Arama

Biyomühendislik hakkında bilgi verir misiniz?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 1 Eylül 2015 Gösterim: 3.182 Cevap: 2
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Ağustos 2010       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ben bu sene üniversite sınavına girdim.Ve biyomühendislik yazmak istediğim bir bölüm.Ama çalışma alanlarını incelerken tam olarak meslek hayatında ne yaptıklarını bulamadım.Biraz bilgi verebilir misiniz? teşekkürler.Msn Happy
EN İYİ CEVABI ThinkerBeLL verdi
BİYOMÜHENDİS

Sponsorlu Bağlantılar
TANIM
Temel tıp bilimleri ile mühendislik bilimleri arasında bağlantı kurarak çalışmalar yapan kişidir.

GÖREVLER
Biyomühendisin üç ana görevi vardır;
· Tasarlama, · Uygulama yöntemlerini geliştirme, uygun ekipmanı seçme veya geliştirme, · Amaca uygun üretimi planlama ve uygulama.Üretim sektöründeki sistemlerin geliştirilmesi ve hizmetlerin verilmesi yoluyla toplumun yaşam seviyesini yükseltmek için çalışmalar yapar, Biyoteknolojik yöntemlerle çeşitli gıda malzemeleri, içecekler, henerji kaynakları (hidrojen, etanol, biyogaz), ilaçlar (antibiyotikler, vitaminler, hormonlar) ve biyokimyasal maddeler (protein ve amino asitler, enzimler, organik asit ve çözgenler, pestisitler ve çeşitli polimerler) biyolojik sistemlere uyumlu malzemeler elde edilmesi için bu sektörlerde üretimde bulunan işletmelerin AR-GE departmanlarında planlama, araştırma ve uygulama çalışmalarında bulunur.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

Çeşitli laboratuvar araç ve gereçleri;
- Santrifuj,
- Fosforimager,

- Ph metre,
- Hassas terazi,

- İnkubator,
- Etuv,

- Mikro pipetler,
- HPLC,

- Atomic Absorbsiyon,
- Spektrometre,

- Fermentörler,
- Pompalar,

- Filtrasyon,
- Diyaliz,
- Kromatografi (ayırma, saflaştırma cihazı),
- Çeşitli büro malzemeleri...

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Biyomühendis olmak isteyenlerin,

- Üstün bir akademik yeteneğe,

- Fen bilimlerine ve özellikle biyoloji ve kimyaya ilgili ve bu alanda başarılı,
- Bilimsel meraka ve araştırmacı yapıya sahip,

- Tasarım ve tasarladığını uygulayabilme gücüne sahip,

- Dikkatini yoğunlaştırabilen ve ayrıntıları görebilen,

- Kimyasal ve biyolojik maddelere karşı alerjisi olmayan,

- Sabırlı, dikkatli, ve sorumluluk sahibi kimseler olması gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Biyomühendis çalışmasının büyük çoğunluğunu sektörel bazı değişiklikler olmasına karşın laboratuvar ortamında yapmaktadır. Zaman zaman üretim kısmında da bulunmak görevlerinin bir parçasıdır. Her iki ortamın da hijyen koşullarda, hatta bazı durumlarda tamamen steril ortamın olması mesleğin gereklerindendir. Biyolojik maddelerle çalışma yapılması durumunda biyolojik güvenlik ilkelerine de uygun olmak zorundadır. Çalışma süreleri düzenli, çalışma ortamı temizdir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
- Biyomühendislik lisans proğramını tamamlayanlar gıda, tarım, sağlık ve ilaç sektöründen, çevre sektörüne kadar geniş bir endüstriyel yelpazede, hastane ve kliniklerde, Hıfsısıhha ve TSE gibi yasal yükümlülükleri olan kuruluşlarda, genetik tanı ve tedavi merkezlerinde, aşı üretim tesislerinde, ithalat – ihracat şirketlerinde görev alabilirler.

- Araştırmacı, öğretim görevlisi olarak çalışmak isteyenlerin lisans üstü eğitim yapmaları gerekmektedir.

