Arama

Kurum nedir, özellikleri ile açıklar mısınız?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 11 Kasım 2014 Gösterim: 34.277 Cevap: 15
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
25 Eylül 2010       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kurum' un özellikleri nelerdir?
EN İYİ CEVABI ener verdi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Kurum kavramı, günlük dilde çeşitli kuruluşları tanımlamak amacıyla kullanılır. Örnek: Çocuk Esirgeme Kurumu, İş ve İşçi Bulma Kurumu gibi. Oysa kurum sözcüğünün bilimsel anlamı, çoğunluğun aynı şekilde ve sıklıkla ortaya koyduğu davranışlarımızın toplamıdır, örüntülerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kurumlar, bir toplumda sosyal yaşamımızı birbirimize benzer şekilde gerçekleştirdiğimizi ifade eden ve sağlayan kültürel süreçlerdir. Bir başka deyişle davranış örüntüleri, toplumsal roller ve etkileşim süreçlerinden oluşan, kültürün büyük kısmını anlatmak için kullanılan bir kavramıdır. Kurum denilince, 'toplumsal kurum' anlaşılır.
Kurumlar, temel davranış örüntülerine göre şekillenirken, toplumlara özgü bir yapıya kavuşurlar. Her bir toplumun kültürü, örfü, ananesi farklı olduğu için kurumları da farklıdır. Fakat her toplumda temel kurumlar vardır. Bunlar;
  • Aile kurumu
  • Ekonomi kurumu
  • Siyaset kurumu
  • Din kurumu
  • Eğitim kurumu
kaynak
Son düzenleyen ener; 25 Eylül 2010 18:03
ener - avatarı
ener
Ziyaretçi
25 Eylül 2010       Mesaj #2
ener - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Kurum kavramı, günlük dilde çeşitli kuruluşları tanımlamak amacıyla kullanılır. Örnek: Çocuk Esirgeme Kurumu, İş ve İşçi Bulma Kurumu gibi. Oysa kurum sözcüğünün bilimsel anlamı, çoğunluğun aynı şekilde ve sıklıkla ortaya koyduğu davranışlarımızın toplamıdır, örüntülerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kurumlar, bir toplumda sosyal yaşamımızı birbirimize benzer şekilde gerçekleştirdiğimizi ifade eden ve sağlayan kültürel süreçlerdir. Bir başka deyişle davranış örüntüleri, toplumsal roller ve etkileşim süreçlerinden oluşan, kültürün büyük kısmını anlatmak için kullanılan bir kavramıdır. Kurum denilince, 'toplumsal kurum' anlaşılır.
Kurumlar, temel davranış örüntülerine göre şekillenirken, toplumlara özgü bir yapıya kavuşurlar. Her bir toplumun kültürü, örfü, ananesi farklı olduğu için kurumları da farklıdır. Fakat her toplumda temel kurumlar vardır. Bunlar;
  • Aile kurumu
  • Ekonomi kurumu
  • Siyaset kurumu
  • Din kurumu
  • Eğitim kurumu
kaynak
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
28 Mart 2011       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
benim aradığım cevap bu değill tanımı lazımm Msn Sad
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Ekim 2011       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yha arkadaşlar benim istediğim cevapda bu deil benim istediğim (grup,kurum,kalabalık) örnekler
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 0 üye beğendi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Ekim 2011       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
SİZ ÇOÇUK ESİRGEME KURUMU YAZMIŞSINIZ BİZ KURUMU SÖZLÜK ANLAMINI İSTİYORUZ SÖZLÜKTEN BAKIN DERSENİZ BAZI SÖZLÜKLERDE YOK HEMDE ACİL LAZIM Msn Happy
tokiohotel - avatarı
tokiohotel
VIP ''Ölü Gelin''
12 Ekim 2011       Mesaj #6
tokiohotel - avatarı
VIP ''Ölü Gelin''
Kurum;(sözlük anlamı)
1. kuruluş, müessese, tesis.
2. kendini büyük ve önemli gösterme davranışı, büyüklenme, tekebbür, azamet.
3.ocak bacalarında biriken veya çevrede savrulan kalın is.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
''Boşver''
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
13 Ekim 2011       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kurum:belli bir amçla toplanan kişilerin meydana getirdikleri resmi topluluk.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Ekim 2011       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
hemen kurum nedir cevap yazın
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
27 Ekim 2011       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kurum nedir bitürlü bulamadım yarın sınavım var
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
27 Aralık 2011       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
çok saolun Msn Happy

Aile kurumu
Ekonomi kurumu
Siyaset kurumu
Din kurumu
Eğitim kurumu

Kaynak: Kurum nedir, özellikleri ile açıklar mısınız?