Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 5 Mayıs 2014  Gösterim: 33.138  Cevap: 20

Türkiye'nin ihracat yaptığı ülkeler hangileridir?

Misafir
13 Aralık 2010 20:56       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ya arkadaşlar ödevim şu:"Türkiye'nin İhraç Ettiği Ülkeler"arama motorlarına yazdım türlü türlü ama bulamadım lütfen siz söyleyin
Sponsorlu Bağlantılar


AndThe_BlackSky
13 Aralık 2010 21:39       Mesaj #2
AndThe_BlackSky - avatarı
Ziyaretçitürkiyenin ihracat pörtföyü

türkiyenin ihracat pörtföyü
İhracatta rekor üstüne rekor kıran Türkiye'ye, çok değişik ürünler için talep yağarken, genişleyen ürün yelpazesi içinde, köpek kılından kedi bağırsağına kadar mal ithal etmek isteyenler bulunuyor.
Ekonominin lokomotifi olarak gösterilen ihracat 2005 yılında 73,4 milyar dolar ile cumhuriyet tarihinin rekorunu kırarken, kuzeyden güneye, doğudan batıya kadar birçok ülkeden, Türk ürünlerine talep yağıyor.
Nargileden seccadeye, Kuranıkerim'den kadın saçına,dansöz kıyafetine, tabuttan nazar boncuğuna, pırasa yağından, semazen terliğine, kadayıftan prezervatif makinasına kadar çok sayıda ilginç mal isteniyor.
Toplam 228 ülkeye dönük, yaklaşık 20 bin çeşit ürün ve 40 bin 304 ihracatçı firma ile dünya ticaret sahnesinde yer alan Türkiye, sanayi, tekstil, konfeksiyon, demir-çelik ve tarımsal ürünleri gibi klasik ürünlerin dışında, akla gelmeyecek kadar ilginç ürün talepleriyle karşılaşıyor.
İhracatı Geliştirme Merkezi (İGEME) bültenleri ile çeşitli ihracat kuruluşlarından derlenen verilere göre, gelişmekte olan ülkelerin yanı sıra, gelişmiş ülkeler de artık teknoloji ağırlıklı otomobil, buzdolabı, televizyon, müzik seti, çamaşır ve dikiş makinesi gibi Türk mallarını talep ediyorlar.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) raporlarına göre, dünyanın en büyük pazarlarından biri olarak Almanya ve ABD pazarının miktar ve kalem olarak Türk ürünlerine talebi daha fazla olurken, bunu İtalya, Fransa, İngiltere, İspanya, İsrail ile Arap ülkeleri başı çekiyor.
Belize, Virgin Adaları, Ceuta ve Mellilla, Lesotto, Mayotte, Tuvalu, Virjin Adaları, Sao Tome ve Principe, Pitcairn, Kape Verde, Cayman Adaları gibi, haritada yeri bile zor bulunabilecek ülkeler de, Türkiye'nin ihracat yaptığı ülkelerden bir kaçı.

NARGİLEDEN, KADIN SAÇINA...
Uzun yıllar boyunca, Türkiye'den alışılagelmiş ürünleri talep eden uluslararası piyasalar, son yıllarda nargileden kilime ve oyalara, yufkadan nazar boncuğuna, dansöz kıyafetinden yöresel giysilere, namaz takkesinden tabuta, ikinci el giysilere, kadın saçından kına, çömlek, kuş tüyü yorgana hatta köpek kılı, kedi ve koyun bağırsağı ile kayısı ve kiraz çekirdeğine kadar çok sayıda ilginç mal istiyorlar. Türkiye'de basılan Kuran'a da Avrupa ülkelerinden yoğun talep geliyor.
Türk ihracatçıları, gelişen dünya pazarlarında ve çetin rekabet ortamlarında mallarını satma çabası verirken, Çin'e rağmen, Türkiye'ye özgü malların ihracında ise ülkenin rakipsizliği tartışılmıyor. Dünyanın birçok ülkesinden, geleneksel Türk yemekleri ve Türk yemek kitapları, milli içecek sayılan rakı ve boza, Türk lokumu, döner bıçağı, çemeni, sucuğu ve baharatları talebi de geliyor.
Sektör temsilcileri, Türkiye'de özgün malların kar marjının yüksek olduğunu fakat ihraç edecek ihtisaslaşmış ve organize olmuş şirketlerin az bulunduğunu belirttiler.

