Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 1 Mayıs 2014  Gösterim: 17.023  Cevap: 13

''Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır'' atasözünün hikayesi nedir?

DERUNİ
30 Aralık 2011 15:33       Mesaj #11
DERUNİ - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır ata sözünün hikayesi nedir

Kişi yada kişileri güzel sözle ikna edebilme kabiliyetidir.
Sponsorlu Bağlantılar


Misafir
8 Ocak 2012 19:01       Mesaj #12
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
tatlı dilin bir gücü vardıor yılanı bile deliğinden çıkartabilir
Misafir
4 Ekim 2012 21:03       Mesaj #13
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Sert ve kırıcı olmayan, yumuşak, hoşa giden, gönül alıcı, okşayıcı, etkileyici, inandırıcı ve yerinde söylenmiş söz insanın hoşuna gider; bu söz en azgın kişinin bile inadını kırar, onu yumuşatır ve yola getirir.
İyi ve etkili konuşmanın, en inatçı kişileri bile yumuşattığı anlamında kullanılır.
İnsan ilişkilerinde, iyi ve güzel konuşmanın büyük yeri ve önemi vardır. Kimi kişiler, inandıkları bir düşünceye inatla sarılırlar. Temelde yanlış ve sakıncalı olduklarını bildikleri halde bunda direnirler. Böyle kişileri düşüncelerinden caydırmak için sert sözler, buyruklar ve yasal yaptırımlar da yararlı olmayabilir. Onları ancak tatlı dille, inandırıcı sözlerle yavaş yavaş yumuşatma olanağı vardır. ” Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır” sözünde, en kötü kişilerin bile inandırıcı, okşayıcı sözlerle yıla getirilebileceği düşüncesi anlatılmak istenmiştir. Yılan, bilindiği gibi hayvanlar arasında en soğuk, en sevimsiz bir yaratıktır. Yılan huylu kişiler, sertlikle değil; tatlı dille yumuşatılabilir.
Olumsuz düşünce ve davranışlarında anlamsız biçimde inatla direnenleri, öfke ile sertlikle değil; gönül okşayıcı tatlı sözlerle yola getirmeye çalışmak, yumuşatmak en doğru yoldur.
Misafir
1 Mayıs 2014 14:35       Mesaj #14
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
"]Afrikada yılan yakalamak için kullanılan bir tekniğin deyim haline dönüşmüş halidir..
yılan yakalamak için tatlı yiyenler kullanılır.onca açlık varken tatlı yiyenleri cezalandırmak için yılan deliğinin önünde dili dışarıda kalacak şekilde yatırırlar..yılan aslında tatlı kokusu alınca avrupalı bir av olduğunu düşünür karşısındakinin ve evlenmek için dışarı çıkmak ister(amaç iltica etmek)..böylece tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır sözü oluşmuştur.

ben sizden bunu istemedimCevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç