Arama

Bağımsızlıktan yoksun bir milleti ne bekler?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 15 Haziran 2011 Gösterim: 3.860 Cevap: 9
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Mayıs 2011       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bagımsızlıktan yoksul bir mileti ne bekler
EN İYİ CEVABI Efulim verdi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

yaa şimdi çoook acil

Bu soruya Atatürk'ün bir sözü ile cevap vermek uygun sanırım :)

Sponsorlu Bağlantılar
"Hürriyet ve bağımsızlık benim karakterimdir. Ben, milletimin ve büyük ecdadımın en kıymetli mirasından olan bağımsızlık aşkı ile yaratılmış bir adamım! Çocukluğumdan bugüne kadar ailevî, hususî ve resmî hayatımın her safhasını yakından tanıyanlarca bu aşkım bilinir. Bence bir millette şerefin, haysiyetin, namusun ve insanlığın yerleşmesi ve yaşaması, mutlaka o milletin hürriyet ve bağımsızlığına sahip olmasına bağlıdır. Ben şahsen, bu saydığım özelliklere çok ehemmiyet veririm ve bu özelliklerin kendimde varlığını iddia edebilmek için milletimin de aynı özellikleri taşımasını şart ve esas bilirim. Ben yaşayabilmek için mutlaka bağımsız bir milletin evlâdı kalmalıyım! Bu sebeple millî bağımsızlık, bence bir hayat meselesidir. Millet ve memleketen menfaatleri gerektirdiği takdirde insanlığı teşkil eden milletlerden her biriyle medeniyet gereğinden olan dostluk ve siyaset münasebetlerini, büyük bir hassasiyetle takdir ederim. Ancak, benim milletimi esir etmek isteyen herhangi bir milletin de bu arzusundan vazgeçinceye kadar amansız düşmanıyım!"

1921 (Atatürk’ün S.D.III., s.24)

Bağımsızlığın önemi (Atatürk' ün Sözleri)
bahar ak - avatarı
bahar ak
Ziyaretçi
23 Mayıs 2011       Mesaj #2
bahar ak - avatarı
Ziyaretçi
bana bağımsızlıktan yoksun bir miletti neler bekler hemen şimdi acil istiyorum.....?
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
29 Mayıs 2011       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yaa şimdi çoook acil
Efulim - avatarı
Efulim
VIP VIP Üye
29 Mayıs 2011       Mesaj #4
Efulim - avatarı
VIP VIP Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Alıntı

yaa şimdi çoook acil

Bu soruya Atatürk'ün bir sözü ile cevap vermek uygun sanırım Msn Happy

"Hürriyet ve bağımsızlık benim karakterimdir. Ben, milletimin ve büyük ecdadımın en kıymetli mirasından olan bağımsızlık aşkı ile yaratılmış bir adamım! Çocukluğumdan bugüne kadar ailevî, hususî ve resmî hayatımın her safhasını yakından tanıyanlarca bu aşkım bilinir. Bence bir millette şerefin, haysiyetin, namusun ve insanlığın yerleşmesi ve yaşaması, mutlaka o milletin hürriyet ve bağımsızlığına sahip olmasına bağlıdır. Ben şahsen, bu saydığım özelliklere çok ehemmiyet veririm ve bu özelliklerin kendimde varlığını iddia edebilmek için milletimin de aynı özellikleri taşımasını şart ve esas bilirim. Ben yaşayabilmek için mutlaka bağımsız bir milletin evlâdı kalmalıyım! Bu sebeple millî bağımsızlık, bence bir hayat meselesidir. Millet ve memleketen menfaatleri gerektirdiği takdirde insanlığı teşkil eden milletlerden her biriyle medeniyet gereğinden olan dostluk ve siyaset münasebetlerini, büyük bir hassasiyetle takdir ederim. Ancak, benim milletimi esir etmek isteyen herhangi bir milletin de bu arzusundan vazgeçinceye kadar amansız düşmanıyım!"

1921 (Atatürk’ün S.D.III., s.24)

Bağımsızlığın önemi (Atatürk' ün Sözleri)
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Sen sadece aynasin...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
6 Haziran 2011       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
acillllllllllllllll
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
6 Haziran 2011       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya acil gerekiyoo bilen varsa (daha kısa cümle ile) yassın
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Haziran 2011       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yaaaaa lütfen bilen varsa yazsın acillllll gerekiyooo
nicely - avatarı
nicely
VIP VIP Üye
8 Haziran 2011       Mesaj #8
nicely - avatarı
VIP VIP Üye