GELEN TALEPLER
Türkiye'ye gelen ilginç mal taleplerinden bazıları şöyle:
ABD: Kuluçka makinası, pipo, meyan kökü, mendil, gümüş eşya ve mücevherat, salça, dansöz kıyafeti ve otantik giysiler, çömlek, baharat.
Almanya: Silah, tavuk bacağı, fındık, çörek otu yağı, şal, lens, gözlük.
Fransa: Doğada çıkan bitkiler, yabani mantar, geleneksel Türk yemekleri konserveleri, örme giyim, antika, sakız hammaddesi, jilet, kemik yağı, tıbbi malzemeler, Türk yemekleri kitabı, saksı, ütü masası, defolu mallar, kayısı, kiraz çekirdeği, dondurulmuş balık.
İtalya: Şifalı bitkiler, mantar, gazyağı, ampul, yılan balığı, keçi kılı, şamdan, çelenk.
İngiltere: Tahin, helva, namaz takkesi, seccade, muhtelif Türk sosları, Kuranıkerim, tütsü, termometre.
Hollanda: Hasta sedyesi, döner makinaları ve bıçağı, Türk motifli ev dekorasyonu eşyaları, kilim, gübre, mayo, kuş üzümü, cevizli sucuk, Türk işi geleneksel kumaş ve halı.
Hindistan: Zirai ilaç, oto yedek parçaları, çiçek, gıda maddeleri, manuel daktilo, nargile çubuğu, küllük, şamdan, koyun yünü.
Güney Kore: Tuvalet ve banyo aksesuarı, hayvan yemi, silikonlu demir, nargile, hoparlör, kedi bağırsağı, pırasa yağı, tavuk bacağı, balık yemi.
Rusya: Çanta, ev gereçleri, ressam gereçleri, hurda, gübre, prezervatif ve prezervatif makineleri, deniz tuzu.
Yunanistan: Tabut, düğün ve vaftiz davetiyesi, kadın saçı, gelinlik, tespih boncuğu, çamaşır lastiği, nargile, antika, dalgıç ve dalış aletleri, Türk hamamı malzemeleri, çiklet, çocuk maması, plastik çöp torbası, diş fırçası, bulaşık teli, kadayıf.
İspanya: Kuş, lahana turşusu, bayrak, ayna, çerçeve, yufka ve hamur işi, çakmak, mum, balon, dantel, dondurma külahı, yabani mantar, tuvalet kağıdı.
İsviçre: Canlı kurbağa, sıhhi banyo ve mutfak malzemeleri, traverten taş, şırınga, plaj malzemeleri, silah aksesuarı, her türlü sürüngen hayvan, avcı kıyafetleri, bulaşık bezi, idrar torbası.
Portekiz: Şapka, anahtarlık, çakmak, plastik hortum, çocuk bezi.
Danimarka: Pipo, dantel, mutfak eşyaları, kadın saçı, kan torbası, çiçek yetiştirmek için toprak, haşhaş tohumu.
Macaristan: Deniz tuzu, kuru soğan ve sarımsak, plaj çantası, trafik işaretleri, ilan panosu.
Birleşik Arap Emirlikleri: Veteriner ilaçları, teneke kutu, hediyelik eşyalar, şekerli gıdalar, lokum, çikolata ve gofret, saksı, kullanılmış oto lastiği, yoğurt, mum, çöp kutusu, kan ve idrar torbası, sanat ürünleri, çatal-bıçak takımları, sucuk.
Japonya: Nazar boncuğu, bujiteri ürünleri, namaz takkesi.
İran: Başörtüsü, alkolsüz meşrubat, binicilik malzemesi, at nalı ve çivisi, gül yağı, boya, kağıt, kadayıf, mobilya.
Doğu Afrika: Tıbbi malzemeler, elektronik malzemeler, hayvan kapanları, ikinci el giysiler, donmuş et, kümes hayvanları.
Pakistan: Jogging giysisi.
İsrail: Oryantal dans kıyafetleri, göğüs pedi, gece elbisesi, tekerlekli sandalye, baston, kıble yönünü gösteren pusula, kadın saçı.
Endonezya: Seccade, meze, semazen terliği.
İsveç: Zar ve zar kutusu.
Suudi Arabistan: Yaprak sarması, emniyet kemeri.
Kuveyt: Buzağı maması, süt sağma makinası, abiye kıyafet, başörtüsü.
Mısır: Güneşte kurutulmuş maydonoz tozu.
Azerbaycan: Oltu taşı

