Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 30 Mart 2015  Gösterim: 30.757  Cevap: 41

Uzay ile ilgili araştırma yapan kurumlar hangileridir?

Misafir
17 Şubat 2011 20:21       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
uzay ile ilgili araştırmalar yapan kurumlar
EN İYİ CEVABI burak_179 verdi
Benim Bildiğim Tek Bir Tane Var, O da NASA.

Nasa Hakkında;
Sponsorlu Bağlantılar
NASA

'National Aeronautics and Space Administration Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi 150px NASA Logo Kısaltma NASA Motto For the Benefit of All/ Herkesin İyiliği İçin[1] Kuruluş tarihi 29 Haziran 1958 Ülke Amerika Birleşik Devletleri Merkezi Washington, D.C. Çalışan sayısı 17,900 Yıllık bütçesi 17,3 milyar $ [2] Şef Yönetici Charles Frank Bolden, Jr. Web sitesi www.nasa.gov NASA, (National Aeronautics and Space Administration)(Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi). ABD 'nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan kurum, 29 Haziran 1958 yılında kurulmuştur. Daire, 1 Ekim 1958 tarihinden itibaren faaliyet göstermeye adım atmıştır.[3] NASA, Ay'a dönük Apollo uçuşlarında, Skylab uzay istasyonu ve daha sonra uzay mekiği gibi çalışmalarla her zaman ABD'nin uzay çalışmalarına yön vermiştir. Günümüzde NASA, Uluslararası Uzay İstasyonununu desteklemekte ve yeni Ares I ve Ares V iniş araçlarını geliştirmektedir.Uzay programı çalışmalarının yanı sıra uzun vadeli sivil ve askeri roket çalışmaları da NASA'nın çalışma alanlarının arasındadır.
NASA'nın öncüsü olan NACA'nın kuruluş yılı 1915dir. NACA (National Advisory Committee for Aeronautics/ Havacılık Alanında Ulusal Danışma Komitesi) uçaklar üzerinde çalışmaktaydı. Uçak kanatları ve çeşitli cisimlerin hava ile etkileşimlerini araştıran kurum, zamanla birçok rüzgar tüneli inşa etmiş ve ABD'nin bütün savaş uçaklarının tasarımlarını yönlendiren bir birim haline gelmiştir.
4 Ekim 1957'de Sovyet Uzay Programı çerçevesinde uzaya ulaşmayı başaran ilk insan yapımı uydu (Sputnik 1) başarısı, ABD'nin bu konuda kendi uzay başarıları elde etme çabalarının tohumlarını oluşturur. Sonrasındaysa II. Dünya Savaşı'nın ardından NACA'ya katılan Alman aerodinami uzmanları kuruma büyük katkılar sağlar. Özellikle jet motorları ve süpersonik uçakların tasarımında ilerleme kaydedilir. 29 Haziran 1958'de o zamanın ABD Başkanı Dwight D. Eisenhower, kurumun adını NASA olarak değiştirir. 1 Ekim 1958'de NASA, 4 labaratuvar ve 8.000 çalışanı ile 46 yıllık geçmişe sahip bir kurumun (NACA) ve liderliğini Wernher von Braun'un yaptığı Alman roket programının önemi tartışmasız katkılarıyla, köklü bir kurum haline gelir. Wernher von Braun halen Amerikan Uzay Programının babası olarak nitelendirilir. Askeri Balistik Füze Ajansı (Army Ballistic Missile Agency) ve Donanma Araştırma Labaratuvarı da yine NASA'ya dahil edilen birimler arasındadır.
Cape Canaveral diye bilinen dev uzay üssünde fırlatma rampaları, uzay kontrol merkezleri, telekomünikasyon sistemleri gibi sayısız tesis yer almaktadır.
NASA'nın şimdiye kadar yaptığı uzay çalışmaları, büyük oranda başarıyla sonuçlanmış fakat ABD'ye milyarlarca dolara mal olmuştur. Özellikle Ay'ın fethiyle sonuçlanan Apollo programı, Skylab, uzay mekiği programları çok büyük harcamaları gerektirmiştir. Ancak 21. yüzyıla doğru gerçekleştirilmesi beklenen büyük uzay istasyonları, Ay istasyonu ve Mars seferi programları yanında, önceki harcamaların çok küçük kalacağı hesaplanmaktadır.


burak_179 tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
2 Mart 2011 08:22       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
*0UZAY ARAŞTIRMASI YAPAN KURUMLAR
Misafir
2 Mart 2011 19:23       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
uzay araştırmaları yapan kurumlar
Misafir
4 Mart 2011 10:37       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yaa nasadan başka yok mu yaaaa
4 Mart 2011 20:09       Mesaj #6
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI
Alıntı

UZAY ARAŞTIRMASI YAPAN KURUMLAR

Alıntı

uzay araştırmaları yapan kurumlar

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

yaa nasadan başka yok mu yaaaa

Uzayla ilgili araştırmaları yürüten ajansların içinde en bilinenleri NASA ve ESA'dır

NASA=>Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi;yukarıda bilgi verilmiş bu kurum hakkında

ESA=>Avrupa Uzay Ajansı;Bu kurum avrupada bulunan eski uzay organizasyonlarından ESRO ile ELDO'nun birleşmesiyle oluşmuştur.Diğer uzay ajanslarının listesi için aşağıdaki linki inceleyin.

Uzay Ajansları Listesi

Misafir
10 Mart 2011 14:32       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
tubitak da var
Misafir
18 Mart 2011 16:18       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yaa NASA dan başka da istioruzzz yhaaaaa ödevimmmmmm ammaaaaaaaaa
Misafir
21 Mart 2011 16:32       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
tubitak ve astronomi üniversiteleri var
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç