarak taş ve sopa atarlar. Fındık kırmak için taş kullanırlar. Bunlardan şempanzelerde alet kullanmakta oldukça başarılıdır. Kopardıkları ince dal parçalarını yapraklarından temizledikten sonra, termit yuvalarına sokup çıkarmak suretiyle, üzerlerine tırmanmış olan beyaz karıncaları yerler. Arı kovanlarına da çubuk batırarak bal çekerler. Daha büyük değneklerle karınca yuvalarını dağıtırlar. Yuvalarını işgal eden böcekleri, ağaç dallarıyla kovalarlar. Ağızlarında çiğnedikleri yapraklarla ağaç deliklerini kapatarak içecek su birikmesini beklerler.
Maymunlar oldukça meraklı hayvanlardır. Yüksekte bulunan bir yiyeceğe ulaşmak için birkaç eşyayı üst üste koymayı akıl edebilirler. Bununla beraber insanlara hizmet edebilecek derecede eğitilememektedirler. Maymunlar, küçükken, sevimli, şakrak, zeki ve itaatli olurlar. Fakat yaşları arttıkça huyları haşinleşir. Hatta bazısı insanlara saldırır. Gençken zeki olduklarından bu devrede terbiye edilebilirler. Yaşlandıkça huysuzlukları artar ve zekaları azalır. Maymunlarda zekadan çok taklit içgüdüsü gelişmiştir. Kulak memeleri bulunmaz. İnsanın vücut hücrelerinde 46 kromozom bulunmasına rağmen maymun türlerinde farklılıklar görülür. Rhesus maymununda 42, goril ve şenpanzelerde 48 kromozom vardır

Subordo (Alttakım): Simiae (Maymunlar ve İnsansı Maymunlar)
gibi yerde yaşayan birkaç türün dışında, hepsi ağaçlarda yaşar. Çok çevik ve zeki hayvanlardır. Baş yuvarlak, gözler öne dönüktür. Gözlerin bu konumu sayesinde binoküler (iki gözün görüş alanının geniş bir açıyla çakışması sonucu derinlik sahibi) görüşe sahiptirler. Kulaklar insanlarınkine benzer. Yüzde, üyelerin iç ve alt kısımlarında ve memeler çevresinde kıl bulunmaz. Mimik kasları iyi gelişmiştir. Burun uçları nemli değildir. El ve ayaklar, kavramaya elverişli durumdadır. Deride gerçek ter bezleri bulunur. Buna karşılık, koku bezleri az gelişmiştir.

Superfamilia (üst aile): Ceboidea (Yenidünya Maymunları)
Burun delikleri arasındaki mesafe geniştir. Başparmak ve işaret parmağı, halka oluşturacak şekilde bir araya gelemez. Ağaçta yaşama bir uyum olarak, çoğu türünde kuyruk uzundur.
1. Familia (Aile): Cebiidae (Sebuslar)
Başları, uzun ve koyu renkli kıllarla örtülüdür. Ön ve arka üyeler aynı uzunluktadır. Kuyruk, bütünüyle kıllarla kaplıdır. Örümcek maymunlarında, kavrama yeteneği çok gelişmiş olan kuyruk, beşinci bir üye gibi kullanılır. Ormanlık bölgelerde yaşarlar.


Cebus albifrons (beyaz alınlı sebus) Ateles spp.(örümcek maymunu)
2. Familia (Aile): Callithricidae (Pençeli Maymunlar)
Arka üyeler, ön üyelerden daha uzundur. Uzun ve fırça şeklindeki kuyruklarının kavrama özelliği yoktur. Kulakları uzundur. Kulak, baş ve omuzlar üzerinde püskül şeklinde kıllar bulunur. Gündüz işlektirler ve omnivor beslenirler. Ağaçlardan çok ender olarak yere inerler.

Superfamilia (üst aile): Catarrhina (Eskidünya Maymunları)
Burun delikleri birbirine yakındır ve aşağıya bakar. Ağızlarında her zaman 32 diş bulunur. Gibbonlardan itibaren kuyruk bulunmaz. Kuyruk, eğer varsa, kavrayıcı özellikte değildir.
1. Familia (Aile): Cercopithecidae (Köpeksi Maymunlar)
Göğüs kemikleri dar, göğüs kafesi çıkıktır. Kuyrukları bulunur. Yüzleri çoğunlukla çıplaktır. Bazı türlerde erkekler, dişilerin dikkatini çekmek amacıyla renkli vücut bölgelerine sahiptir.


