Arama

Kışın uyuyan hayvanlar nelerdir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 26 Mayıs 2015 Gösterim: 4.689 Cevap: 2
fatmanur arslan - avatarı
fatmanur arslan
Ziyaretçi
6 Haziran 2011       Mesaj #1
fatmanur arslan - avatarı
Ziyaretçi
hangi hayvanlar kışın uyur
EN İYİ CEVABI Misafir verdi
kışın birçok hayvan uyur en bilindiğide ayı dır.....
Reklamlar
pesimist - avatarı
pesimist
Ziyaretçi
6 Haziran 2011       Mesaj #2
pesimist - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
fatmanur arslan adlı kullanıcıdan alıntı

hangi hayvanlar kışın uyur

Kış uykusuna hangi hayvanlar yatar

Sponsorlu Bağlantılar


bütün soğuk kanlı canlılar kış uykusuna yatar. kertenkele,yılan gibi sürüngenler, ayı gibi memeliler,balıklar kış uykusuna yatar.

Kuzey yarımküresindeki ülkelerde yaşayan hayvanların çoğu,kış mevsimlerinde yeteri kadar besin bulamazlar. Bunlardan bazıları yiyeceğin daha bol olduğu ülkelere göç ederler. Bazı balıklar daha derin sulara inerler.Kuşların çoğu sıcak güney ülkelere uçar. Geri kalan hayvanlar da sığınacak uygun bir yer bulur ve kış uykusuna dalar. Kış uykusuna yatan, bütün kış boyunca uyuyan bu hayvanlar sıcak kanlı hayvanlardır. Yağ halinde depo ettikleri enerji, kış boyunca onların hayatta kalmalarını sağlar. Uyku esnasında az enerji harcanacağından, depoladıkları, yağ halindeki enerji yavaş yavaş yanar ve onları ilkbahara çıkarır.Bulundukları bölgede kışın besin bulma imkanı olmayan ve sıcak bölgelere gidecek kanat vs. gibi organları bulunmayan hayvanlar kış uykusuna yatarlar.

Birçok hayvanın, özellikle de ormanda yaşayan hayvanların kış uykusuna yatmasına neden olan bitkilerin kışın meyve vermemesidir. Ot, tohum ve böceklerle beslenen ve iklim koşullarının daha elverişli olduğu bölgelere ulaşamayan hayvanlar, kışın gelmesiyle kış uykusuna yatarlar.


Hayvanlar neden kış uykusuna yatar ? Kış mevsimi yaklaştıkça hava soğur günler kısalır yapraklar renk değiştirir ve yere düşerler kar toprağın üzerini kaplar. İnsanlar sıcak alışveriş merkezlerinde ihtiyaçlarını alıp sıcak arabalarında sıcak evlerine gelirler. Üzerlerine kazaklar hırkalar giyerler. İyi de tabiatta doğal ortamda yaşayan hayvanlar kışı nasıl geçirir hiç düşündünüz mü?
Bir kısmı daha ılıman yerlere göçerler. Bu konuda kuşlar ve balıklar avantajlıdır. Bazıları kendilerini kışa adapte ederler daha kalın yeni tüyler çıkarırlar. Hatta bazı tavşan türlerinde karda saklanabilmek için tüyler beyazlaşır. Bazıları yiyeceklerini önceden depoladıkları bir sığınak bulurlar. Bazıları da toprakta derin tüneller açarlar ama bazıları için de kış mevsimini uyuyarak geçirmekten başka çare yoktur.
Genellikle ayıların kış uykusuna yattıkları bilinir ama bu doğru değildir. Gerçi ayılar kışın mağaralarda uzun uzun uyurlar ama bu kış uykusu değildir. Daha doğrusu kış uykusu bir çeşit uyku değildir. Normal canlılarda uyanıkken ve uyku halindeyken vücut ısısında ve aaaabolizmanın çalışmasında ciddi bir fark yoktur. Oysa kış uykusu hayvanların hayat ile ölümü ayıran çizgiye kadar gelmeleri şeklinde tanımlanabilir.
Bazı hayvanların kış uykusuna yatmalarının iki sebebi vardır: Havanın çok soğuması ve yiyecek bulma güçlüğü. Soğuk havada yaşayabilmek için hayvanların daha çok enerjiye ihtiyaç duymalarına rağmen karlı kış günlerinde yiyecek bulma imkanı azalır. Kış uykusu bu zor mevsimde hayvanın enerji ihtiyacını azaltır enerji tasarrufu sağlar.
Kış uykusu bildiğimiz şekilde uyumak değildir. Buna bilim dilinde 'hibernasyon' diyorlar. Vücut ısısının ortam sıcaklığına düştüğü bu durumu birçok balık türünde kurbağalarda sürüngenlerde kuşlarda ve memelilerde görebiliyoruz.
Hakiki anlamda kış uykusuna yatan bir hayvanı (hibernatör) gördüğünüzde ölmüş olduğunu sanabilirsiniz. Vücut ısıları sıfır dereceye kadar düşebilir. Bir dakika içinde sadece birkaç kez nefes alırlar kalp atış hızı o kadar düşüktür ki hissedilmez bile. Havalar ısındığında ise vücudun normal düzene geçmesi sadece birkaç saat alır.
Kış uykusuna yatan hayvanlar uyku süresince kendi vücutlarındaki yağı tükettikleri gibi ara ara uyanarak bulundukları yere yazdan stok ettikleri yiyeceği yiyenler de vardır.
Kış uykusu sırasında hayvanlar vücut ağırlıklarının yüzde kırkına yakınım kaybederler. Bu kaybın yüzde 90'ma periyodik olarak uyanmalardaki ısı üretimi ve enerji kaybı sebep olurken geri kalan yüzde 10 kayıp ise uyku sırasında olur. Kış uykusu kış boyunca sürmez. Hayvanlar havaların soğumaya başlaması ile birkaç günlük bir uyku periyoduna girerler. Kış mevsiminin şartlan ağırlaştıkça bu periyotlar uzar.
ÇEŞİTLİ SİTELERDEN DERLENMİŞTİR.

Kaynak: Hangi hayvanlar kış uykusuna yatar?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Mayıs 2015       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
kışın birçok hayvan uyur en bilindiğide ayı dır.....
Hızlı Cevap
Mesaj:

Benzer Konular

18 Ocak 2017 / Misafir Cevaplanmış
21 Şubat 2011 / Misafir Soru-Cevap
23 Şubat 2007 / KisukE UraharA Hayali Karakterler
26 Aralık 2009 / Misafir Soru-Cevap
28 Aralık 2013 / Misafir Soru-Cevap