Arama

AKUT'un görevleri nelerdir? - Sayfa 2

En İyi Cevap Var Güncelleme: 22 Aralık 2014 Gösterim: 32.660 Cevap: 35
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Mayıs 2011       Mesaj #11
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
akut arama kurtarma derneğidir
Sponsorlu Bağlantılar
nicely - avatarı
nicely
VIP VIP Üye
9 Mayıs 2011       Mesaj #12
nicely - avatarı
VIP VIP Üye
Akut Nedir - Akut'un Tarihi - Akut'un Görevleri Nelerdir ?

Sponsorlu Bağlantılar

KUT (Arama Kurtarma Derneği), mağaralarda, dağlarda veya diğer yerlerde, doğal afetlerdedernektir

1996 yılında kurulmuş olan dernek, kamu yararına çalışan bir dernek olup, gönüllülük ilkesi ile çalışmaktadır

Türkiye'de, özellikle dağcılık sporunda kaza geçiren veya kaybolanların arama ve kurtarılmaları konusunda uzmanlaşmış bir kurumun bulunmamasından kaynaklanan boşluğun doldurulması derneğin ana kuruluş amacıdır

1995 yılında Ali Nasuh Mahruki'nin önemli çabaları ile bir araya gelen gönüllü dağcılarınUludağ Keşiştepe'de yapılan bir arama kurtarma operasyonunda AKUT adını kullanmış ve yoğun sis, dondurucu soğuk ve kar yağışına rağmen mahsur kalan kişiler kurtarılmıştır

Dernek, 1997 yılından itibaren kuruluş amacının yanında diğer doğal afetlerde de arama ve kurtarma çalışmalarına katılmaya başlamıştır Türkiye'nin tam anlamıyla AKUT ile tanışması,

1999 Marmara depremi sonrasında olmuştur
AKUT Birleşmiş Milletler'in arama kurtarma organizasyonu olan INSARAG'a üye operasyonel bir ekiptir Yunanistan, Tayvan, Mozambik, İran, Pakistan've Haiti'deki afetlerde görev almıştır
AKUT'UN MİSYONUArama Kurtarma Timi (AKUT) misyonunu şöyle tanımlıyor:

“Dağ ve diğer doğa kazalarında, doğal afetlerde, yetkili ve imkânı dahilinde tüm koşullarda, zor durumda kalmış, yardıma ihtiyacı olan, yardım talep eden herkesin yardımına koşan, bunu yaparken eğitimli, disiplinli, standartları yüksek ekip ve ekipmanlar kullanan, toplumu bilgilendiren, eğiten, siyaset ile uğraşmayan, tamamen gönüllülük esasına dayalı bir sivil toplum kuruluşudur.”
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Mayıs 2011       Mesaj #13
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
OFFFFFFFF YAAAAA AKUT`UN GÖREVLERİ YOKKK
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Mayıs 2011       Mesaj #14
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
OFF YAA AKUT`UN GÖREVLERİ YOKK
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Mayıs 2011       Mesaj #15
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
akutun gorevlerini istiyorum
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
27 Eylül 2011       Mesaj #16
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
AKUT'UN GÖREVİ NEEEE YAAAAA OOFFFFFFFFFFFF BULAMADIM KAÇ SAATTEN BERİ
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
27 Aralık 2011       Mesaj #17
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
YHA AKUTU GÖREVİ YOKKİİ
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
27 Şubat 2012       Mesaj #18
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Arama Kurtarma Derneği(AKUT): Dağ, mağara gibi doğa koşullarında oluşan kaza ve kaybolma gibi olaylarda insanlara yardım etme amacıyla kurulmuştur. Ancak deprem, sel gibi doğal afetlerde de arama ve kurtarma çalışmalarına katılmaktadır.
Mira - avatarı
Mira
VIP VIP Üye
19 Mart 2012       Mesaj #19
Mira - avatarı
VIP VIP Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
AKUT ve AKUT'un Temel Görevi

AKUT, dağ ve diğer doğa kazalarında, doğal afetlerde, yetkili ve imkanı dahilinde tüm koşullarda, zor durumda kalmış, yardıma ihtiyacı olan, yardım talep eden herkesin yardımına koşan, bunu yaparken eğitimli, disiplinli, standartları yüksek ekip ve ekipmanlar kullanan, toplumu bilgilendiren, eğiten, siyaset ile uğraşmayan, tamamen gönüllülük esasına dayalı bir sivil toplum kuruluşudur.

Temel görevi, dağ ve diğer doğa kazalarında, doğal afetlerde, yetkili ve imkanı dahilinde tüm koşullarda, zor durumda kalmış, yardıma ihtiyacı olan, yardım talep eden herkesin yardımına koşmaktır.
theMira
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
27 Mart 2013       Mesaj #20
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
doğal afetlerde zarar gören insanların yardımına koşarlar