Arama

Kuzey kutbunda buz kalınlığı yaz ve kış mevsimlerine göre ortalama ne kadardır?

Güncelleme: 25 Haziran 2010 Gösterim: 3.316 Cevap: 1
Yalman Güç - avatarı
Yalman Güç
Ziyaretçi
25 Haziran 2010       Mesaj #1
Yalman Güç - avatarı
Ziyaretçi
Merak ettim,ilk amerikan nükleer denizaltısı(natilius) tam kuzey kutbu noktasını deniz altından geçmişti.Burada buz kalınlığı vasatî yaz ve kış aylarında ne kadardır?Mesahası yine yaz ve kış ortalama ne kadardır?Makalede "kutup noktasının kalın buzla kaplı" olduğu yazıyor.Yahu yazar kardeşim b u kalınlık ne kadardır?Acaba çok şeymi merak ettim?
Sponsorlu Bağlantılar
CrasHofCinneT - avatarı
CrasHofCinneT
VIP Pragmatist Çılgın Zat...
25 Haziran 2010       Mesaj #2
CrasHofCinneT - avatarı
VIP Pragmatist Çılgın Zat...
O kadar detaylı bilgi varmı bilemiyorum ancak Kuzey Kutbu'nun fiziki yapısı ve iklimi aşağıda verilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar
Fiziki Yapı
Kuzey Kutbu bölgesi, çok eski zamanlardan beri buzullarla kaplıdır. Buzulların bir kısmının erimesi ile orjinal yüzey şekilleri ortaya çıkmıştır. Yüksek bölgelerde ortaya çıkan verimli vadiler, kıyıya yakın yerlerde fiyortlar, meydana gelmiştir. Diğer taraftan buzulların erimesi ile alçalan arazilerin deniz suları ile kaplanması oldukça yüksek kumsalların meydana gelmesine sebeb oldu. Lobrada’dan Ellesmese Adasına kadar uzanan Kanada’nın doğu kesiminde buzulların derinlemesine yarılması neticesinde fiyortlar ve yüksekliği 1800 m’yi aşan dağlar meydana gelmiştir.

Gevşek tortul kayalarından meydana gelen bölgelerde geniş düzlükler vardır. Bu düzlükler engebesiz ve çok sayıda sığ gölle kaplıdır. Sibirya’nın kuzeydoğusunda ve Alaska’da yüksek dağlar vardır. Çeşitli sıradağların yüksekliği 3.000 metreyi aşan dorukları mevcuttur. Büyük ırmaklar dağlar arasındaki geniş havzalardan akar. Kuzey Kutup bölgesinin toprak yüzeyinin beşte ikisi devamlı buzullarla kaplıdır. Bölgenin en büyük buzulu olan Grönland’ın kuzey-güney doğrultusunda uzunluğu 2526 km, genişliği 965 km’dir. Buzulun kalınlığı 1525 metredir. Grönland Adasının % 85’ini kaplar.

İklim
Kuzey Kutup bölgesinde iklim, bölgelere göre büyük değişiklik gösterir. Atlas Okyanusu ve Büyük Okyanus çevresinde kutup deniz iklimi; Alaska’nın kuzeyi, Kanada ve Sibirya’da kutup kara iklimi hüküm sürer. Kutup deniz ikliminde kar yağışı bol olup, kışın ısı nadir olarak düşük olur. Kışın fırtınalar ve sert rüzgarlar eser. Kutup kara ikliminde kışlar çok soğuk olup, kar az yağar. Bu iklimin hakim olduğu yerlerde yazın sıcaklığın 26.5°C’ye yükseldiği olur. Havanın güneşli ve sakin olduğu görülür sıcak dönemler yaşanırsa da, bu havaların arkasından sık sık fırtınalar gelir. Kutup bölgesinin kışları soğuk, uzun ve açık geçer. Arasıra çıkan fırtınalar sırasında hava kısa süreyle ısınır.
Ölmediğine sevindim, hala acı çekebiliyorsun...

Benzer Konular

6 Nisan 2014 / Ziyaretçi Soru-Cevap
11 Mart 2014 / misafir Soru-Cevap
10 Kasım 2009 / Misafir Soru-Cevap
6 Mart 2012 / Misafir Soru-Cevap