Arama

Görenek ne demektir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 23 Şubat 2014 Gösterim: 5.479 Cevap: 3
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Nisan 2011       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
anlamını istiyorum
EN İYİ CEVABI ReD DeVil verdi
Görenek

Sponsorlu Bağlantılar
İsim
görenek, -ği

Toplum Bilimi Terimi
Bir şeyi eskiden beri görüldüğü gibi yapma alışkanlığı, örf ve âdet:
"Muhitin ve göreneğin şımarttığı bu kız beni de tahrik ederse ne yapacaktım?" -A. Gündüz.

görenek

1. Örnek: Görenekleri bu şekilde.
2. Gelenek, her çeşit alışkı.
3. Görgü: Görenek olmayınca babasının yanında cigara da içer.
4. Birisinden gördüğü şeyi aynen yapmak isteyen (kimse).
5. Terbiye.

görenek

Geçici yenilik, moda.

görenek
İngilizce; routine
Eğitim Terimleri
1. Başka türlüsünü, daha kolay ya da yararlı olanı düşünmeksizin bir şeyi görülegeldiği gibi yapma alışkanlığı.
2-Birkaç kuşak süren, kimisi giderek gelenekler arasında yer alan, karşı çıkıldığında direnme gücü zayıf toplumsal davranış örneği.

görenek

İngilizce; custom
Halkbilim Terimleri
Bir toplumda halkın; yasaların ve yönetici kurumların etkisi altında kalmadan toplumsal, ekonomik, kültürel ve güncel sorunlarını, dinsel ve geleneksel anlayışlarına aykırı düşmeyecek bir biçimde çözümlemek amacıyla oluşturduğu ve kesinkes uyulması zorunluluğu bulunan kurallardan her biri. bk. halkbilimsel görenek, sözlü görenek, kişisel görenek, göreneksel yasa, egemen görenek, krş. gelenek, boşinanç.

AndThe_BlackSky - avatarı
AndThe_BlackSky
Ziyaretçi
24 Nisan 2011       Mesaj #2
AndThe_BlackSky - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

anlamını istiyorum

Alıntı
Daisy-BT adlı kullanıcıdan alıntı

Görenek

Sponsorlu Bağlantılar

İsim
görenek, -ği

Toplum Bilimi Terimi
"Muhitin ve göreneğin şımarttığı bu kız beni de tahrik ederse ne yapacaktım?" -A. Gündüz.

görenek

5. Terbiye.

görenek

Geçici yenilik, moda.

görenek
İngilizce; routine
Eğitim Terimleri
1. Başka türlüsünü, daha kolay ya da yararlı olanı düşünmeksizin bir şeyi görülegeldiği gibi yapma alışkanlığı.
2-Birkaç kuşak süren, kimisi giderek gelenekler arasında yer alan, karşı çıkıldığında direnme gücü zayıf toplumsal davranış örneği.

görenek

İngilizce; custom
Halkbilim Terimleri
Bir toplumda halkın; yasaların ve yönetici kurumların etkisi altında kalmadan toplumsal, ekonomik, kültürel ve güncel sorunlarını, dinsel ve geleneksel anlayışlarına aykırı düşmeyecek bir biçimde çözümlemek amacıyla oluşturduğu ve kesinkes uyulması zorunluluğu bulunan kurallardan her biri. bk. halkbilimsel görenek, sözlü görenek, kişisel görenek, göreneksel yasa, egemen görenek, krş. gelenek, boşinanç.

TDK

.
ReD DeVil - avatarı
ReD DeVil
Ziyaretçi
24 Nisan 2011       Mesaj #3
ReD DeVil - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Görenek

İsim
görenek, -ği

Toplum Bilimi Terimi

görenek

5. Terbiye.

görenek

Geçici yenilik, moda.

görenek
İngilizce; routine
Eğitim Terimleri

görenek

İngilizce; custom
Halkbilim Terimleri

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Şubat 2014       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ya ben bunu demiyorum görenekler hakkında bilgi edinmek istiyorum lütfen yardımcı olun anlamını istiyorum bilgi tanımı açıklaması lütfen yardımcı olun her yerde aynı şeyler var .