Arama

İpekten yapılmış bir gömleğin gömlek oluncaya kadar geçirdiği evreler nelerdir? - Sayfa 2

En İyi Cevap Var Güncelleme: 13 Aralık 2012 Gösterim: 15.338 Cevap: 16
arzulara - avatarı
arzulara
Ziyaretçi
10 Aralık 2011       Mesaj #11
arzulara - avatarı
Ziyaretçi
ipekten yapılmış bir gömleğin gömlek oluncaya kadar geçirdiği evreler gömleğin ağzından anlatınız
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Aralık 2011       Mesaj #12
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
İpek, İpekböceğinin ürettiği yumuşak, parlak bir liftir. İpekböceği bir tırtıldır ve bu lifi kendine koza örmek için üretir. İnsanlar bu liften iplik yapar ve kumaş dokurlar. İpek çok sağlamdır. Boyanınca da çok gösterişli olur. Bazen ipeğe başka lifler karıştırılarak döşemelik ve perdelik kumaşlar yapılır. İpek dokumacılığı bundan 4.600 yıl önce Çin'de başladı. 16. yüzyıl ile 20. yüzyıl arasında İtalya ve Fransa'da büyük gelişme gösterdi. İpek en çok dut ipekböceğinden elde edilir. Bu böceğin dişisi 200-500 yumurta bıraktıktan sonra ölür. Yumurtalardan çıkan minik tırtıllar dut yaprağıyla beslenir. Hızla büyüyerek 20-30 günde 7-8 santimetreyi bulur. Büyümesi tamamlanınca yemeyi bırakır ve incecik ipek liften çevresine bir koza örer. İnsanlar ipek elde etmek için üretme çiftliklerinde ipek böcekçiliği yaparlar. Yırtılarak zarar görmesine mani olmak için ipekböceğinin içinden çıkabileceği kadar gelişmesini beklemeden kozalar kaynatılır. Ardından ipek elle ya da makinelerle çözülerek çile haline getirilir. Bir kozadan 450 ile 900 metre arasında kesiksiz iplik çıkabilir. Bu iplikler tezgahlarda dokunarak kumaş yapılır
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
7 Ocak 2012       Mesaj #13
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya bize de aynı ödev verildi .uzun bilgi ve yeterli bilgi istiyoruz.kısa değil.bide lütfn gömleğin ağzından anlatın
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Mart 2012       Mesaj #14
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ya ben bir ödev yapacağım gömleğin aşamaları yarın ki yazılımızda çıkacak acilen bana lazım ama bir türlü bulamıyorum
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Mayıs 2012       Mesaj #15
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
valla bencede bunu gömleğin ağzından bide uzun yazın lütfen !
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Mayıs 2012       Mesaj #16
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
lütfen benim çareme bir yol bulun ben 4. sınıfa giden ve de 2haftası kalan bir çocuğum ben sadece sizden ipek böceği ipekyapması sonra da bunun ipe dönüşmesi sonra dagömlek olmasını araştırıyorum ama internet bana hiç yardımcı olmuyor bu ödev de yarına kadar yetişmesi lazım .Pekala siz bunu bugün yaparmısınız ve ben de oyazıyı defterime geçiriyim . ama bu yazıyı yazarken kendinizi gömleğin yerinde düşünerek yazın lütfen.Ben size tarihi söylüyorum.lütfen bu tarihe kadar yazın.
TARİH:26.05.2012
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
13 Aralık 2012       Mesaj #17
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
son cümlelere de ayrıntı katabilir miyiz? lütfen ! not alıcağım, çok az süre kaldı Msn Sad Öğretmen en az 1 sayfayı doldurun diyor, hem bana tarihçesi gerekli değil nasıl evreleri geçtiği ve lütfen gömleğin dilinden olsun! Lütfeeeen! Şİmdiden teşekkürler.