AndThe_BlackSky
13 Aralık 2010 21:46       Mesaj #3
AndThe_BlackSky - avatarı
Ziyaretçi


Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı 20 ülke sıralaması şöyle; Almanya, İtalya, İngiltere, Fransa, Irak, Rusya, ABD, İspanya, Romanya, Hollanda, Birleşik Arap Emirlikleri, Çin, Belçika, Mısır, İsviçre, Yunanistan, İran, Polonya, Libya, Bulgaristan.

Bu ülkeler arasında Irak, Mısır, İsviçre ve Libya’ya yapılan ihracat dikkat çekiyor.

Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı ülkeler

Almanya
İtalya
İngiltere
Fransa
Irak
Rusya
ABD
İspanya
Romanya
Hollanda
BAE
Çin
Belçika
Mısır
İsviçre
Yunanistan
İran
Polonya
Libya
Bulgaristan
Kaynak: TÜİK
Misafir
28 Mart 2011 21:15       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
almanya
italya
fransa
ingiltere
ırak
rusya
ispanya
abd
mısır
iran
romanya
suudi arabistan
bae
hollanda
çin
libya
israil
belçika
Misafir
4 Nisan 2011 20:52       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben bir türlü bu ödevimin cevabını bulamadım.bu konu hakkında bir bilgiye sahipseniz lütfen yazın
Misafir
12 Nisan 2011 18:30       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
-almaya
-amerika(abd)
-italya
-fransa
-ingiltere
-rusya
bunlar ders kitabımızda yazıyor bunlar kesinlikle doğrudur.
Misafir
13 Nisan 2011 16:32       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
İhracat =
-Almanya
-ABD
-ingiltere
-İtalya
-Fransa
-İspanya
-Hollanda
-Rusya
-israil
-Yunanistan

İthalat =
-Almanya
-İtalya
-Rusya
-Fransa
-İngiltere
-ABD
-İsviçre
-Çin
-İspanya
-İsrail
Misafir
30 Ocak 2012 19:11       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
tekstil,hazır giyim,meyve-sebze,demir-çelik ürünleri,bor madeni,fındık,zeytin,üzüm,incir,turunçgiller,tütün,pamuk,beyaz eşya ve çeşitli madenler özellikle:krom ve bakır bu türkiye'nin ihraç ettği ürünler,türkiyenin ihraç ettiği ülkeler :Almanya,İngiltere,İtalya,Franda ve Abd ama bunlar bazıları.
Misafir
16 Mart 2012 13:17       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
neler ıhracatr etdıklerı fransanın
Misafir
14 Nisan 2012 17:06       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
almanya
italya
fransa
ingiltere
ırak
rusya
ispanya
abd
mısır
iran
romanya
suudi arabistan
bae
hollanda
çin
libya
israil
belçikaCevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç