Arama

Paraşütlere bağlı olan cisimlerin düşmesine etkisi nedir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 21 Ocak 2013 Gösterim: 27.944 Cevap: 45
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Şubat 2011       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ARKADAŞLAR SİZE BİŞİ SORABİLİR MİYİM ? BENİM FEN VE TEKNOLOJİ DERSİNDEN ÖDEVİM VAR FAKAT 1 TANESİNİ BUŞLAMADIM SORU : PARAŞÜTLERE BAĞLI OLAN CİSİMLERİN DÜŞMESİNE ETKİSİ NEDİR ? BU SORUYU BULABİLİrseniz memnun olurum.
EN İYİ CEVABI SaKLI verdi
Havadaki bir cisim yere doğru düşerken Dünya'nın yerçekimi kuvvetinin etkisiyle giderek hızlanır. Ama cismin hızı arttıkça havanın direnci de artar ve bu durum, havanın direnci cismi etkileyen yerçekimi kuvvetine eşit olana kadar sürer. Düşen cismi etkileyen bu zıt yönlü iki kuvvet eşit olunca birbirini dengeler ve artık düşüş hızı değişmez. Cisim sabit bir hızla düşüşünü sürdürür. İşte bu hıza, o cismin son hızı denir. Bir cismin yoğunluğu ne kadar büyükse son hızı da o kadar büyük olur. Oldukça yoğun olan insan vücudunun son hızı yaklaşık olarak saatte 190 kilometredir. Ama bir insan, kütlesini fazlaca artırmadan, karşılaşacağı hava direncini büyük ölçüde artıracak bir donanım kullanarak son hızını düşürebilir ve yere güven içinde, yumuşak biçimde inebileceği atlayışlar gerçekleştirebilir. Paraşüte bağlı olan cisimlerde paraşütün etkisi o cismi hava direnci sayesinde yavaş yere düşmesini sağlamaktır.

Sponsorlu Bağlantılar
İşte bu amaçla yapılmış olan donanımlara "paraşüt" denir.

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Şubat 2011       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Paraşütlere bağlı cisimlerin düşmesine paraşütün etkisi nedir ?
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
7 Mart 2011       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
paraşüte bağlı cisimlerin düşmesine paraşütün etkisi nedir? ne olursunuz soruma cevap verin
misafir. - avatarı
misafir.
Ziyaretçi
14 Aralık 2011       Mesaj #4
misafir. - avatarı
Ziyaretçi
paraşütlere bağlı cisimlerin düşmesine paraşütün etkisi nedir ?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Aralık 2011       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
parasütlere bağlı cisimlerin düşmesine paraşütün etkisi nedir?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
27 Aralık 2011       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
paraşütlere bağlı cisimlerin düşmesine paraşütün etkisi nedir ?

biri söylebilirmi
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
28 Aralık 2011       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya lütfen söyleyin acill
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Aralık 2011       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
paraşüte bağlı olan cisimlerde paraşütün etkisi o cismi hava direnci sayesinde yavaş yere düşmesini sağlamaktır

BEN 5. SINIFTAYIM ŞEHİT ÖĞRETMENLER İLKÖĞRETİM OKULUNDA D ŞUBESİNDEYİM VE BİZ BU KONULARI İŞLEDİK ADIM Yavuz İmer
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Ocak 2012       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yhaa off acil ödevim var paraşütlere bağlı cisimlerin düşmesine paraşütün etkisi nedir
eboşş - avatarı
eboşş
Ziyaretçi
1 Ocak 2012       Mesaj #10
eboşş - avatarı
Ziyaretçi
lütfen yaaaaaaaaa biri şunun cvbını biliyosa söylesin çok acill paraşütlere bağlı cisimlerindüşmesine paraşütün etkisi nedir