Arama

Canlıların iskeleti aynı olsaydı ne olurdu, iskeletler hakkında bilgi verir misiniz?

Güncelleme: 24 Eylül 2012 Gösterim: 4.146 Cevap: 3
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Eylül 2010       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Tüm Canlıların iskeleti aynı olsaydı nasıl bir durum ortaya çıkardı? öğretmenim bu soruyu sordu bana ve bilemedim bunu bugünlük ödevime verdi. Ve yarın götürmem gerek hatta bir soru daha var. İskeleti olmayan canlılar var mı? varsa nasıl hareket ederler?
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Ekim 2011       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben o soruların cevaplarını biliyorum... 1. sorunun cevabı:hayvanlarda insan şeklinde olurdu.. 2. sorunun cevabı:iskelti olmayan canlı var.fare..... yağ dokusu ve kaslarıyla hareket eder
Sponsorlu Bağlantılar
Hilla - avatarı
Hilla
Ziyaretçi
16 Ekim 2011       Mesaj #3
Hilla - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Tüm Canlıların iskeleti aynı olsaydı nasıl bir durum ortaya çıkardı? öğretmenim bu soruyu sordu bana ve bilemedim bunu bugünlük ödevime verdi. Ve yarın götürmem gerek hatta bir soru daha var. İskeleti olmayan canlılar var mı? varsa nasıl hareket ederler?

Omurgasızlar (Latince: Invertebrata), bir omurgası olmayan hayvanlara verilen genel bir addır. Omurgasız olarak adlandırılan canlıların yapılarında hiçbir iskelet bulunmaz. Omurgasız hayvanların vücudunun dış kısmını örten ve destekleyen bir dış yapı bulunur.
Omurgasız canlılar, en basit çok hücreli canlı olan Trichoplax adhaerens'den itibaren başlayan metazoa aleminin altında incelenmektedir. Omurgasız hayvanlardan bazıları şunlardır; çekirge, örümcek, kelebek, sinek, solucan, ahtapot, yengeç, ıstakoz, midye, ve denizanasıdır.
Omurgasızlar, Parazoa (Gerçek dokulara sahip olmayan canlılar) ve Eumetazoa(Gerçek dokulara sahip canlılar) olmak üzere iki alt sınıfta incelenirler.
Omurgasız hayvanların kıkırdak doku ve kemik dokudan oluşan iskeletleri yoktur. Bazı omurgasız hayvanların vücutlarında iskelet görevi gören değişik yapılar vardır. Örneğin yengeçlerde bulunan sert kabuk ve böceklerdeki kitin adı verilen örtü iskelet görevi yapar. Omurgasız hayvanların bir bölümü karada bir bölümü suda yaşar. Karada yaşayan omurgasız hayvanların akciğerleri yoktur. Bu hayvanlar trake solunumu ya da deri solunumu yaparlar. Suda yaşayan omurgasız hayvanlar ise solungaçlarıyla solunum yapar.
Omurgasız hayvanlar yumurta ile çoğalır. Çekirge, örümcek, kelebek, hamam böceği, sivrisinek çevremizde gördüğümüz omurgasız hayvanlardır. Ahtapot, yengeç, ıstakoz, midye, denizkestanesi, denizyıldızı, süngerler, denizanası ve mercanlar suda yaşayan omurgasız hayvanlara örnektir. İnsanların çevrelerinde sık karşılaştıkları omurgasız hayvanlar eklem bacaklılar ve solucanlardır...
Sölenterler, yumuşakçalar, eklem bacaklılar, derisi dikenliler omurgasız hayvanlar grubunda incelenir.

KAYNAK
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Eylül 2012       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
atam biz seni hep sevmişiz saymıs ama sen çok kıymetlisi keşke ölmeseydin ya yazık oldu sanada şimdi atam ya ben sana çok üzüldüm atam ya senin bizde çok emeğin geçti atam ya keşke ölmeseydinde bizim yanımızda olsaydın ya çok üzüldüm vallah billah ya din dersini işlince aklıma hep sen geliom atam ya