Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 19 Ocak 2016  Gösterim: 24.870  Cevap: 6

Mimari eser nedir?

Misafir
26 Ekim 2010 17:46       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Mimari eser nedir?
EN İYİ CEVABI Misafir verdi
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunumuzun 1/B maddesine göre eser ; “Sahibinin hususiyetini taşıyan ilim ve edebiyat, musiki, güzel sanatlar veya sinema eserleri olarak sayılan her nevi fikir ve sanat mahsulleridir”.

Kanunumuza göre bir fikir ve sanat ürününün eser olarak kabul edilip koruma altına alınabilmesi için ;
Sponsorlu Bağlantılar

a. Sahibinin hususiyetini taşıması,
b. Şekillenmiş olması,
c. Kanunda sayılan eser türlerinden birine girmesi,
d. Fikri bir çabanın sonucu olması,
gerekmektedir.

Hukukumuzda eser sahipliği, eserin yaratılması ile kazanılmış bulunmaktadır. Yani, hakkın kazanılması için, ( sınai haklarda olduğu gibi ) herhangi bir makama tescil zorunluluğu bulunmamaktadır. Bununla beraber, 5846 sayılı Kanunun 13 cü maddesinde bir kayıt ve tescil sistemi yer almaktadır. Maddeye göre; filmlerin ilk tespitini gerçekleştiren film yapımcıları ile seslerin ilk tespitini gerçekleştiren fonogram yapımcılarış, hak ihdas etmek amacı taşımaksızın, sahip oldukları hakların ihlal edilmemesi, hak sahipliklerinin belirlenmesinde ispat kolaylığı sağlanması ve mali haklara ilişkin yararlanma yetkilerinin takip edilmesi maksadıyla, sinema ve müzik eserlerini içeren yapımlarının kayıt ve tescilini yaptırırlar. Aynı maksatla, eser sahiplerinin talebi üzerine, bu Kanun kapsamında korunan tüm eserlerin kayıt ve tescili yapılabilir, mali haklara ilişkin yararlanma yetkileri de kayıt altına alınabilir.

Bugünkü uygulamada, müzik ve sinema eserleriyle bilgisayar oyunları için ticari dolaşıma sunulmadan önce kayıt ve tescili yapılmaktadır. Ancak yeni değişiklikten sonra, ilgili Yönetmeliğin de bir an önce yürürlüğe girmesinden sonra diğer eserlerin de tescil edilmesi beklenmektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tescil, başvuru sahibinin beyanına müstenit yapıldığından, Bakanlığın tescil işlemlerinden doğan bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Ancak, kayıt ve tescil işlemlerine esas teşkil edecek işlemlerde, mevcut olmadığını bildiği veya bilmesi icap ettiği veya kendisine ait olmayan mali ve manevi haklara ilişkin yanlış beyanda bulunanlar, 5846 sayılı Yasadaki hukuki ve cezai müeyyidelere tabidirler.
Son düzenleyen Safi; 19 Ocak 2016 22:00


Misafir
23 Mart 2011 19:09       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
mimari eser demek mimarların yaptığı eserlere denir.
Misafir
31 Ekim 2011 20:50       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Mimarlığa değgin, mimarlıkla ilgili. Mimarlık, mimarlık eserleri; mimarlık sanatı.
Misafir tarafından gönderilmiş olan #4 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
21 Aralık 2013 12:56       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
mimari eser kişinin yaptığ eserdir
kübra ertekin
23 Ekim 2014 17:31       Mesaj #6
kübra ertekin - avatarı
Ziyaretçi
Ben bin kere dedim ki MİMARİ ESER hakkında kısa bilgi dedim.Ama onlar ANSİKLOPEDİ dedi. Bir de şunu dediler,Mimar Sinan mimari eserleri dediler. Lütfen bu yanlışınızı düzeltin. Eğer böyle devam ederse ben google a girmem size söyleyeyim. Ve her kim olursa olsun sorularına doğru cevap verin. Vermezseniz yanlış bir şey yapmış olup insanları üzmüş olursunuz.Bu arada benim adım KÜBRA ERTEKİN
Misafir
26 Ekim 2014 09:32       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
mimari eser nedir biliyor musun


Daha fazla sonuç:
Mimari eser nedir?

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç