Arama

İslamın paylaşmaya ve yardımlaşmaya verdiği önem ile ilgili ayetler nelerdir?

Güncelleme: 12 Kasım 2014 Gösterim: 7.210 Cevap: 6
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Aralık 2010       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
lütfen cevap vrrmisiniz
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Kasım 2011       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
islamın paylaşmaya ve yardımlaşmaya verdiği önemle ilgiili sorular
Sponsorlu Bağlantılar
buna9802 - avatarı
buna9802
Ziyaretçi
26 Mart 2012       Mesaj #3
buna9802 - avatarı
Ziyaretçi
Msn CryMsn Cry
Efulim - avatarı
Efulim
VIP VIP Üye
26 Mart 2012       Mesaj #4
Efulim - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı
buna9802 adlı kullanıcıdan alıntı

Msn CryMsn Cry

İslamda yardımlaşma ile ilgili ayetler;

1:5 - Ancak Sana kulluk eder ve yalnız Senden yardım dileriz

2:23 - Kulumuza indirdiğimiz Kuran'dan şüphe ediyorsanız, siz de onun benzeri bir süre meydana getirin; eğer doğru sözlü iseniz, Allah'tan başka, güvendiklerinizi de yardıma çağırın

(Bakınız: şahitlik)
2:45 - Sabır ve namazla Allah'a sığınıp yardım isteyin; Rablerine kavuşacak ve Ona döneceklerini umanlar ve huşu duyanlardan başkasına namaz elbette ağır gelir

(Bakınız: Huşu, Namaz, Sabır)
2:46 - Sabır ve namazla Allah'a sığınıp yardım isteyin; Rablerine kavuşacak ve Ona döneceklerini umanlar ve huşu duyanlardan başkasına namaz elbette ağır gelir

(Bakınız: Müminler)
2:48 - Kimsenin kimseden faydalanamayacağı, kimseden bir şefaat kabul edilmeyeceği, kimseden bir fidye alınmayacağı ve yardım görülmeyeceği günden korunun

(Bakınız: Fidye, şefaat)
2:86 - Onlar ahiret karşılığında dünya hayatını satın alan kimselerdir, bu yüzden azapları hafifletilmez, onlar yardım da görmezler

(Bakınız: Ahiret, Dünya)
2:89 - Vaktaki Allah katından onlara, kendilerinde olanı tasdik eden Kitap geldi ki onlar bundan önceleri, inkar edenlere karşı kendilerine yardım gelmesini beklerlerdi, bildikleri gelince onu inkar ettiler Allah'ın laneti, inkar edenlerin üzerine olsun

(Bakınız: Fetih, Kafir, Lanet, Tevrat)
2:107 - Göklerin ve yerin Hükümdarlığının Allah'a ait olduğunu bilmez misin? Allah'tan başka dost ve yardımcınız yoktur

(Bakınız: Gökler, Veli)
2:120 - Kendi dinlerine uymadıkça, yahudi ve hırıstiyanlar senden asla hoşnut olmayacaklardır De ki: "Doğru yol, ancak Allah'ın yoludur" Sana gelen ilimden sonra onların heveslerine uyarsan, and olsun ki, Allah'tan sana ne bir dost ve ne de bir yardımcı olur

(Bakınız: Din, Dost, Heva, Hıristiyanlar, Ilim, Tutku, Yahudi)
2:123 - Kimsenin kimse namına bir şey ödemeyeceği, hiç kimseden fidye alınmayacağı, kimseye şefaatın yarar sağlamayacağı ve onların yardım görmeyeceği günden korunun

(Bakınız: Fidye, şefaat)
2:153 - Ey inananlar! Sabır ve namazla yardım dileyin Allah, muhakkak ki sabredenlerle beraberdir

(Bakınız: Namaz, Sabır)
2:214 - Sizden önce gelenlerin durumu sizin başınıza gelmeden cennete gireceğinizi mı zannettiniz? Peygamber ve onunla beraber müminler: "Allah'ın yardımı ne zaman?" diyecek kadar darlığa ve zorluğa uğramışlar ve sarsılmışlardı; iyi bilin ki Allah'ın yardımı şüphesiz yakındır

(Bakınız: Müminler, Yoksul)
2:250 - Calut ve ordusuna karşı çıktıklarında, "Rabbimiz! Bize sabır ver, sebatımızı artır, inkar eden millete karşı bize yardım et" dediler

(Bakınız: Adım, Calut, Davud (as), Kafir, Ordu, Sabır, Talut)
2:270 - Sarfettiğiniz harcı ve adadığınız adağı şüphesiz Allah bilir Zulm edenlerin hiç yardımcıları yoktur