Macaca spp. (makak) Rhesus mulatta (Rhesus)

Papio spp. (babun) Mandrillus spp.(mandril)

2. Familia (Aile): Colobidae (Burunlu Maymunlar)
Arka üyeler, kollardan daha uzundur. Kuyrukları uzun yapılıdır. Elde başparmak çoğunlukla körelmiştir. Mideleri büyük ve çok bölmelidir. Azı dişleri, enine oluklu ve çiğnemeye uygun yapıdadır.


Nasalis larvatus (uzun burunlu maymun) Rhinopithecus spp.(altın maymun)
3. Familia (Aile): Hylobatidae (Gibbonlar)
Baş küçük ve yuvarlak yapılıdır. Ön üyeler, arka üyelerden daha uzundur. Ancak bacakları, vücuda oranla diğer maymunlardan çok daha uzundur. Kuyrukları bulunmaz. Ağaçlarda çok hızlı hareket edebilirler. Bağırırlarken, göğüslerinde bir kese şişer.


Hylobates spp. (gibbon)
4. Familia (Aile): Pongidae (Goriller, İnsansı maymunlar)
Vücut ve kan yapısı, beyin organizasyonu ve DNA dizilimi bakımından, insanlara en yakın gruptur. Kuyrukları bulunmaz. Kollar, bacaklardan daha uzundur. Üyeler ve özellikle de omuzlar, bütünüyle uzun kıllarla örtülüdür.


Gorilla gorilla (goril) Pongo pygmaeus (orangutan) Pan troglodytes (şempanze)
5. Familia (Aile): Hominidae (İnsanlar)
Günümüzde tek tür ile temsil edilmektedir. Elin başparmağı, diğer tüm parmakların karşısına gelebilir. Bu nedenle, insanda eller, her türlü kavrama hareketini yapabilir

Bilim insanları Uganda da 600 hektarlık bir alan içinde maymunların davranışlarını GPS ile takip etti.
Maymunlar da güneşli hava seviyor
Uzmanlara göre, maymunlar güneşli havalarda ana yemişleri olan incir ağaçlarına daha sık uğruyor
Biz insanlar evden çıkmadan önce hava durumuna bakıp kıyafetimizi ayarlıyor, plan yapıyoruz. Yeni yapılan bir araştırmaya göre bu insanlara özgü bir içgüdü değil. Bazı maymun türlerinin hava durumuna göre, avlanmaya çıkıp çıkmama kararı verdiği tespit edildi. Primatlar da daha rahat yiyecek bulabilmek için uygun havayı ayırt edebiliyor. Bilim insanları, daha büyük beyne sahip primatların hava durumuna göre bulması daha zor olan meyve ile daha kolay olan yaprak arasında seçim yapabildiğini ortaya çıkardı
Meyve sever primatların beyinlerinin daha gelişmiş olduğu tahmin ediliyor. Bu teze göre primatlar örneğin incirlerin güneşli günlerde daha olgun ve lezzetli olacağını düşünerek bu yemiş için uygun havayı bekliyor.

MAYMUNLAR GPS İLE GÖZLEMLENDİ
Araştırmayı yürüten University of St. Andrews uzmanı Karline Janmaat, küresel konumlandırma sistemi (GPS) kullanarak Uganda da 24 mangabey maymununu safaktan gün batımına 210 gün boyunca gözlemledi. Maymunların en önemli besini olan inciri nasıl bulduklarını izleyen uzmanlar, 600 hektarlık bir alan içinde 80 adet incir ağacını takibe aldı. Gözlemlerde bir maymun ne zaman bir ağacın 100 metre yakınına gelse, o anki hava durumu, sıcaklık, Güneş in konumu not edildi.

Araştırmada güneşli günlerde maymunların daha sık olarak incir peşine düştükleri ortaya çıktı. Havanın özellikle güneşli ve parlak olduğu günlerde ise incir ağaçlarına ziyaret daha da sıklaşıyor. Biyologlar incirin güneşli havaya göre tad veya görüntü açısından farklılık göstermeyeceğini vurguluyor, bu da maymunların hava durumuna göre bir içgüdü geliştirdiğini göstergesi olarak düşünülüyor. Uganda da incirler yıl boyu yetişiyor. Dr. Janmaat, maymunların inciri ne zaman yemeleri konusunda yıl doğru günleri beklediğini belirtiyor.

BÖCEKLİ İNCİRLER DAHA LEZZETLİ
Dr. Janmaat a göre, maymunlar salt olarak olmuş incirin kokusuna yönelmiyor, güneşli havaları seçmek için başka nedenleri de var. Yetişen erginleşen meyveler bir tür koku salıyor. Ancak, incelemede mangabey maymunlarının ergin olanlar kadar ham incirlerin olduğu ağaçlara da yöneldiği ortaya çıktı.