- Ülkemizde yeni bir dal olması ve son yıllarda Biyomühendislik alanındaki gelişmelere parelel olarak artan iş olanakları, yeni alanların da ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

Diğer bilgileri için lütfen bakınız > Biyomühendis (Biyomühendislik)

ThinkerBeLL - avatarı
ThinkerBeLL
VIP VIP Üye
4 Ağustos 2010       Mesaj #2
ThinkerBeLL - avatarı
VIP VIP Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
BİYOMÜHENDİS

Sponsorlu Bağlantılar
TANIM
Temel tıp bilimleri ile mühendislik bilimleri arasında bağlantı kurarak çalışmalar yapan kişidir.

GÖREVLER
Biyomühendisin üç ana görevi vardır;
· Tasarlama, · Uygulama yöntemlerini geliştirme, uygun ekipmanı seçme veya geliştirme, · Amaca uygun üretimi planlama ve uygulama.Üretim sektöründeki sistemlerin geliştirilmesi ve hizmetlerin verilmesi yoluyla toplumun yaşam seviyesini yükseltmek için çalışmalar yapar, Biyoteknolojik yöntemlerle çeşitli gıda malzemeleri, içecekler, henerji kaynakları (hidrojen, etanol, biyogaz), ilaçlar (antibiyotikler, vitaminler, hormonlar) ve biyokimyasal maddeler (protein ve amino asitler, enzimler, organik asit ve çözgenler, pestisitler ve çeşitli polimerler) biyolojik sistemlere uyumlu malzemeler elde edilmesi için bu sektörlerde üretimde bulunan işletmelerin AR-GE departmanlarında planlama, araştırma ve uygulama çalışmalarında bulunur.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

Çeşitli laboratuvar araç ve gereçleri;
- Santrifuj,
- Fosforimager,

- Ph metre,
- Hassas terazi,

- İnkubator,
- Etuv,

- Mikro pipetler,
- HPLC,

- Atomic Absorbsiyon,
- Spektrometre,

- Fermentörler,
- Pompalar,

- Filtrasyon,
- Diyaliz,
- Kromatografi (ayırma, saflaştırma cihazı),
- Çeşitli büro malzemeleri...

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Biyomühendis olmak isteyenlerin,

- Üstün bir akademik yeteneğe,

- Fen bilimlerine ve özellikle biyoloji ve kimyaya ilgili ve bu alanda başarılı,
- Bilimsel meraka ve araştırmacı yapıya sahip,

- Tasarım ve tasarladığını uygulayabilme gücüne sahip,

- Dikkatini yoğunlaştırabilen ve ayrıntıları görebilen,

- Kimyasal ve biyolojik maddelere karşı alerjisi olmayan,

- Sabırlı, dikkatli, ve sorumluluk sahibi kimseler olması gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Biyomühendis çalışmasının büyük çoğunluğunu sektörel bazı değişiklikler olmasına karşın laboratuvar ortamında yapmaktadır. Zaman zaman üretim kısmında da bulunmak görevlerinin bir parçasıdır. Her iki ortamın da hijyen koşullarda, hatta bazı durumlarda tamamen steril ortamın olması mesleğin gereklerindendir. Biyolojik maddelerle çalışma yapılması durumunda biyolojik güvenlik ilkelerine de uygun olmak zorundadır. Çalışma süreleri düzenli, çalışma ortamı temizdir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
- Biyomühendislik lisans proğramını tamamlayanlar gıda, tarım, sağlık ve ilaç sektöründen, çevre sektörüne kadar geniş bir endüstriyel yelpazede, hastane ve kliniklerde, Hıfsısıhha ve TSE gibi yasal yükümlülükleri olan kuruluşlarda, genetik tanı ve tedavi merkezlerinde, aşı üretim tesislerinde, ithalat – ihracat şirketlerinde görev alabilirler.

- Araştırmacı, öğretim görevlisi olarak çalışmak isteyenlerin lisans üstü eğitim yapmaları gerekmektedir.

- Ülkemizde yeni bir dal olması ve son yıllarda Biyomühendislik alanındaki gelişmelere parelel olarak artan iş olanakları, yeni alanların da ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

Diğer bilgileri için lütfen bakınız > Biyomühendis (Biyomühendislik)

Tanrı varsa eğer, ruhumu kutsasın... Ruhum varsa eğer!
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Eylül 2015       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Kardes biyomuhendis olma bizim gibi ac kalirsin, 4 aydir issizim