(Bakınız: Infak, Nafaka, Zulm)
2:286 - Allah kişiye ancak gücünün yeteceği kadar yükler; kazandığı iyilik lehine, ettiği kötülük de aleyhinedir Rabbimiz! Eğer unutacak veya yanılacak olursak bizi sorumlu tutma Rabbimiz Bizden öncekilere yüklediğin gibi, bize de ağır yük yükleme Rabbimiz! Bize gücümüzün yetmeyeceği şeyi taşıtma, bizi affet, bizi bağışla, bize acı Sen Mevlamızsın, kafirlere karşı bize yardım et

(Bakınız: Affetmek, Bağışlamak (affetmek), Kafir, Mevla)
3:13 - Karşı karşıya gelen iki topluluğun durumlarında sizin için ibret vardır; biri Allah yolunda savaşanlardır, diğeri, inkarcılardır ki, bunlar karşı tarafı gözleriyle kendilerinin iki misli görüyorlardı Allah dilediğini yardımıyla destekler Bunda görebilenler için ibret vardır

(Bakınız: Basiret, Bedir, Kafir)
3:22 - Onlar, dünya ve ahirette işleri boşa çıkacak olanlardır Onların hiç yardımcıları da yoktur

(Bakınız: Ahiret, Boşa çıkmak, Dünya)
3:52 - İsa onların inkarlarını hissedince: "Allah uğrunda yardımcılarım kimlerdir?" dedi Havariler söyle dediler: "Biz Allah'ın yardımcılarıyız, Allah'a inandık, O'na teslim olduğumuza şahit ol"

(Bakınız: Havari, Isa (as), şahitlik)
3:55 - Allah demişti ki: "Ey İsa! Ben seni eceline yetireceğim, seni kendime yükselteceğim, inkar edenlerden seni tertemiz ayıracağım; sana uyanları, kıyamet gününe kadar, inkar edenlerin üstünde tutacağım Sonra dönüşünüz Banadır Ayrılığa düştüğünüz hususlarda aranızda hükmedeceğim İnkar edenleri de dünya ve ahirette şiddetli azaba uğratacağım Onların hiç yardımcıları olmayacaktır"

(Bakınız: Anlaşmazlık, Hıristiyanlar, Isa (as), Kıyamet)
3:56 - Allah demişti ki: "Ey İsa! Ben seni eceline yetireceğim, seni kendime yükselteceğim, inkar edenlerden seni tertemiz ayıracağım; sana uyanları, kıyamet gününe kadar, inkar edenlerin üstünde tutacağım Sonra dönüşünüz Banadır Ayrılığa düştüğünüz hususlarda aranızda hükmedeceğim İnkar edenleri de dünya ve ahirette şiddetli azaba uğratacağım Onların hiç yardımcıları olmayacaktır"

(Bakınız: Ahiret, Dünya)
3:81 - Allah peygamberlerden ahid almıştı: "And olsun ki size kitap, hikmet verdim; sizde olanı tasdik eden bir peygamber gelecek, ona mutlaka inanacaksınız ve ona mutlaka yardım edeceksiniz, inkar edip bu ahdi kabul ettiniz mı?" demişti "İkrar ettik" demişlerdi de: "Şahit olun, Ben de sizinle beraber şahitlerdenim" demişti.

Kaynak
Sen sadece aynasin...
buna9802 - avatarı
buna9802
Ziyaretçi
26 Mart 2012       Mesaj #5
buna9802 - avatarı
Ziyaretçi
Ayet Olarak varmı ??. Ayet
byseus - avatarı
byseus
Kayıtlı Üye
26 Mart 2012       Mesaj #6
byseus - avatarı
Kayıtlı Üye
Alıntı
buna9802 adlı kullanıcıdan alıntı

Msn CryMsn Cry

İnsanın Paylaşma Ve Yardımlaşma İhtiyacı Hakkında Ayetler şunlardır;

* Verdiğiniz her hayır (sadaka) kendiniz içindir Allah rızasını umarak yaptığınız her hayrın karşılığı size eksiksiz olarak verilir
(Bakara 272)

* İyilik ve (Allah'ın yasaklarından) sakınma üzerinde yardımlaşın, günah ve düşmanlık üzerine yardımlaşmayın Allah'tan korkun; çünkü Allah'ın cezası çetindir
(Maide süresi 2)
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Kasım 2014       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya sabahtan beri ödev yapıyorum nolur bunlarla ilgili soru bularmısınız