Dr. Janmaat, Maymunların mutlaka ergin incirlere gittiğini düşünmüyoruz, hava güneşli olduğunda hepsine birden yöneliyorlar. Ham incirlerin üzerinde böceklere ait larvalar bulunabiliyor ve maymunları bunları da zevkle yiyor. Ve sıcak havalarda bu larvalar Dr. Janmaat ın deyimiyle Maymunlar için daha lezzetli hale geliyor.


Maymunlar (Primates)

İnsan ve maymun gen alışverişi yaptı
Bilim insanları insan ve şempanzenin atalarının, binlerce yıl boyunca çiftleşerek gen alışverişi yaptığını ortaya koydu.
Evrim sürecinde, insan ve şempanze 6.3 ila 5.3 milyon yıl önce birbirinden ayrılmaya başladı. Ancak bu ayrılık, her iki cinsin birbirinden gen almasını engellemedi. Bir başka deyişle, her iki ırk tarihte uzun bir süre birbirleriyle çiftleşti.
Araştırmayı yürüten Harvard Üniversitesi profesörü David Reich, maymunla insan arasındaki genetik değiş tokuşun dişi eşey hücresi X kromozomları seviyesinde belirginleştiğini savunuyor. Kromozomlardaki benzerlikten yola çıkan uzmanlar, şempanze ve insanların evrim çizgileri arasında yüzbinyıllarca süren bir melezleşme olduğunu düşünüyor.

ESKİ ATALARIN İLGİNÇ GEÇMİŞİ
Bilim insanları, iki ayakları üzerinde yürüyebilen ve görüntüsü maymunları andıran Tumay insansı atanın, 6.5 ila 7.5 milyon yıl öncesinde şempanzelerle çiftleştiğini düşünüyor. Uzmanlar, bu çiftleşmenin nasıl gerçekleştiğini fosil kalıntılarının eksikliği nedeniyle kesin olarak bilemiyor, ancak çiftleşmenin 5.3 milyon yıl öncesinde sona erdiği tahmin ediliyor. Uzmanlara göre, Tumay insansısı ve şempanzeler 5.3 milyon yıl önce de birbirlerine karşı cazibelerini yitirmiş olabilir. Bilim insanları, iki evrim çizgisi arasındaki nihai ayrılığın, bir başka deyişle genetik alışverişin bitişinin 4 milyon yıl öncesine rastladığını vurguluyor. Araştırmacılara göre sonuçlar, insanın en eski ataları olarak nitelenen 6-7 milyon yıllık Tumay , 6 milyon yıllık Orrorin veya 5.5 milyon yıllık Ardipitek insansılarının yeniden sorgulanması gerektiğini gösteriyor.

ŞEMPANZELERİN GENETİK GEÇMİŞİ BİR MUAMMA
Araştırmaya göre, şempanzelerin kökenlerine ilişkin muamma devam ediyor. İnsanın atalarına ait bulunan onlarca fosile karşın, bugüne kadar birkaç diş dışında ilk şempanzelere, hatta gorillere ait tek bir kemik dahi bulunamadı. İnsanla maymunun genetik haritaları yüzde 99 oranında birbirine benziyor.


Just fly tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
3 Ocak 2011 18:19       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya hiç bsi aNlaMadım dha fazlla bilqi lütfen !!

mesela ;
kaç maymun çeşidi verdır ?
nerlerde yaşarlar ?
Misafir
8 Ocak 2012 10:35       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Zabumafu adlı bir program vardır hatırlarsınız herhalde ordaki maymunun türünü söylermsniz?
Misafir
15 Nisan 2013 10:27       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bu ne ya böyle hiç bir şey bulamadım yani biraz daha bilgi verirseniz mutlu olacağım
Misafir
12 Mayıs 2013 09:56       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
hani maymun ağaca tırmanamaz bilemedim ben :,(
yaşam ensar
13 Mayıs 2013 21:01       Mesaj #7
yaşam ensar - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Zabumafu adlı bir program vardır hatırlarsınız herhalde ordaki maymunun türünü söylermsniz?

şempaze
Misafir
29 Ekim 2013 00:22       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar bi programda ipek,örümcek ve sincap maymun türüdür. diyo tür sınıflandırmada canlı çeşitliliğinin en az olduğu sınıflandırma deilmi örümcek nasıl maymun türü oluyorrr


Daha fazla sonuç:
Maymun türleri nelerdir?

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç