Arama

Hacet namazı kılarken okunacak dualar nelerdir?

Güncelleme: 14 Mayıs 2013 Gösterim: 16.782 Cevap: 2
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Ağustos 2010       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
şimdi bu duayı ilk gün 2 rekat hacet namazından sonra okuyun demişsiniz.hacet namazını araştırıyorum ama pek anlayamadım,bana ayrıntılı olarak yazabilir misiniz? çok sevinirim gerçekten.
birde ben ayetel kursi yi ezbere bilmiyorum ,namaz kılınırken başka bir dua okunabilir mi onun yerine?
Sponsorlu Bağlantılar
ilk günkü hacet namazını ikindiden sonra mı kılacağız yoksa gece yatmadan önce mi?bazı yerlerde hacet namazını yatmadan önce kılınız ve kimseyle konuşmayınız diyorda o yüzden kafama takıldı?dua her ikindiden sonra okunacak dendiği için kafam karıştı iyice.
son olarakta ben bir bayanım ve her ay malum regl dönemlerim oluyo.şimdi ben bu duaya başlasam 7 gün dolmadan regl olsam duayı gene okuyabilir miyim yoksa baştan aynı şeyleri tekrar mı etmem gerekir?
bana bu konularda yardımcı olursanız gerçekten çok sevinirim.kafama takıldı bunların hepsi hergün siteye girip cevabınızı bekleyeceğim şimdiden çok teşekkürler.Allah razı olsun....
ener - avatarı
ener
Ziyaretçi
30 Ağustos 2010       Mesaj #2
ener - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

şimdi bu duayı ilk gün 2 rekat hacet namazından sonra okuyun demişsiniz.hacet namazını araştırıyorum ama pek anlayamadım,bana ayrıntılı olarak yazabilir misiniz? çok sevinirim gerçekten.
birde ben ayetel kursi yi ezbere bilmiyorum ,namaz kılınırken başka bir dua okunabilir mi onun yerine?

Sponsorlu Bağlantılar
ilk günkü hacet namazını ikindiden sonra mı kılacağız yoksa gece yatmadan önce mi?bazı yerlerde hacet namazını yatmadan önce kılınız ve kimseyle konuşmayınız diyorda o yüzden kafama takıldı?dua her ikindiden sonra okunacak dendiği için kafam karıştı iyice.
son olarakta ben bir bayanım ve her ay malum regl dönemlerim oluyo.şimdi ben bu duaya başlasam 7 gün dolmadan regl olsam duayı gene okuyabilir miyim yoksa baştan aynı şeyleri tekrar mı etmem gerekir?
bana bu konularda yardımcı olursanız gerçekten çok sevinirim.kafama takıldı bunların hepsi hergün siteye girip cevabınızı bekleyeceğim şimdiden çok teşekkürler.Allah razı olsun....

1. Hacet Namazı ve okunacak duaları

Sual: Hacet namazı nasıl kılınır?
    CEVAP
    Hacet namazı birkaç şekilde kılınır:
    1- Eshab-ı kiramdan Osman bin Huneyf hazretleri anlatır: Gözleri görmeyen bir kimse, gözlerinin açılması için Resulullaha ricada bulundu. Peygamber efendimiz buyurdu ki:
    (Abdest alıp iki rekat namaz kıl, sonra şöyle dua et!: "Allahümme inni eselüke ve eteveccehü ileyke binebiyyi Muhammedin sallallahü aleyhi ve sellem nebiyyirrahmeti." Daha sonra gözlerinin açılması için "Ya Rabbi Resulünün hürmeti için gözlerimi aç!" diye dua et!) [Nesai]
    O kişinin, namaz kılıp dua ettikten sonra, gözlerinin açıldığını gördük. (Tergib)

2- Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
    (Allah’tan veya insanlardan bir isteği bulunan kimse, güzelce abdest alıp iki rekat namaz kılsın! Sonra Allahü teâlâya hamd etsin, Resulüne salevat getirsin, sonra şu duayı okusun!

(La ilahe illallah-ül-halim-ül-kerim. Sübhanallahi Rabb-il-arş-il-azim. Elhamdü lillahi Rabbil âlemin. Eselüke mucibati rahmetike ve azaimi mağfiretike vel ganimete min külli birrin vesselamete min külli ismin la teda li zenben illa gafertehü vela hemmen illa ferrectehü vela haceten hiye leke rıdan illa kadayteha ya erhamerrahimin.) [Halebi]
    [Bu duayı İslam harfleriyle yazıp doğru olarak okumak gerekir.]

Hacet namazı iki, dört veya oniki rekat olarak kılınır. Birinci rekatta Fatihadan sonra üç kere Âyet-el kürsi okunur, diğer rekatlarda Fatiha ile birer kere İhlas ve Muavvizeteyn [iki kuleuzü] okunur. Yahut her rekatta Fatiha, Âyet-el-kürsi ve İhlas okunur.

3- Bir başka hacet namazı da şöyle:
    Yatsı namazını kılıp vitri kılmadan önce, dört rekat namaz kılınır. Birinci rekatta bir Fatiha, üç kere Âyet-el-kürsi okunur. İkinci rekatta Fatihadan sonra üç kere İhlas ve Muavvizeteyn [yani iki kuleuzü] okunur. Üçüncü rekatta ilk rekatta okunanlar okunur. Dördüncü rekatta ise ikinci rekatta okunanlar okunur. Namazdan sonra dileğini ister. (İmad-ül-islam)

Türkçe olarak şöyle dua etmek de olur:
    (Ya Rabbi! Sana yalvarıyorum. Âlemlere rahmet olarak gönderdiğin Sevgili Peygamberin Muhammed aleyhisselamı araya koyarak, senden istiyorum. Ey çok sevdiğim Peygamberim Muhammed aleyhisselam! Seni vesile ederek, Rabbime yalvarıyorum. Senin hatırın için kabul etmesini istiyorum. Ya Rabbi! Bu yüce Peygamberi bana şefaatçı eyle! Onun hürmetine duamı kabul et!)

Bu duayı müslümanlar, her zaman okuyup maksatlarına kavuşmuşlardır. Bu duaları bir kere okuyup bırakmamalı, kırk gün kadar devam etmek iyi olur.

* Cümlenizin gönlünüzdeki hayırlı dualarınız tez vakitte kabul olur inşallah. Unutmamak gerekir ki Allah bize hayrı olanı vermek ister, o nedenle bir şey isterken Rabbimizden hayırlısını istemeyi unutmamalıyız.

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Mayıs 2013       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar hacet namazı için ayetel kürsi okumak şartmı