Arama

Ev ortamında avokado nasıl yetiştirilir?

Güncelleme: 5 Mart 2011 Gösterim: 18.176 Cevap: 2
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Eylül 2010       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Kolay gelsin,ben bir avokado aldım ve içindeki tohumunu saksıya ektim ve 40 cm kadar büyüttüm önümüz kış bahçedeydi evime aldım nasıl kollaya bilirim yardımcı olurmusunuz ?
Sponsorlu Bağlantılar
fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
23 Eylül 2010       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Kolay gelsin,ben bir avokado aldım ve içindeki tohumunu saksıya ektim ve 40 cm kadar büyüttüm önümüz kış bahçedeydi evime aldım nasıl kollaya bilirim yardımcı olurmusunuz ?

YETİŞTİRİCİLİĞİ :
Avokado yetiştiriciliğini sınırlayan en önemli iklim faktörü kış donlarıdır. Bahçe tesisinde don olayı görülen alanlarda ağaçların hava akımını sağlayacak şekilde ve güneye meyilli yerlere dikilmelidirler. Ayrıca avokadonun çiçeklenme ve meyve bağlama dönemindeki düşük sıcaklıklar ani sıcaklık değişimleri ve düşük hava nemi meyve tutumunu olumsuz etkiler. Sıcaklığın 30°C'nin üzerine çıktığı ve nisbi nemin % 50'nin altına düştüğü mayıs - haziran aylarında önemli meyve dökümleri görülür. İleri dönemlerdeki ani sıcaklık değişimleri de meyve dökümüne sebep olmaktadır.Kuvvetli rüzgarlar gevrek yapılı ağacına ve meyveye zarar verir. Böyle yerlerde dikimden önce rüzgar kıran tesisleri yapılmalıdır.
Sponsorlu Bağlantılar
Avokado yetiştiriciliği için en iyi toprak derinlikce zengin, drenajı iyi, taban suyu sorunu olmayan kumlu-tınlı ve alüviyal topraklardır. Toprak asitliği ise nötre yakın veya hafif asit karakterde olmalıdır.

devamı

Avokado Yetiştiriciliği
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
5 Mart 2011       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Avakado tek ağaç olarak yetiştirdim boyu 3 mt oldu bu meyve türü tek olarak meyve verir mi?