***Atatürk diyor ki: “Bizi öldürmek değil canlı canlı mezara gömmek istiyorlar.”Kara bulutlar Türkiye’nin üzerinde dolaşıyor.Mondros Mütarekesi peşinden Sevr Antlaşması ve ateşkes.
***Böyle antlaşma olur mu? Yurt parça parça edilmiş Anadolu insanı kan ağlıyor.
***Memleketin asıl sahibi olan Türk halkı başsız bölünmüş kuşku içinde bezgin haldedir.
***Kurtuluş ve bağımsızlık umutları ve çalışmaları bölgesel kalmakta birleşememektedir.
***Memleketin batı ve güney bölgelerinde silahlı karşı koymalar başlamıştır;fakat sayıca çok ve silah bakımından üstün düşman kuvvetleri karşısında bu direnmeler kırılmaktadır.
***İşte bu durumda Mustafa Kemal çıkıyor ortaya ve diyor ki: “Bir tek karar vardır o da ulusal egemenliğe dayanan kayıtsız şartsız bağımsız bir Türk Devleti kurmak.”
***Yurdun çeşitli yerlerinde direnme hareketleri devam ediyor düşmana kurşun sıkılıyor vurulan yumruklar memleket kadar büyük eline silahı alan memleket savunmasına katılıyor.
*** Aralarında dayanışma yok dağınıklık herkesi tedirgin ediyor.
***Anadolu sahipsiz bir önder bir kumandan bekliyor.
***İşte Bandırma vapuru bu önderi bu kumandanı getiriyor KOROMsn Confusedamsun’dan Kurtuluşa bir güneş doğuyor.

***Evet Mustafa Kemal bir karar veriyor.Verilen bu kararı ise şöyle açıklıyor.
***“Türk Milletinin haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşaması esastır. Bu esas (bilgi yelpazesi) ancak tam bir bağımsızlıkla sağlanabilir. Ne kadar zengin ve ne kadar varlıklı olursa olsun bağımsızlıktan yoksun bir millet uygar insanlık karşısında uşak olmak durumundan daha yüksek bir muameleye layık görülmez. Böyle bir millet esir yaşamaktansa ölmeyi tercih eder.”
***Böyle bir durum karşısında Samsun’da doğan güneşin yükselmesi tüm ülkeyi aydınlatması milli birlikle sağlanabilir.

On dokuz Mayısta Samsun ufkundan
Bir güneş yükseldi göklere doğru
Bir millet uyandı derin uykudan
Koştu o parlayan güneşe doğru
Bu güneş hürriyetin müjdecisiydi
Mustafa Kemal’in ta kendisiydi

***İşte hakiki kurtuluşu ölmekte bulan bu “Güneş” Samsun’da doğarken “Ya İstiklal Ya Ölüm!” parolasıyla doğmuş halkın kurtuluşa giden önderi olmuştur.
***Bu Güneş; Samsun’dan sonra Amasya Sivas Erzurum ve oradan da yeni bir Türk devletinin kuruluş meşalesini yakmak için Ankara’da doğacaktır.

İşte on dokuz Mayıs
Vardık bir kapısına Anadolu’nun önlerine Samsun’un.
Öyle büyüdü ki ağzımız
Öyle acıktık ki
Bize ekmek değil dağ sunun
Tez Erzurum’a Sivas’a Ankara’ya ...

***On dokuz Mayıs Atatürk’ün doğum günüdür. On dokuz Mayıs kurtuluş güneşinin Samsun’da parladığı gündür.
***On dokuz Mayıs Türk Milletinin kurtuluşa adımını attığı gündür.
***On dokuz Mayıs Türk Milletinin önderini bulduğu gündür.
***Bu önder vatanı düşmandan kurtardı.
***Yeni Türk Devletinin temellerini attı.
***Yeni Türk Devletini kurdu ve siz gençlere emanet etti. ***Emanet ederken de şöyle dedi:
***“Gençler!... Cesaretimizi pekiştiren sürdüren sizlersiniz.
***Siz almakta olduğunuz eğitim ve kültür ile insanlık ve uygarlığın vatan sevgisinin en değerli sembolü olacaksınız.”

Gençler vatan size emanet edilmiştir. Onu en iyi şekilde yüceltecek ve koruyacak sizlersiniz

ALINTI

AYRICA http://www.tuba.gov.tr/tr/haberler/bilim-dunyasindan-haberler/564-KENDI-SOZLERIYLE-YASAYAN-ATATURK-451.html LİNKİ İNCELEYEBİLİRSİNİZ.
Birbirimize tutundukça ;Bıçakların ucu kapanacak.. ~Smiley9TenderMsn Inlove
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Haziran 2011       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya sağol daha kısa olsun
nötrino
Yasaklı
15 Haziran 2011       Mesaj #10
Yasaklı
Alıntı

Alıntı

daha kısa olsun

Milli Bağımsızlık

Bağımsızlık diğer bir adıyla özgürlük,bir milletin herşeyi demektir Bağımsızlığını kaybetmiş bir millet diğer devletlerin sömürgesinde yaşayıp,zamanla bu devletlerin piyonu haline gelir Bağımsızlık=>inanç,özgürlük,cesaret,kendine güven ve daha bir çok maddi-manevi unsuru içinde barındıran geniş bir kavramdır kısacası bağımsızlık bir milleti millet yapan onu var eden ve ileriye taşıyan en yüce değerdir.